Jak technologia może przyspieszyć rozwój biznesu

Materiał promocyjny Najnowsza platforma serwerowa IBM wykorzystująca procesor Power10 to przykład technologii opracowanej przy uwzględnieniu obecnych potrzeb firm i wymagań jakie stawia nowoczesne oprogramowanie biznesowe.

Bardziej niż kiedykolwiek rozwój biznesu w praktycznie każdym segmencie rynku jest uzależniony od technologii IT. Choć kluczowym elementem jest oprogramowanie, to bez odpowiedniej infrastruktury sprzętowej nie będzie ono mogło efektywnie funkcjonować.

Jednocześnie, wraz z popularyzacją i rosnącym wykorzystaniem nowych technologii takich, jak sztuczna inteligencja, uczenie maszynowe lub zaawansowana analityka biznesowa, zwiększa się zapotrzebowanie na wzrost wydajności serwerów, pamięci masowych i systemów sieciowych.

Choć wysoka wydajność jest ważna, rośnie też znaczenie energooszczędności, a przede wszystkim mechanizmów zapewniających niezawodność i bezpieczeństwo przetwarzanych, przesyłanych i przechowywanych danych.

Producenci zdają sobie z tego sprawę i rozwijają technologie, które próbują spełnić wszystkie te wymagania. Dobrym przykładem może być rodzina serwerów IBM Power wykorzystująca najnowszą generację procesorów Power10 wykonanych w litografii 7 nanometrów.

Sprzętowa platforma nowej generacji

Procesory Power10, a także pierwsze modele serwerów (IBM Power E1080) zostały wprowadzone na rynek w II połowie 2021 roku. IBM Power E1080 to serwer klasy korporacyjnej, ale IBM zapowiedział wprowadzenie do oferty również mniejszych modeli klasy midrange, które mogą być interesującą propozycją dla firm średniej wielkości.

Serwery te oferują zupełnie nowe możliwości w zakresie tworzenia chmur hybrydowych, uruchamiania aplikacji wykorzystujących sztuczną inteligencję, a jednocześnie zostały wyposażone w mechanizmy zapewniające znacznie wyższy niż dotąd poziom bezpieczeństwa danych. Jednocześnie, w porównaniu do serwerów poprzedniej generacji, oferują znacząco wyższą wydajność (do 50%) przy zmniejszonym o 30% zużyciu energii.

Choć procesory są kluczowym elementem serwerów, to na ich parametry i realną przydatność w biznesie wpływ ma znacznie więcej elementów. Są to mechanizmy szyfrowania zapewniające bezpieczeństwo przetwarzanych i przesyłanych danych, możliwości współpracy z chmurami i tworzenia systemów hybrydowych, dostępność pamięci operacyjnej o dużej pojemności itd.

Chmura, oprogramowanie wykorzystujące sztuczną inteligencję, uczenie maszynowe, analityka BI i analiza dużych zbiorów danych Big Data to ważne technologie i aplikacje pojawiające się w kontekście projektów cyfrowej transformacji.

Systemy hybrydowe

Wiele firm digitalizuje procesy biznesowe, dążąc do zwiększania elastyczności, zwinności i szybkości działania przez migrację do chmury. Nie chce jednak wszystkich swoich zasobów przenosić do chmury publicznej. Część obciążeń i danych woli pozostawić we lokalnym centrum danych, ale jednocześnie chce mieć jedno, spójne środowisko, czyli system hybrydowy.

Nowe serwery IBM zostały zaprojektowane właśnie do takich zastosowań i mogą stanowić fundament chmury hybrydowej zapewniając spójność architektury w skali całego środowiska.

Oprócz tego wyższa o przynajmniej 50% wydajność (w porównaniu do maszyn poprzedniej generacji) oznacza, że serwery z procesorami Power10 nadają się do efektywnej ekonomicznie konsolidacji obciążeń. Na przykład standardową transakcyjną bazę danych działającą na 126 serwerach x86 można uruchomić na dwóch serwerach IBM Power E1080 zmniejszając zużycia energii o 80% i ograniczając koszty licencji wycenianych per rdzeń o około 70%.

Procesory Power10 wykorzystują technologię Memory Inception, która umożliwia tworzenie wspólnych pul pamięci operacyjnej w wielu systemach, co pozwala na skalowanie pojemności pamięci do poziomu petabajtów. Aplikacje działające na jednym serwerze mają dostęp do pamięci w całej puli.

Sztuczna inteligencja i bezpieczeństwo danych

Aplikacje wykorzystujące algorytmy sztucznej inteligencji i przetwarzanie dużych zbiorów danych Big Data wymagają ogromnej mocy obliczeniowej. Żeby przyspieszyć obliczenia, każdy rdzeń procesora Power10 został wyposażony w cztery silniki MMA (Matrix Math Accelerator), które zapewniają nawet 5-krotne przyspieszenie wnioskowania AI w porównaniu z serwerami poprzedniej generacji.

Nowe serwery IBM Power współtworzą projekt ONNX (Open Neural Network Exchange) udostępniający wytrenowane modele sztucznej inteligencji przy wykorzystaniu najpopularniejszych framework’ów, jak TensorFlow czy PyTorch. Można je wdrożyć na serwerach IBM Power bez konieczności zmiany kodu.

Jeśli chodzi o bezpieczeństwo to układy Power10 umożliwiają szyfrowanie danych na poziomie procesora, które nie wymaga dodatkowego nakładu pracy związanej z konfiguracją, a jednocześnie nie wpływa na wydajność. Na przykład szyfrowanie AES, w porównaniu do serwerów poprzedniej generacji, jest 2,5-krotnie szybsze.

Ponadto nowe serwery wyposażono w oprogramowanie zabezpieczające każdy poziom całego stosu systemowego od warstwy sprzętu najniższego poziomu, czyli procesora i pamięci aż po oprogramowanie, takie jak system operacyjny, wirtualizator (hypervisor) czy krytyczne aplikacje.

 

Jakie są praktyczne zastosowania serwerów IBM i biznesowe aplikacje, które najwięcej skorzystają z oferowanej przez nie mocy przetwarzania i wysokiego poziomu zabezpieczeń? Odpowiedzi na takie pytania będzie można uzyskać podczas webinarium IBM, które poprowadzi Egor GolubkovServers Technical Specialist w IBM, specjalista w zakresie wykorzystania technologii IBM Power, który wspiera polskich klientów IBM w projektowaniu i efektywnym wdrażaniu rozwiązań sztucznej inteligencji oraz konteneryzacji.

Generated button