Jak stworzyć wirtualne desktopy od strony serwera

Ponieważ Windows 7 ma bardzo wysokie wymagania odnośnie do pamięci operacyjnej, należy przydzielić każdemu z obrazów co najmniej 1,5 GB RAM, zatem serwery powinny być wyposażone w tak dużą ilość pamięci jak to tylko możliwe. Producent sugeruje opcję 192 GB RAM w każdej z kaset serwera blade, przy czym dostępne są na rynku rozwiązania wykorzystujące pamięci pracujące z częstotliwością magistrali 1333 MHz, które mogą dostarczyć prawie czterokrotnie szybsze pasma dostępu do pamięci. Jest to szczególnie ważne przy hostowaniu obrazów desktopów z systemem Microsoft Windows 7.

Storage i sieć

Wysoka konsolidacja systemów desktopowych w środowisku wirtualizacji sprawia, że kumuluje się obciążenie zasobów storage. Jest ono tym większe, im więcej maszyn hostuje się w danym środowisku. Ponieważ desktopowy system operacyjny wykazuje największe obciążenie storage w momencie uruchamiania oraz przy logowaniu użytkownika, warto część desktopów uruchomić wcześniej, przygotowując systemy tuż przed rozpoczęciem pracy przez użytkowników w biurze. Aby maksymalnie przyspieszyć dostęp do zasobów storage zlokalizowanych na macierzy dyskowej, można wykorzystać szybką sieć konwergentną FCoE oraz dostęp do plików za pomocą NFS. Konfiguracja ta przynosi radykalne uproszczenie połączeń fizycznych, gdyż dane LAN i SAN przechodzą w tym samym fizycznym łączu, a prędkość 10 Gb/s jest wystarczająca nawet do takich zastosowań. Dodatkową poprawę wydajności przynosi dostrojenie sieci, wprowadzając przy tym QoS i ramki Jumbo.

Zobacz również:

  • 5 priorytetów, które obniżają koszty chmury i usprawniają operacje IT

Skalowanie rozwiązań storage odbywa się standardowo, a przykładowa konfiguracja obejmuje dwie typowe macierze NetApp FAS 3140 oraz FAS 3170 wyposażone w karty światłowodowe Chelsio 10 GbE i dodatkowe moduły pamięci (PAM II 256 GB oraz 512 GB). Macierze te łączą się z serwerami za pomocą przełączników 10 GbE, zachowując redundancję. Macierze te, w połączeniu z serwerami kasetowymi wyposażonymi w 16 kaset, mogą obsłużyć do 1700-1800 typowych desktopów firmowych.

Który hypervisor wybrać?

Standardowym rozwiązaniem, które łączy produkty będące liderami branży, jest wykorzystanie aplikacji Citrix XenDesktop w połączeniu z hypervisorem VMware vSphere. Ten zestaw technologii wykorzystuje ponad 60% firm, wśród zalet warto wymienić możliwość wykorzystania składowania plików NFS przy sieci 10 Gb/s i integrację zarządzania XenDesktop.

Drugim co do popularności wyborem jest zastosowanie hypervisora Citrix XenServer - zaletą jest wsparcie IntelliCache, stabilność platformy oraz wykorzystanie produktu jednego dostawcy. Wykorzystanie hypervisora Microsoft Hyper-V w testowej instalacji umożliwiło integrację ze snapshotami realizowanymi sprzętowo przez macierz dyskową.


TOP 200