Jak radzić sobie z aktualizacjami systemu Windows 10 i 11

Można znacznie opóźnić niektóre aktualizacje systemu Windows, tymczasowo wstrzymać inne, kontrolować, o jakiej porze dnia są one instalowane, odinstalować problematyczne aktualizacje i nie tylko. Oto instruktaż

Jak radzić sobie z aktualizacjami systemu Windows 10 i 11

Nie wiecie, jak działają aktualizacje w systemach Windows 10 i Windows 11? Witajcie w klubie. Od czasu premiery Windows 10 w 2015 roku Microsoft przekształcił tak niegdyś prostą procedur, w ciągle zmieniający się, często skomplikowany proces, który różni się w zależności od tego, czy masz Windows Home, Windows Pro, edycję korporacyjną czy edukacyjną - i który różni się w zależności od konkretnego numeru wersji systemu operacyjnego. W rezultacie pojawiło się wiele nieporozumień dotyczących tego, jak obecnie działa usługa Windows Update i jak najlepiej z niej korzystać.

Ten artykuł powstał, aby to wszystko rozplątać i objasnić. Zagłębiłem się w zakamarki Windows Update i znalazłem odpowiedzi na najbardziej palące pytania użytkowników: czy trzeba akceptować wszystkie aktualizacje, czy można odinstalować istniejące aktualizacje i jak zmniejszyć przepustowość łącza, z którego korzystają niektóre aktualizacje. Zamieściłem też kilka dodatkowych informacji, np. jak zatrzymać wszystkie aktualizacje. Funkcje tutaj opisane i zrzuty ekranu mogą się różnić od tego, co widzisz, jeśli masz starszą wersję systemu Windows 10.

Zobacz również:

  • Historia aktualizacji Windowsa 11 - najważniejsze zmiany dla biznesu
  • Problemy z Microsoft Defender w nowych wersjach Windows 10
  • Apple wyjaśnia dlaczego pozbywa się starych aplikacji z App Store
Jak radzić sobie z aktualizacjami systemu Windows 10 i 11

Rys. 1. Sprawdzanie nowych aktualizacji Windows.

Aktualizacje nie są sobie równe

Microsoft zwykł rozróżniać „aktualizacje” i „aktualizacje", takie jak Windows 10 November 2021 Update. Microsoft określa te główne wydania, które mają swoje własne numery wersji, jako aktualizacje funkcji. Microsoft wydaje również często mniejsze aktualizacje, zwane aktualizacjami jakościowymi, które (podobnie jak dawne aktualizacje) naprawiają problemy bezpieczeństwa, usuwają błędy i wprowadzają stosunkowo nieistotne zmiany w systemie Windows, zwykle pod maską. Są one dostarczane najczęściej w, drugi wtorek każdego miesiąca. (Jest też kilka innych rodzajów pomniejszych aktualizacji, które wyszczególnię w dalszej części artykułu, ale na razie wrzucam je do grupy aktualizacji jakościowych).

Z drugiej strony, według Microsoftu, aktualizacje funkcji, podobnie jak dawne aktualizacje, „instalują najnowsze nowe funkcje, doświadczenia i możliwości” systemu Windows. Pierwsza aktualizacja funkcji dla Windows 10 została wydana w listopadzie 2015 roku, a druga w sierpniu 2016 roku. Przez kilka lat po tym, Microsoft wydawał dwie aktualizacje funkcji rocznie, w odstępie około sześciu miesięcy - jedną każdej wiosny i jedną jesienią.

Wraz z aktualizacją z listopada 2019 roku (wersja 1909) wszystko się jednak nieco zmieniło. To wydanie nie zawierało wielu nowych funkcji i było bardziej podobne do tego, co Microsoft zwykł nazywać „pakietem serwisowym”, z różnymi małymi zmianami i poprawkami. Przez kilka następnych lat Microsoft kontynuował ten schemat - wydając większą aktualizację na wiosnę i mniejszą na jesieni - nadal nazywając je wszystkie „aktualizacjami funkcji”.

