Jak przyspieszyć służbowe smartfony z Androidem?

Smartfony z Androidem mają to do siebie, ze potrafią zwalniać po pewnym czasie. Jak przyśpieszyć działanie firmowych urządzeń z Androidem i przedłużyć ich żywotność?

Smartfony z Androidem ze względu na charakterystykę systemu operacyjnego od Google potrafią zwolnić po dłuższym okresie użytkowania. Wraz z upływem czasu nawet wydajne smartfony pracujące pod kontrolą Androida zauważalnie zwalniają w porównaniu do identycznych modeli, które zostały przywrócone do ustawień fabrycznych lub zakupione zaledwie kilka miesięcy temu.

W jaki sposób przyśpieszyć działanie telefonu z Androidem?
fot. Daniel Romero / Unsplash

W jaki sposób przyśpieszyć działanie telefonu z Androidem?

fot. Daniel Romero / Unsplash

Urządzenia pracujące pod kontrolą systemu operacyjnego Android bardzo często mają podzespoły o wydajności porównywalnej do tych z komputerów przenośnych. W nowych modelach znajdziemy wydajne, 8-rdzeniowe procesory, 8 GB lub więcej pamięci operacyjnej LPDDR4X/LPDDR5 oraz szybką pamięć masową w standardzie UFS 3.0/3.1, która dorównuje wydajności szybkim nośnikom SSD.

Zobacz również:

  • Android będzie oferować funkcję pozwalającą prowadzić rozmowy bez użycia głosu
  • Poprawa na rynku smartfonów
  • Superaplikacje: kolejny ważny temat dla korporacyjnego IT?

Niestety wraz z upływem czasu na smartfonach służbowych pojawia się dużo plików, coraz więcej aplikacji, które wywołują działanie dodatkowych usług w tle. Warto rownież zdawać sobie sprawę z tego, że po czasie system operacyjny Android gromadzi sporą ilośc plików podręcznych (cache), które wpływają na ilośc dostępnego miejsca na urządzeniu oraz wydajność pracy pamięci masowej.

Powyższe problemy związane z długotrwałym użytkowaniem urządzenia z Androidem wpływają również na czas pracy na urządzeniu. Działające w tle aplikacje, z których bardzo często nie korzystamy na codzień powodują, że urządzenie rozładowuje się znacznie szybciej, niż na początku użytkowania. Dodatkowo po pewnym czasie akumulator telefonu starzeje się i wraz z wzrostem liczby cykli ładowania maleje jego pojemność. Producenci wybranych modeli wprowadzają mechanizmy chroniące zużytą baterie, które ograniczają szczytową wydajność urządzenia.

Wszystkie wymienione przez nas elementy wpływają na sposób pracy urządzeń z Androidem. Nie oznacza to jednak, że po kilkunastu miesiącach należy wymienić urządzenie na nowe, aby przywrócić jego pierwotną wydajność. Najcześciej wystarczy poświęcić trochę czasu na optymalizację systemu operacyjnego. Czasami przyda się reset do ustawień fabrycznych lub wizyta w serwisie w celu wymiany akumulatora na nowy.

Poniżej przedstawiamy najskuteczniejsze sposoby na przyśpieszenie działania telefonu z Androidem.

1.) Przegląd wykorzystywanych aplikacji

Na przestrzeni miesięcy na naszym służbowym urządzeniu z pewnością znalazło się co najmniej kilkanaście nowych aplikacji. Najczęściej są to programy, z których skorzystaliśmy kilka razy, a później zapomnieliśmy je odinstalować. Mowa o aplikacjach pozwalających wziąć udział w danym wydarzeniu, aplikacjach do odczytu kodów QR, aplikacjach do wypełniania formularzy, czy nawet prostych gier, które bardzo często znajdują się na telefonach służbowych.

Czyszczenie urządzenia warto zacząć od sprawdzenia zbędnych aplikacji
fot. Daniel Olszewski / Computerworld

Czyszczenie urządzenia warto zacząć od sprawdzenia zbędnych aplikacji

fot. Daniel Olszewski / Computerworld

W celu przyspieszenia działania urządzenia z Androidem dobrym pomysłem jest przegląd aplikacji i odinstalowanie wszystkich programów, które nie są nam niezbędne do pracy. Można tego dokonać z poziomu ustawień systemowych i zakładki aplikacje.

Warto pamiętać, że zainstalowane aplikacje nawet jeżeli nie są przez nas aktywnie wykorzystywane mogą mieć wpływ na wydajność działania urządzenia. Bardzo często programy posiadają usługi działające w tle, które wykorzystują zasoby procesora oraz pamięci operacyjnej.

