Jak uaktualnić CV po 10 latach

Pamiętaj, aby zawsze używać najbardziej aktualnej terminologii. Nic nie odstrasza bardziej niż słowa, które wyszły z użycia. Czyli nie: "kierowanie działem programistycznym", tylko "zarządzanie departamentem rozwoju aplikacji". Możesz odnosić się wręcz do nieformalnego branżowego żargonu. To sprawi, że zostaniesz dostrzeżony jako osoba trzymająca rękę na pulsie i będąca na czasie z rynkowymi trendami.

Sieć kontaktów

Nie zapomnij o obecności w internecie. Dziś większość headhunterów i menedżerów odpowiedzialnych za rekrutację korzysta z profesjonalnych portali społecznościowych, w celu szybkiego dotarcia do interesujących kandydatów. Dlatego w sekcji danych kontaktowych zamieść linki do profilu na LinkedIn, Twitterze czy innym biznesowym medium. Pamiętaj, aby profil, do którego zamieściłeś link w CV był uaktualniony. Zarówno w internecie, jak i na górze CV zamieść wstęp krótko podsumowujący Twoją sytuację zawodową. Takie podsumowanie może brzmieć np.: Jestem menedżerem IT z branży bankowej z doświadczeniem w utrzymaniu infrastruktury IT w modelu outsourcingowym. Zarządzałem zespołami X-osobowymi w strukturze macierzowej. Odpowiadałem za projekty o wartości Y mln zł, w obszarze… W profilu dodatkowo opisz doświadczenia. Umieść też słowa kluczowe, po których chciałbyś być wyszukiwany w internecie.

Następnie zacznij działać. Rozszerz swoją sieć o wartościowe kontakty. Nie odmawiaj pomocy i udzielaj się w branżowych grupach dyskusyjnych. Profesjonalnie zarządzany profil w sieci pozwala nie tylko pozostawać w kontakcie ze znajomymi, ale także wysyłać sygnały o potencjalnych zmianach kadrowych i oczekiwaniach od rynku pracy, np.: Jeśli słyszeliście o kimś, kto poszukuje dyrektora rozwoju, zapraszam do kontaktu. Czy używać Facebooka do celów zawodowych? Tak! Mimo ogólnego przeświadczenia o rozdziale życia prywatnego i zawodowego szerokie grono znajomych stanowią osoby o podobnym statusie, pozycji, kontaktach czy możliwościach.

Według ekspertów ds. social media, CV skutecznego menedżera już w niedalekiej przyszłości będzie zawierać linki do profili networkingowych, publikacji, prezentacji, wideobloga i innych interaktywnych form autoprezentacji i reklamy. Pamiętajmy jednak, że CV jest tylko pierwszym krokiem w stronę wymarzonej posady. Tylko zrobienie odpowiedniego researchu na temat przyszłego pracodawcy, solidne przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej, a później zabłyśnięcie przed rekruterami gwarantuje zdobycie upragnionej pracy!

Michał Kapinos jest Senior Consultantem IT w firmie rekrutacyjnej HAYS Poland.


TOP 200