Jak przechować dane w chmurze

Usługi cloud storage są coraz częściej wykorzystywane przez zwykłych użytkowników oraz firmy. Na rynku pojawiają się ciekawe produkty związane ze składowaniem danych w tym modelu. Przedstawiamy kilka z nich.

Jak przechować dane w chmurze

POLECAMY TAKŻE:

Licencja czy usługa?

Odpowiednie zakwalifikowanie prawne korzystania z modelu cloud computing ma istotne znaczenie dla sposobu rozliczania poniesionych na ten cel nakładów.

Jak kupować usługi w chmurze

Gdy zapotrzebowanie na moc obliczeniową i przestrzeń dyskową przerasta możliwości firmy, cloud computing jest kuszącą propozycją. Niestety, uruchamianie aplikacji biznesowych w chmurze nie jest takie proste. Piszemy na co zwrócić uwagę.

Od wirtualizacji do cloud computing

Na wirtualizację większości zasobów serwerowych w polskich przedsiębiorstwach musimy poczekać jeszcze kilka lat. Zanim to jednak nastąpi, czeka nas rozkwit koncepcji cloud computing, bazującej na wirtualizacji.

Nowy model przetwarzania danych w firmie

Z punktu widzenia bezpieczeństwa utrzymywanie rozdziału środowisk przetwarzania danych na centrum i stacje robocze nie przystaje do modelu, który ewoluuje w kierunku rozproszenia.

Zaczyna się bitwa o kontrolę nad infrastrukturą IT

Cloud computing, green IT, wirtualizacja i włączenie serwisów społecznościowych w nurt korporacyjny, to prognozowane główne ścieżki rozwoju infrastruktury IT w najbliższych latach. Jak wpłyną na rolę działów IT w firmach i ich relacje z użytkownikami?

Czy chmura jest bezpieczna?

Przy rozważaniu wykorzystywania technologii cloud computing, rodzą się pytania, które trzeba zadać sobie i dostawcy usług. Prezentujemy ich listę.

Oferta usług kopii bezpieczeństwa poszerzyła się o firmę Carbonite Inc, która zaoferowała backup online dla firm. Przedsiębiorstwo to debiutowało na rynku kopii w modelu cloud w 2006 r. i koncentrowało się na segmencie końcowych użytkowników. Usługa okazała się sukcesem rynkowym, obejmując swoim zasięgiem ponad 39 miliardów plików, przy czym skorzystało z niej ponad 100 tysięcy małych firm. Oferta była dość ciekawa, bo za stałą opłatą 54,95 USD rocznie, firmy otrzymywały nieograniczoną przestrzeń dyskową, ale usługa kierowana na rynek konsumencki nie do końca odpowiadała potrzebom firm, nawet z sektora MSP. Obecna oferta łączy wszystko, czego oczekiwały nieduże firmy, czyli: brak opłat za każdy obsługiwany komputer, narzędzia do bardzo łatwego zarządzania usługą, kopiowanie danych z zewnętrznych napędów dyskowych oraz obsługa priorytetów zadań.

Usługa ta zapewnia poufność danych, gdyż pliki są szyfrowane przed wysłaniem ich przez sieć, ponadto usługa zarządzania kopią bezpieczeństwa umożliwia kontrolę dostępu do danych. Dostawca udostępnia centralną konsolę zawierającą informacje o wszystkich kopiach w danej organizacji, z jej pomocą można przeprowadzić proces odtwarzania danych przy pomocy kreatora oraz zablokować dostęp w przypadku zmiany upoważnionych osób. Pobieranie składowanych plików nie jest przywiązane do wybranego komputera, użytkownicy mogą pobrać plik z dowolnej maszyny. Usługa nazywa się Carbonite Pro i kosztuje 10 USD miesięcznie za przestrzeń 20 GB na dane, przestrzeń od 100 do 149 GB kosztuje 100 USD miesięcznie, za 250 USD miesięcznie można wykorzystać od 300 GB do 499 GB miejsca na dane. Nie ma przy tym opłat za uruchomienie, oprogramowanie, instalację czy ilość komputerów objętych usługą. Tego typu usługa w modelu cloud wydaje się bardzo dobrze odpowiadać potrzebom małych firm, szczególnie tym, które nie przechowują wiele danych.

Oferta operatora przyczyną dużej rozbudowy

Amerykański operator telekomunikacyjny Comcast przygotował niedawno łączoną usługę, w której klienci łączy szerokopasmowych otrzymują dostęp do zasobów dzierżawionych z EMC Mozy. Miejsce o pojemności 2 GB jest dostępne w ramach abonamentu, dodatkowe 50 GB kosztuje ok. 5 USD miesięcznie lub 50 USD rocznie, za 200 GB należy zapłacić ok. 10 USD miesięcznie lub 100 USD rocznie. Chociaż Mozy oferuje usługę cloud storage od dawna i klienci za około 5 USD miesięcznie mogą kupić nieograniczoną przestrzeń tylko na swoje pliki, nowością w tym modelu jest wprowadzenie możliwości udostępnienia archiwizowanych plików oraz delegowanie sześciu osób, które mogą korzystać z usługi w ramach jednego konta. Oferta Comcastu będzie wyzwaniem dla Mozy, gdyż nawet połowa z klientów operatora korzystająca z wliczonej usługi przełożyłaby się na konieczność składowania 30 petabajtów danych. Obecnie Mozy składuje około 25 petabajtów i jest przygotowana na bardzo szybką rozbudowę zasobów storage. Backup do zasobów Mozy odbywa się za pomocą programowego klient dla Windows, przechowywane zasoby mogą być przeglądane za pomocą zwykłej przeglądarki internetowej.

Mozy już oferuje swoje usługi razem z operatorem Vodafone w Portugalii, Niemczech, Holandii i Wielkiej Brytanii, ponadto w ciągu kilku miesięcy zamierza rozszerzyć usługę na co najmniej osiem nowych krajów.

Wirtualna maszyna, która łączy się z chmurą

Niektóre firmy oferują rozwiązanie, które samodzielnie nie zapewni składowania danych, ale pośredniczy w transferze danych do i z ośrodków cloud computing, eliminując część niedogodności związanych z dostępem do danych składowanych w odległych centrach przetwarzania danych. Takie ciekawe rozwiązanie zaproponowała niedawno powstała firma Nasuni, oferując maszynę wirtualną Nasuni Filer dla środowiska VMware, która jest wirtualnym serwerem NAS, łączącym się z usługą Amazon Storage Service lub Iron Mountain.


TOP 200