Jednak po wydaniu Windows 11 firma ogłosiła, że odtąd zarówno Windows 11, jak i Windows 10 będą otrzymywać tylko jedną aktualizację funkcji rocznie, zawsze jesienią. Należy jednak pamiętać, że wszelkie nadchodzące aktualizacje funkcji systemu Windows 10 będą prawdopodobnie bardzo niewielkie, ponieważ Microsoft najprawdopodobniej skoncentruje się na rozwoju nowych funkcji w systemie Windows 11.

Opóźnianie lub pomijanie aktualizacji funkcji

Jeśli używasz systemu Windows 10 lub 11 w dużej firmie lub organizacji edukacyjnej, dział IT prawdopodobnie kontroluje, kiedy aktualizacje funkcji i jakości są wysyłane do użytkowników za pomocą narzędzi klasy korporacyjnej, takich jak Windows Update for Business, Windows Server Update Services lub System Center Configuration Manager. Dzięki tym narzędziom administratorzy mogą opóźnić instalację aktualizacji funkcji nawet o rok, po tym jak Microsoft uzna, że ich wdrożenie jest bezpieczne dla firm.

Użytkownicy Windows 10 Pro również mogli opóźniać aktualizacje przez jakiś czas, ale przez kilka lat ta opcja nie była dostępna dla użytkowników Windows 10 Home. Zmieniło się to na początku 2019 roku, a jeśli masz system Windows 10 Home lub Pro w wersji 1803 lub nowszej lub Windows 11, możesz opóźnić aktualizacje.

Tak można to zrobić: po wydaniu aktualizacji nowej funkcji, zamiast automatycznie instalować ją na komputerze, system Windows powiadamia użytkownika o jej dostępności za pomocą komunikatu i łącza „Pobierz i zainstaluj” w panelu Windows Update w aplikacji Ustawienia. Aby dostać się do tego panelu w systemie Windows 10, kliknij przycisk Start i wybierz kolejno opcje Ustawienia > Aktualizacja i zabezpieczenia > Windows Update. W systemie Windows 11 wybierz kolejno Start > Ustawienia > Windows Update. Jeśli widzisz link „Pobierz i zainstaluj”, a nie chcesz instalować aktualizacji, zignoruj komunikat; Twój komputer pozostanie w niezmienionym stanie. W dowolnym momencie, w którym chcesz zainstalować aktualizację, kliknij łącze i postępuj zgodnie z instrukcjami.

Jak radzić sobie z aktualizacjami systemu Windows 10 i 11

Rys. 2. Kliknij link „Pobierz i zainstaluj”, aby zainstalować dostępną aktualizację; nie klikaj go, a nie zostanie ona zainstalowana.

Jest jednak jedno zastrzeżenie. Gdy bieżąca wersja systemu Windows osiągnie stan określany przez firmę Microsoft jako „koniec usługi”, czyli moment, w którym firma Microsoft przestanie ją wspierać, usługa Windows Update zainstaluje nowszą aktualizację funkcji, niezależnie od tego, czy użytkownik wyrazi na to zgodę, czy nie. W przypadku użytkowników systemu Windows 10 Home i Pro jest to zwykle 18 miesięcy od wydania bieżącej wersji systemu Windows. W przypadku użytkowników Windows 11 Home i Pro są to 24 miesiące.

Mimo to, teoretycznie możliwe jest całkowite pominięcie niektórych aktualizacji funkcji. Ponieważ są one wydawane co roku, możnaz zainstalować jedną wersję, zrezygnować z instalacji następnej, a następnie zainstalować kolejną.

