Jak uaktualnić CV po 10 latach

Podeślę panu CV, jednak nie używałem go od… 10 lat i potrzebuję czasu. Podobne komunikaty często słyszę od osób, które nie zmieniały stanowiska pracy od dekady, ale malejący poziom zadowolenia z pracy skłania je do poszukania nowych wyzwań.

W dzisiejszych czasach nie wystarczy list motywacyjny i życiorys. Kandydaci ubiegający się o wymarzoną pracę nie mogą zapominać o całej gamie dodatkowych narzędzi rekrutacyjnych, w tym o stworzeniu profilu w mediach społecznościowych czy networkingu w sieci. Zacznijmy od CV - jego profesjonalnej formy i treści. Średnio rekruter poświęca 10 sekund na przejrzenie CV. Dlatego tak istotne jest pierwsze wrażenie. Zrób wszystko, aby było ono pozytywne, poświęcaj czas na odpowiednie przygotowanie życiorysu. Jeśli nadal hołdujesz zasadzie, że najlepsze CV mieści się na jednej stronie, zapomnij o niej jak najszybciej. Generalna zasada atrakcyjnego życiorysu odnosi się do wizualnej estetyki.

Dobrze wyglądające CV nie jest napisane w Times New Roman 12. Jest wizytówką na miarę prezentacji multimedialnej. W tym celu użyj przyjemniejszych czcionek, nie bój się kolorów, wypełnień, pogrubień tytułów, pracodawców i nazw, konsekwentnie stosuj tabulatory. Postaraj się skompresować informacje na 2-3 kartkach. Pamiętaj, że pierwsza strona ma dać jasny przekaz czytelnikowi, że to właśnie Ty jesteś osobą, której szukał. Jeśli nie posiadasz talentu copywritera, poproś znajomego, albo kogoś z rodziny, aby pomógł Ci w uzyskaniu najlepszego efektu wizualnego.

Kwestie pokoleniowe

10 sekund

poświęca średnio rekruter na przejrzenie CV. Dlatego tak istotne jest pierwsze wrażenie.

Warta uwagi jest kwestia zaznaczenia lub ukrycia wieku w CV. Wielu dyrektorów uważa, że mogą być dyskryminowani ze względu na wiek w stosunku do młodszych kolegów. Zapewniam, że analogicznie młodsi koledzy czują, że są postrzegani za niedostatecznie doświadczonych, aby np. skutecznie zaprezentować się przed zarządem. Wiek nie jest i nigdy nie będzie czynnikiem decydującym o wyniku projektu rekrutacyjnego. Znacznie ważniejsze jest dopasowanie do stanowiska i środowiska pracy, doświadczenie i umiejętność dobrego zaprezentowania kompetencji. Skoncentruj się na ostatnich 15-20 latach i na elementach kluczowych do podjęcia i zrealizowania nowego zadania.

Jeśli korzystasz ze smartfona, stwórz własny QR code i zamieść go w CV. Jest to kwadratowy "kod kreskowy", w którym możesz zapisać dane kontaktowe i adresy np. do elektronicznej wersji CV umieszczonego w sieci. Kody QR służą do błyskawicznego odczytania i zapisania dokumentu przez każde przystosowane urządzenie. Unikałbym jednak zbędnej przesady w digitalizacji życiorysu. Mimo ciągłego zalewania nas nowinkami, dominującą formą w rekrutacji nadal pozostaje stos papierowych kartek na biurku prezesa.


TOP 200