Odinstalowanie zbędnych aplikacji może spowodować wzrost wydajności urządzenia nawet o 15%, co przełoży się na znacznie płynniejszą i szybszą pracę bez zbędnych zacięć i spowolnień.

2.) Oczyść ekran domowy ze zbędnych widgetów

System operacyjny Android od niemalże początku swojego istnienia pozwala użytkownikom na umieszczenia interaktywnych widgetów na ekranie domowym swoich urządzeń. Rozwiązanie to zostało po pewnym czasie podchwycone przez firmę Apple i zadebiutowało wraz z systemem iOS 14 w 2020 roku.

Widgety na ekranie domowym negatywnie wpływają na wydajność urządzenia
fot. Daniel Olszewski / Computerworld

Widgety na ekranie domowym negatywnie wpływają na wydajność urządzenia

fot. Daniel Olszewski / Computerworld

Widgety zdecydowanie są przydatnymi elementami, które pozwalają przyśpieszyć wykonywanie wielu czynności. Niestety gromadzenie wielu widgetów na ekranie domowym urządzenia negatywnie wpływa na jego wydajność. Każdy widget działa jak oddzielna aplikacja generując wiele procesów w tle, które zużywają zasoby sprzętowe urządzenia negatywnie wpływając na wydajność oraz czasy pracy na baterii.

Pozbycie się zbędnych widgetów oraz interaktywny tapet wyświetlanych na ekranie domowym powinno zauważalnie przyśpieszyć pracę naszego urządzenia.

3.) Zainstaluj najnowsze aktualizacje oprogramowania

Aktualizacje systemu operacyjnego warto instalować głównie z powodu aktualizacji łatek zabezpieczeń, które chronią urządzenie przed nowymi atakami czyhającym w sieci. Jest to jednak niejedyna funkcja aktualizacji oprogramowania. Producenci urządzeń bardzo często wprowadzają również nowe funkcje oraz optymalizacje, które wpływają na wydajność i poprawiają szybkość działania urządzenia.

Warto regularnie sprawdzać dostępność nowych aktualizacji oprogramowania 
fot. Daniel Olszewski / Computerworld

Warto regularnie sprawdzać dostępność nowych aktualizacji oprogramowania

fot. Daniel Olszewski / Computerworld

Warto raz na jakiś czas udać się do sekcji Ustawienia > Aktualizacja oprogramowania i sprawdzić, czy producent nie udostępnił nowej aktualizacji oprogramowania.

4.) Regularnie uruchamiaj ponownie swoje urządzenie

Smartfony to urządzenia, które są naszym najbardziej osobistym sprzętem elektronicznym. Telefony komórkowe od początku swojego istnienia zaprojektowane zostały do pracy przez 24/7h, aby zapewnić dostęp do najważniejszy usług. W przeciwieństwie do komputerów stacjonarnych i laptopów użytkownicy smartfonów nie mają nawyku ponownego uruchamiania swoich telefonów komórkowych. Dobrym pomysłem jest ponowne uruchomienie smartfona raz w tygodniu. Ponowne uruchomienie systemu operacyjnego zamyka zbędne procesy działające w tle wraz z aplikacjami, z których nie korzystamy codziennie. Dodatkowo pozwala na dokończenie instalacji niektórych aktualizacji, które odbywają się w tle. Proces ten oczyszcza również pamięć operacyjną oraz pozwala usunąć pliki tymczasowe - tak zwaną pamięć cache.

Dobrym pomysłem jest wyrobienie sobie nawyku ponownego uruchamiania telefonu
fot. Daniel Olszewski / Computerworld

Dobrym pomysłem jest wyrobienie sobie nawyku ponownego uruchamiania telefonu

fot. Daniel Olszewski / Computerworld

5.) Wymiana baterii

Jeżeli urządzenie ma już co najmniej kilkanaście miesięcy, a na dodatek nie działa już na baterii tak długo, jak na początku użytkowania, dobrym pomysłem jest wymiana baterii. Akumulator odpowiada głównie za czasy pracy urządzenia z dala od ładowarki, ale zużyty akumulator dostarcza do urządzenia prąd o niższym napięciu i natężeniu, co może powodować obniżenie wydajności. Większość smartfonów posiada wbudowane mechanizmy, które ograniczają wydajność procesora w momencie, gdy urządzenie posiada zużyty akumulator.

Wymiana baterii poprawi czasy pracy na baterii oraz wydajność smartfona
Źródło:  Sten Ritterfeld / Unsplash

Wymiana baterii poprawi czasy pracy na baterii oraz wydajność smartfona

Źródło: Sten Ritterfeld / Unsplash

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200