Wstrzymanie aktualizacji jakościowych

Użytkownicy systemów Windows 10 i 11 Home i Pro mogą również wstrzymać na okres do 35 dni aktualizacje o mniejszym znaczeniu, które firma Microsoft wydaje pomiędzy dużymi aktualizacjami funkcji. Jak wspomniano powyżej, te aktualizacje jakościowe dotyczą problemów z zabezpieczeniami, naprawiają błędy i tak dalej, i zazwyczaj pojawiają się w Windows Update oznaczone jako „Aktualizacja zabezpieczeń” lub „Aktualizacja zbiorcza”. Choć mają one na celu zwiększenie bezpieczeństwa systemu Windows lub usprawnienie jego działania, często powodują więcej problemów niż rozwiązują, dlatego warto odczekać chwilę przed ich zainstalowaniem, aby sprawdzić, czy problemy są zgłaszane.

W przeciwieństwie do aktualizacji funkcji, te aktualizacje są domyślnie instalowane automatycznie, więc aby temu zapobiec, należy je wstrzymać. Aby wstrzymać aktualizacje na bazie tygodniowej na okres do 35 dni, w systemie Windows 10 przejdź do Ustawienia > Aktualizacja i zabezpieczenia > Windows Update i kliknij opcję Wstrzymaj aktualizacje na 7 dni. W systemie Windows 11 przejdź do Ustawienia > Windows Update i obok opcji „Wstrzymaj aktualizacje” kliknij przycisk Wstrzymaj na 1 tydzień. Po siedmiu dniach możesz to zrobić jeszcze kilka razy, w sumie pięć razy, aby opóźnić aktualizacje o 35 dni.

Jak radzić sobie z aktualizacjami systemu Windows 10 i 11

Rys. 3. Można opóźnić aktualizacje jakości o tydzień, na okres do 35 dni.

Aby za jednym zamachem wstrzymać aktualizacje na maksymalnie 35 dni, kliknij przycisk Opcje zaawansowane na ekranie Windows Update. Przewiń w dół do sekcji "Wstrzymaj aktualizacje" i kliknij przycisk Wybierz datę. Pojawi się przewijana lista wszystkich dni w ciągu najbliższych 35 dni. Wybierz dzień, w którym chcesz, aby aktualizacja została zainstalowana, a aktualizacje zostaną wstrzymane do tego czasu.

Użytkownicy systemu Windows Pro mogą alternatywnie użyć ustawień zasad grupy lub narzędzia Windows Update for Business (WUB), aby kontrolować czas dostarczania aktualizacji.

Kontroluj godziny, w których system Windows jest aktualizowany

Żyjemy w świecie pracy, w którym pojęcie pracy od dziewiątej do piątej odeszło do lamusa. Godziny pracy mogą zaczynać się o 6 rano, albo zaczynać się po południu i trwać do północy. Dlatego dla wielu osób problematyczne są godziny, w których system Windows instaluje aktualizacje, ponieważ przerywa to pracę. Możesz jednak kontrolować czas instalacji aktualizacji, aby nie przeszkadzały w pracy.

Kontrolowanie godzin aktualizacji w systemie Windows 10

Aby kontrolować godziny aktualizacji w systemie Windows 10, na ekranie Windows Update kliknij opcję Zmień aktywne godziny. Na wyświetlonym ekranie można ręcznie wybrać godziny, w których użytkownik jest aktywny na komputerze, klikając łącze Zmień obok bieżących godzin aktywności. Na wyświetlonym ekranie wybierz godziny, w których zazwyczaj korzystasz z komputera. W tych godzinach aktualizacje nie będą instalowane. Należy jednak pamiętać, że całkowita liczba aktywnych godzin nie może przekroczyć 18.

Jak radzić sobie z aktualizacjami systemu Windows 10 i 11

Rys. 4. Można kontrolować, kiedy system Windows instaluje aktualizacje, wybierając „aktywne godziny”, w których nie powinno się instalować aktualizacji.

