Jak rozpoznać pracoholika?

Pracoholizm staje się coraz powszechniejszy w czasach, gdy można być dostępnym on-line przez całą dobę. Warto zastanowić się, czy nam nie grozi - wszak to najszybsza droga do wypalenia zawodowego. Istnieje 10 oznak, które mogą być sygnałem ostrzegawczym dla menedżera i jego pracowników.

Doktor David Krueger, psychiatra, który jest prezesem w MentorPath, firmie specjalizującej się w coachingu kariery menedżerów najwyższego szczebla, wyróżnia (na łamach CIO Insight) dziesięć oznak pracoholizmu.

1.Gdy tylko zlecasz komuś zadanie, masz z tym problem, ponieważ uważasz, że sam zrobiłbyś to lepiej.

Zobacz również:

2.Gdy ktoś zadaje pytanie typu "kim jesteś" natychmiast myślisz o pięciu cechach związanych z pracą i o żadnej nie związanej z życiem zawodowym.

3.Nie ma określonej godziny, o której kończysz pracę.

4.Nawet w czasie wolnym jesteś niespokojny czy wręcz zdenerwowany, myślisz o tym, co musisz zrobić po powrocie do pracy.

5.Odtwarzasz w pamięci służbowe rozmowy przez cały czas, nawet gdy już wyjdziesz z pracy.

6.Praca ekscytuje cię bardziej niż prywatne życie.

7.Nie kontaktowałeś się z członkami rodziny od tygodni czy nawet miesięcy. Nie kontaktowałeś się z niegdyś bliskimi przyjaciółmi od miesięcy lub nawet lat.

8.Najbliższe ci osoby nie są już zaskoczone gdy odwołujesz w ostatniej chwili spotkanie lub spóźniasz się nawet wiele godzin na imprezę. Często w ich towarzystwie kontaktujesz się z biurem, żeby załatwić jakąś ważną sprawę.

9.Myślisz o rozwiązywaniu ważnych problemów służbowych gdy prowadzisz samochód i gdy zasypiasz, a nawet gdy ktoś mówi do ciebie o rzeczach zupełnie nie związanych z twoją pracą.

10.Cokolwiek robisz, ktoś nieustannie mówi ci, że robisz to nie dość dobrze. Ale nie mówi tego ani szef ani klient. To ty sam.


TOP 200