Jak to z AS/400 było?

Zintegrowany system komputerowy dla każdego przedsiębiorstwa

Zintegrowany system komputerowy dla każdego przedsiębiorstwa

Badania zapotrzebowania rynku na różne informatyczne specjalizacje zawodowe (p. str. 58) wykazują stały brak specjalistów znających sprzęt, oprogramowanie i technologię serwerów aplikacji IBM AS/400. Także w Polsce brak jest ludzi znających tę tematykę. Zachęceni entuzjastycznym podejściem do tego sprzętu, jaki wykazują jego liczni użytkownicy, postanowiliśmy przedstawić w skrócie historię powstania i rozwoju AS/400.

IBM-owskie rodziny komputerów powstawały w licznych, rozrzuconych po świecie lokalizacjach i często niewiele miały wspólnego. Komputery poprzedzające konstrukcję AS/400 powstawały w laboratoriach IBM w Rochester w Minnesocie, a więc w miejscu na tyle odległym od głównej siedziby firmy (Armonk, New Jersey), że ich konstruktorzy rzadko musieli tłumaczyć się z powodu niestosowania się do zaleceń korporacyjnych. Może zresztą był to powód, że ich produkty, nieskażone nawykami korporacyjnymi, sprzedawały się znakomicie.

Początki

Początki rodziny AS/400 datują się od czasów przetwarzania wsadowego z kart perforowanych 96-kolumnowych za pomocą prostego systemu S/3 z 1969 r. Zamiast kupować duże i drogie komputery System/360 i 370, właściciel niewielkiej firmy mógł kupić prosty "bezprogramowy" system S/3 (w rzeczywistości programowany w nieproceduralnym języku RPG), obsługujący całą jego działalność. Język RPG był na tyle prosty, że użytkownik nawet tego nie zauważając programował aplikacje dla własnych potrzeb. W ciągu kilkunastu następnych lat pojawiły się ulepszone modele 32, 24 i 36, o zwiększonej wydajności, pojemności pamięci i dysków.

Nowa architektura

Model 38, uważany za bezpośredniego prekursora AS/400, był oparty na zupełnie innych założeniach architektonicznych. Jego główny architekt - Frank G. Soltis - był twórcą idei tzw. jednopoziomowej pamięci. Rewolucyjna na owe czasy idea polegała na jednolitym traktowaniu całej dostępnej przestrzeni pamięciowej (RAM, dyski). Obecna pamięć wirtualna to właściwie ten sam pomysł.

Drugi ważny wkład projektantów modelu 38 w budowę komputerów polegał na oddzieleniu warstwy sprzętowej od warstwy programowej. Stworzono w tym celu pojęcie tzw. interfejsu niezależnego od sprzętu, ukrywającego przed wyższymi warstwami programowymi szczegóły rozwiązania technicznego. Na tej bazie tworzono pozostałe elementy systemu komputerowego - system operacyjny, bazę danych i aplikacje. Zasadnicza zaleta tego rozwiązania uwidacznia się w momencie, gdy trzeba zwiększyć moc obliczeniową komputera: w kolejnych modelach komputerów AS/400 montuje się coraz mocniejsze procesory PowerPC (w specjalnej wersji dla tego komputera), obecnie także 64-bitowe, zamiast dawnych procesorów semi-scalonych. Użytkownik zaś nie potrzebuje prawie nic zmieniać w swych aplikacjach eksploatowanych od kilkunastu lat.

Wreszcie trzecia ważna cecha nowej architektury to zintegrowanie systemu zarządzania bazami danych DB2/400 w systemie operacyjnym komputera.

Pierwsze komputery AS/400 oparte na tych założeniach pojawiły się w 1988 r. i od razu stały się poważnym konkurentem dla innych systemów IBM, w tym dużych komputerów ES/9000.

Stan obecny

Komputery Advanced Application Server z procesorem PowerPC pojawiły się w 1994 r. z myślą przede wszystkim o zastąpieniu przestarzałych modeli 36, których ponad 300 tys. nadal działało w biznesie. Nowe rozwiązania pozwalają na prawie natychmiastowe zainstalowanie i wdrożenie do pracy systemu nie wymagającego specjalistycznej obsługi informatycznej, ogromna zaś liczba aplikacji zapewnia spełnienie dowolnych potrzeb biznesu. Obecne modele mają już 64-bitowy procesor, system i bazę danych.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200