Możesz też zaufać systemowi Windows, który sam zdecyduje, w jakich godzinach najprawdopodobniej będziesz pracować (na podstawie Twojej dotychczasowej aktywności) i ustawi dla Ciebie godziny aktywności. Na ekranie „Zmień aktywne godziny” przesuń suwak pod tekstem „Automatycznie dostosuj aktywne godziny dla tego urządzenia na podstawie aktywności” z pozycji Wył. na Wł.

Aby zainstalować aktualizacje systemu Windows, może, ale nie musi on zostać ponownie uruchomiony. Zazwyczaj aktualizacje, które dodają definicje wirusów dla programu Microsoft Defender, nie wymagają ponownego uruchomienia systemu, natomiast inne aktualizacje tak. Domyślnie komputer będzie się uruchamiał ponownie w celu dokończenia instalacji aktualizacji tylko w godzinach, w których nie jest aktywny.

Jeśli chcesz, aby system Windows powiadamiał Cię za pomocą ikony w zasobniku systemowym o konieczności ponownego uruchomienia komputera w celu dokończenia instalacji aktualizacji, przejdź do ekranu Windows Update i kliknij opcję Opcje zaawansowane. W sekcji „Powiadomienia o aktualizacji” na wyświetlonym ekranie przesuń suwak „Pokaż powiadomienie, gdy komputer wymaga ponownego uruchomienia w celu dokończenia aktualizacji” do pozycji Włączone.

Jeśli aktualizacja została pobrana, ale nie została jeszcze zainstalowana, zobaczysz ją na liście na ekranie Windows Update. Jeśli chcesz, aby pobrana aktualizacja została natychmiast zainstalowana, na ekranie Windows Update kliknij przycisk Uruchom ponownie teraz. Jeśli chcesz, aby komputer został uruchomiony ponownie o określonej godzinie, kliknij opcję Uruchom ponownie i wybierz dzień i godzinę, o której komputer ma zostać ponownie uruchomiony. A jeśli z jakiegoś powodu chcesz, aby system Windows zawsze instalował aktualizacje i od razu uruchamiał komputer ponownie (ignorując godziny pracy), kliknij opcję Opcje zaawansowane na ekranie Windows Update, a następnie na wyświetlonym ekranie przesuń suwak „Uruchom ponownie to urządzenie tak szybko, jak to możliwe, gdy wymagane jest ponowne uruchomienie w celu zainstalowania aktualizacji” do pozycji Włączone. (Twój komputer musi być włączony i podłączony do sieci).

Ostatnia opcja aktualizacji, skoro już tu jesteśmy: Możesz poprosić usługę Windows Update o zainstalowanie nie tylko aktualizacji dla systemu Windows, ale także dla innych produktów firmy Microsoft, takich jak Microsoft Office. Aby to zrobić, na ekranie Windows Update kliknij opcję Opcje zaawansowane, a następnie w sekcji „Opcje aktualizacji” na wyświetlonym ekranie przesuń suwak z pozycji Wyłączone na Włączone pod opcją „Otrzymuj aktualizacje innych produktów firmy Microsoft podczas aktualizacji systemu Windows”.

Kontrolowanie godzin aktualizacji w systemie Windows 11

Godziny aktualizacji w systemie Windows 11 kontrolujesz w znacznie podobny sposób, jak w systemie Windows 10, choć ekrany, które Ci to umożliwiają, nieco się różnią. Na ekranie Windows Update w systemie Windows 11 kliknij opcję Opcje zaawansowane, a następnie kliknij strzałkę w dół obok pozycji Aktywne godziny. W wyświetlonym obszarze kliknij opcję Dostosuj aktywne godziny, a następnie z wyświetlonego menu rozwijanego wybierz opcję Ręcznie. Dla „Czasu rozpoczęcia” i „Czasu zakończenia” pojawią się oddzielne elementy sterujące. Wybierz swoje nowe godziny.

Jak radzić sobie z aktualizacjami systemu Windows 10 i 11

Rys. 5. Zmienianie godzin aktualizacji w systemie Windows 11.

