Jak rozwiązać problem okien backupowych? Eksperci Comarch o IBM FlashCopy

Materiał promocyjny Wykonywanie kopii zapasowych, w zależności od wielkości środowiska, może trwać godzinami. Często oznacza to konieczność wstrzymania systemu. Narzędzie IBM FlashCopy pozwala uniknąć zbędnych przestojów, co przekłada się na konkretne korzyści biznesowe.

Tworzenie backupu to podstawa przemyślanej i bezpiecznej polityki dotyczącej przechowywania i wykorzystywania danych. Niestety, im większy i cięższy system, tym dłużej trwa wykonywanie jego kopii. A to wymaga już tworzenia tzw. okien backupowych, czyli rezerwowania czasu (dla systemów serwerowych najczęściej jest to noc), kiedy zasoby nie są używane i można zrobić ich kopię.

Tę niedogodność można wyeliminować stosując IBM FlashCopy - funkcję serwera IBM System Storage. Artur Kurleto z Comarch tłumaczy, że działanie FlashCopy można rozumieć, jako szybki zrzut wszystkich danych systemowych na odseparowaną macierz dyskową. Z tej macierzy może dalej być wykonywany backup na taśmy magnetyczne.

System IBM FlashCopy szybko tworzy w określonym momencie kopię danych, którą można podłączyć na odrębnej partycji lub w systemie. Tak skopiowanych danych można użyć np. do wykonywania kopii zapasowych. Co ważne, funkcji FlashCopy można używać łącznie z innymi technologiami zapewniającymi zdolność do pracy (nawet przy częściowej awarii na poziomie danych), zawartymi w rozwiązaniu PowerHA. Można jej także używać niezależnie.

Charakterystyka funkcji FlashCopy:

  • uwzględnia technologię serwerów IBM System Storage, zintegrowaną w ramach platformy PowerHA;
  • pozwala szybko tworzyć kopię z określonego momentu, którą można wykorzystać do tworzenia kopii zapasowych w trybie bez połączenia;
  • nie stanowi sama w sobie technologii wysokiej dostępności, ponieważ polega na tworzeniu kopii z określonego momentu;
  • wymaga dodatkowej pamięci dyskowej, aby można było utworzyć kopię na serwerze pamięci masowej, na którym znajduje się kopia źródłowa.

Działanie systemu przekłada się zatem na bardzo konkretne korzyści biznesowe. Jak? Jeśli firma nie korzysta z FlashCopy, a backup był wykonywany bezpośrednio z systemu na taśmy magnetyczne, wtedy do odzyskania danych konieczne jest zatrzymanie urządzeń, co może oznaczać wymierne i często duże straty. - Jeśli a przykład przeprowadzamy dla danej firmy backup wszystkich danych systemowych w weekend, a system klienta zajmuje trzy terabajty, to sam zapis tych danych na taśmy może trwać około 2-3 godzin. Dzięki FlashCopy, przerzucając dane na odseparowaną pamięć sprawiamy, że klient nie musi wyłączać systemu na przykład w nocy – tłumaczy ekspert Comarch.

Efekt jest taki, że urządzenia są cały czas dostępne i nie muszą być tworzone okna backupowe. Zatem im więcej waży system klienta, tym większe korzyści daje zastosowanie FlashCopy.

Dobrym rozwiązaniem w tym segmencie jest IBM FlashSystem 9100 – elastyczny system pamięci masowej, który pozwala obniżyć koszty i przechowywać więcej danych w tej samej przestrzeni fizycznej. To korporacyjna macierz flash z akceleracją NVMe i możliwością pracy w wielu chmurach, która łączy w sobie wydajność pamięci flash i technologii NVMe (Non-Volatile Memory Express) z niezawodnością i innowacyjnością rozwiązania IBM FlashCore oraz funkcjonalnością systemu IBM Spectrum Virtualize. Produkt FlashSystem 9100 umożliwia intensywne wykorzystanie pamięci masowej w środowisku wielu chmur i jest ściśle zintegrowany ze zdefiniowaną programowo pamięcią masową IBM Spectrum Storage, co pozwala na łatwiejsze wdrożenie w systemie danej firmy.

Więcej na temat skutecznego backupu oraz profesjonalnej polityki ochrony danych znaleźć można w materiale white paper na stronie https://prywatnachmura.pl/wszystko-co-musisz-wiedziec-o-backupie/

Jak rozwiązać problem okien backupowych? Eksperci Comarch o IBM FlashCopy
Jak rozwiązać problem okien backupowych? Eksperci Comarch o IBM FlashCopy