Aby system Windows automatycznie wybierał dla Ciebie godziny aktywne, zaznacz opcję „Dostosuj godziny aktywne” i wybierz opcję „Automatycznie”. Pozostałe opcje opisane powyżej są takie same w systemie Windows 11 jak w Windows 10, z jedną tylko różnicą: nie ma opcji instalowania aktualizacji dla innych produktów firmy Microsoft.

Całkowite zatrzymanie aktualizacji systemu Windows

Istnieje również podstępne, mało znane obejście dla każdej wersji systemu Windows 10 lub 11, które może całkowicie uniemożliwić systemowi Windows instalowanie aktualizacji (z wyjątkiem ważnych aktualizacji zabezpieczeń). Ale nie można tego zrobić na zasadzie indywidualnej - albo zainstalujesz wszystkie aktualizacje, albo żadnych.

Ponieważ wszyscy użytkownicy Windows 10 i 11 mają możliwość opóźniania aktualizacji, ta sztuczka jest mniej potrzebna. Ale jeśli chcesz opóźnić aktualizację jakości o więcej niż 35 dni lub jeśli używasz starszej wersji systemu Windows 10, nadal może się przydać.

Aby skorzystać z tego obejścia, musisz powiedzieć systemowi Windows, że korzystasz z połączenia metrażowego - innymi słowy, że jesteś rozliczany na podstawie ilości zużytych danych. Domyślnie funkcja ta jest wyłączona dla połączeń Wi-Fi i Ethernet, ale włączona dla połączeń danych komórkowych. Oto, jak włączyć ją dla połączeń Wi-Fi i Ethernet w systemach Windows 10 i 11.

W przypadku połączeń Wi-Fi w systemie Windows 10:

Przejdź do Ustawienia > Sieć i Internet > Wi-Fi.

Kliknij opcję Zarządzaj znanymi sieciami.

Kliknij każdą sieć Wi-Fi, z którą się łączysz, i kliknij Właściwości.

Na wyświetlonym ekranie przewiń do sekcji „Połączenia” i przesuń suwak do pozycji On.

W przypadku połączeń Wi-Fi w systemie Windows 11:

Przejdź do Ustawienia > Sieć i internet > Wi-Fi.

Kliknij strzałkę obok „Zarządzaj znanymi sieciami".

Kliknij strzałkę obok każdej sieci Wi-Fi, z którą się łączysz.

Na wyświetlonym ekranie, w sekcji „Połączenie rozliczane według stawek” przesuń suwak do pozycji On.

Jak radzić sobie z aktualizacjami systemu Windows 10 i 11

Rys. 6. Zaznaczenie w Windows, że korzystasz z połączenia podlegającego pomiarowi, to podstępny sposób na uniemożliwienie komputerowi zainstalowania aktualizacji systemu Windows.

W przypadku połączeń Ethernet w systemie Windows 10:

Przejdź do Ustawienia > Sieć i Internet > Ethernet.

Kliknij swoje połączenie internetowe.

Przewiń w dół do sekcji „Połączenia mierzone” i przesuń suwak na On.

W przypadku połączeń Ethernet w systemie Windows 11:

Przejdź do Ustawienia > Sieć i internet > Ethernet.

W sekcji „Połączenia mierzone” przesuń suwak na On.

Gdy to zrobisz, system Windows zminimalizuje ilość używanych danych, a jednym ze sposobów, w jaki to robi, jest zaprzestanie automatycznego pobierania aktualizacji systemu Windows. Pamiętaj jednak, że jeśli połączysz się z inną siecią Wi-Fi lub Ethernet, będziesz musiał włączyć to ustawienie również dla tej sieci.

Jeśli użyjesz tej techniki do zatrzymania instalowania aktualizacji systemu Windows, możesz sprawdzić, czy są raporty o problematycznych aktualizacjach. Jeśli nikt się nie skarży, możesz wyłączyć połączenia z licznikiem i pozwolić na instalację aktualizacji; jeśli wystąpią problemy, możesz poczekać, aż poprawka będzie dostępna.

Wyświetlanie historii aktualizacji i odinstalowywanie aktualizacji

Microsoft ma niezbyt dobre notowania, jeśli chodzi o niezawodność aktualizacji systemu Windows. Wielokrotnie zdarzało się, że użytkownicy (zwłaszcza Windows 10 Home) instalowali najnowsze aktualizacje, by potem odkryć, że sieją one spustoszenie w ich systemach lub całkowicie je unieruchamiają. Te wpadki prawdopodobnie odegrały rolę w zmianie zdania Microsoftu, który pozwolił użytkownikom domowym opóźnić aktualizacje.

Windows ma teraz także siatkę bezpieczeństwa, która spróbuje odinstalować problematyczne aktualizacje, które szkodzą komputerowi, bez konieczności podejmowania działań przez użytkownika. Jeśli komputer nie uruchamia się prawidłowo po zainstalowaniu aktualizacji, system Windows zdiagnozuje problem i spróbuje go rozwiązać. Jeśli nie będzie w stanie tego zrobić, odinstaluje ostatnią aktualizację systemu Windows lub aktualizację sterowników, która może być przyczyną problemu, i zablokuje możliwość jej ponownej instalacji na 30 dni. Zobacz szczegóły od firmy Microsoft.

Jeśli po aktualizacji nadal występują problemy lub jeśli używasz starszej wersji systemu Windows 10 lub 11, możesz samodzielnie odinstalować niektóre problematyczne aktualizacje, ale niekoniecznie wszystkie.

Najpierw sprawdź, jakie aktualizacje zostały zainstalowane na Twoim komputerze, wybierając kolejno opcje Ustawienia > Aktualizacja i zabezpieczenia > Windows Update > Wyświetl historię aktualizacji. (W systemie Windows 11 wybierz kolejno opcje Ustawienia > Windows Update i kliknij strzałkę obok opcji „Historia aktualizacji”). Na ekranie, który pojawi się pod "Historia aktualizacji", zobaczysz listę podzieloną na maksymalnie pięć sekcji: Aktualizacje funkcji, Aktualizacje jakości, Aktualizacje sterowników, Aktualizacje definicji i Inne aktualizacje. Sekcja Feature Updates zawiera główne aktualizacje - na przykład aktualizację Windows 10 November 2021 Update. Nie spodziewajcie się jednak, że zobaczycie to w prostym języku. Zamiast tego zobaczysz numer wersji, którego Microsoft używa, aby odnieść się do aktualizacji - na przykład Windows 10, wersja 21H2 dla aktualizacji z listopada 2021 roku.

Sekcja Aktualizacje jakości zawiera listę bardziej prozaicznych i częstszych aktualizacji systemu Windows, które usuwają błędy, poprawiają bezpieczeństwo i dodają pomniejsze funkcje. Sekcja Aktualizacje sterowników, jak sama nazwa wskazuje, zawiera listę wszystkich zaktualizowanych sterowników. Na liście Aktualizacje definicji znajdują się wszystkie aktualizacje oprogramowania antywirusowego i antywirusowego dla wbudowanego narzędzia antywirusowego systemu Windows. Na liście Inne aktualizacje znajdują się różne aktualizacje, na przykład narzędzia do usuwania złośliwego oprogramowania w systemie Windows.

Jak radzić sobie z aktualizacjami systemu Windows 10 i 11

Rys. 7. Oto lista wszystkich aktualizacji na komputerze z systemem Windows 10...

Jak radzić sobie z aktualizacjami systemu Windows 10 i 11

Rys. 8. ... A oto jak lista historii aktualizacji jest wyświetlana w systemie Windows 11.

Informacje o każdej z tych aktualizacji można uzyskać w nieco inny sposób, w zależności od tego, czy szukamy szczegółów dotyczących aktualizacji funkcji, aktualizacji jakości, aktualizacji definicji, aktualizacji sterowników, czy „innej” aktualizacji. W przypadku aktualizacji funkcji w systemie Windows 10 na ekranie „Wyświetl historię aktualizacji” przejdź do sekcji Aktualizacje funkcji, wyszukaj aktualizację, dla której chcesz uzyskać szczegółowe informacje, a następnie pod datą jej zainstalowania kliknij opcję Zobacz, co nowego w tej aktualizacji. W przypadku aktualizacji jakości, definicji, sterowników i innych przejdź do odpowiedniej sekcji, wyszukaj aktualizację, dla której chcesz uzyskać szczegółowe informacje, i kliknij ją. (W systemie Windows 11 na ekranie „Historia aktualizacji” kliknij pozycję Zobacz, co nowego po prawej stronie aktualizacji funkcji lub Dowiedz się więcej obok innych typów aktualizacji).

Po kliknięciu, aby uzyskać szczegółowe informacje o aktualizacji funkcji, zostaniesz przekierowany na stronę pełną porad, filmów i innej zawartości dotyczącej aktualizacji. W przypadku aktualizacji dotyczących jakości i innych aktualizacji nastąpi przekierowanie do strony internetowej zawierającej szczegółowy pisemny opis aktualizacji. W przypadku aktualizacji definicji użytkownik jest przekierowywany na ogólną stronę z informacjami o oprogramowaniu zabezpieczającym firmy Microsoft. Aktualizacje sterowników nie zawierają żadnych informacji poza tymi, które są wyświetlane na stronie aktualizacji, czyli nazwy producenta, numeru wersji sterownika i daty aktualizacji.

Jeśli chcesz odinstalować aktualizację funkcji, taką jak wersja 21H2 systemu Windows 10 wymieniona w Aktualizacjach funkcji, musisz to zrobić w ciągu 10 dni od zainstalowania aktualizacji. Po tym czasie nie masz już szczęścia - aktualizacja pozostanie. Jeśli chcesz ją odinstalować w ciągu tych 10 dni, w Windows 10 przejdź do Ustawienia > Aktualizacja i zabezpieczenia > Odzyskiwanie. W obszarze „Powrót do poprzedniej wersji systemu Windows 10” kliknij przycisk Rozpocznij i postępuj zgodnie z serią wyświetlanych monitów. W systemie Windows 11 przejdź do Ustawienia > Windows Update > Opcje zaawansowane i kliknij strzałkę obok opcji Odzyskiwanie.

Jednak nawet jeśli chcesz odinstalować aktualizację w ciągu 10 dni, opcja powrotu do poprzedniej wersji systemu Windows może się nie pojawić. W takim przypadku nie będzie można odinstalować aktualizacji. Wybór nie pojawi się, jeśli folder Windows.old został usunięty. Folder ten zawiera poprzednią wersję systemu Windows, więc jeśli go tam nie ma, nie można powrócić do poprzedniej wersji.

Możesz jednak odinstalować aktualizacje jakości, definicji, sterowników i inne. W Windows 10 przejdź do Ustawienia > Aktualizacja i zabezpieczenia > Windows Update > Wyświetl historię aktualizacji i kliknij link Odinstaluj aktualizacje u góry ekranu. Na wyświetlonym ekranie kliknij aktualizację, której chcesz się pozbyć, a następnie kliknij link Odinstaluj znajdujący się nad listą. W systemie Windows 11, przejdź do Ustawienia > Windows Update, kliknij strzałkę obok „Historia aktualizacji” i kliknij link Odinstaluj aktualizacje w sekcji „Powiązane ustawienia” na dole ekranu.

Należy jednak pamiętać, że nie będzie można odinstalować wszystkich aktualizacji. Nie wszystkie aktualizacje wymienione na liście historii aktualizacji pojawią się na ekranie, który pozwala odinstalować aktualizacje, i nie można odinstalować tych, które się tam nie pojawią. A po kliknięciu niektórych aktualizacji, które pojawią się na ekranie odinstalowywania aktualizacji, przycisk odinstalowania zniknie.

Używaj sieci peer-to-peer do instalowania aktualizacji

Jeśli chodzi o aktualizacje systemów Windows 10 i 11, Microsoft zapożyczył technikę z oprogramowania sieciowego typu peer-to-peer, takiego jak BitTorrent, aby pomóc w bardziej wydajnej dystrybucji aktualizacji. Jeśli chcesz, możesz powiedzieć systemowi Windows, że chcesz, aby aktualizacje były dostarczane z innych komputerów za pośrednictwem sieci peer-to-peer, oprócz pobierania ich z serwerów firmy Microsoft.

Dlaczego trzeba to zrobić? Jeśli masz wiele komputerów z systemem Windows 10 w sieci, możesz zaoszczędzić przepustowość, ponieważ aktualizacja może być dostarczona z serwerów firmy Microsoft do jednego komputera w sieci, a ten komputer może następnie dostarczyć aktualizację do innych komputerów z systemem Windows 10. To samo dotyczy komputerów z systemem Windows 11.

Aby włączyć tę funkcję w systemie Windows 10, wybierz Ustawienia > Aktualizacja i zabezpieczenia > Windows Update > Opcje zaawansowane. Na ekranie „Opcje zaawansowane”, przewiń w dół i kliknij link Optymalizacja dostarczania. Pod sekcją „Zezwalaj na pobieranie z innych komputerów” na następnym ekranie, przesuń suwak do pozycji Włączone, a następnie wybierz „Komputery w mojej sieci lokalnej”. Jeśli wybierzesz opcję „Komputery w sieci lokalnej i komputery w Internecie”, komputery w twojej sieci będą otrzymywać aktualizacje z innych komputerów w Internecie - ale twoje komputery będą również wysyłać aktualizacje do tych komputerów, co może spowodować dodatkowe zużycie przepustowości.

Jak radzić sobie z aktualizacjami systemu Windows 10 i 11

Rys. 9. Do dostarczania aktualizacji w systemie Windows 10 można używać sieci peer-to-peer.

W systemie Windows 11 wybierz kolejno opcje Ustawienia > Windows Update > Opcje zaawansowane. Na ekranie „Opcje zaawansowane” przewiń w dół i kliknij strzałkę obok Optymalizacja dostarczania. Pod sekcją „Zezwalaj na pobieranie z innych komputerów” na następnym ekranie, przesuń suwak do pozycji Włączone, a następnie wybierz „Urządzenia w mojej sieci lokalnej”. Jeśli wybierzesz opcję „Urządzenia w Internecie i mojej sieci lokalnej”, komputery w twojej sieci będą otrzymywać aktualizacje z innych komputerów w Internecie - ale twoje komputery będą również wysyłać aktualizacje do tych innych komputerów, a więc może się to skończyć zużyciem dodatkowej przepustowości.

Jak radzić sobie z aktualizacjami systemu Windows 10 i 11

Rys. 10. Oto jak używać sieci peer-to-peer do dostarczania aktualizacji w systemie Windows 11.

Bonus: Wejdź na szybką ścieżkę dzięki Programowi Insider

Czy jesteś osobą, która musi jako pierwsza wypróbować nowe technologie? Jeśli tak, to z pewnością zechcesz zostać uczestnikiem programu Windows Insider firmy Microsoft. W ten sposób będziesz miał szansę podejrzeć, co pojawi się w przyszłych aktualizacjach systemu Windows przed wszystkimi innymi. Należy jednak pamiętać, że jeśli to zrobisz, będziesz w pewnym sensie królikiem doświadczalnym, ponieważ Microsoft używa tego programu do znajdowania błędów i problemów z aktualizacjami.

Źródło: Computerworld.com

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200