Jak producenci dbają o aktualizacje Androida? Kto się wyróżnia?

Aktualizacja do nowszych wersji Androida to zmora producentów elektroniki. Samo zapewnienie aktualizacji nie wystarcza. Liczy się czas jej udostępnienia, stabilność oraz długość wsparcia. Którzy producenci pozytywnie wyróżniają się na tym tle?

W świecie urządzeń pracujących pod kontrolą systemu operacyjnego Android, aktualizacje oprogramowania układowego do nowszych wersji zielonego robocika to kontrowersyjny temat. Fragmentacja najpopularniejszego systemu operacyjnego świata jest znacząca. Nic nie wskazuje rownież, na to, aby w niedalekiej przyszłości sytuacja miała się diametralnie zmienić. Nawet deklaracje największych producentów oraz wydłużenie wsparcia wybranych modeli nie pomagają.

Aktualizacje Androida to nadal duży problem
Źródło: Adrien / Unsplash

Aktualizacje Androida to nadal duży problem

Źródło: Adrien / Unsplash

Stabilna wersja Androida 12 została wprowadzona na rynek w drugiej połowie 2021 roku. W międzyczasie na rynku pojawił się Android 12L zaprojektowany z myślą o tabletach, a Google intensywnie testuje Androida 13, który zostanie zaprezentowany po wakacjach 2022 roku.

Zobacz również:

  • Google rozważa przejęcie startupu Wiz. Mowa o 23 miliardach dolarów
  • Chińscy pracownicy Microsoftu muszą się przesiąść na smartfony iOS

Zarówno odbiorcy indywidualni jak i działy IT w firmach po premierze dużego wydania Androida zastanawiają się czy ich urządzenie otrzyma aktualizację. Nawet po zapowiedzi udostępnienia systemu może pojawić się wiele problemów np. branding operatora, przedłużający się proces przygotowania systemu lub wycofanie się producenta z obietnic. Organizacje analizują również czy po aktualizacji urządzenia nadal będą działać poprawnie, czy nie pojawią się nowe usterki oraz czy wykorzystywane aplikacje nie będą sprawiać problemów?

Producenci coraz bardziej zwracają uwagę na aktualizacje oprogramowania

W dobie licznych cyberataków, które z powodzeniem potrafią pokonać zabezpieczenia Google, drożejących smartfonów oraz zerwanych łańcuchów dostaw, producenci urządzeń elektronicznych pracujących pod kontrolą Androida coraz bardziej zwracają uwagę na aktualizacje oprogramowania.

Obecnie na rynku znajdziemy firmy, które szczycą się długim wsparciem i faktycznie szybko i sprawnie udostępniają nowe wersje Androida oraz własnych nakładek na szerokie spektrum urządzeń. Nie brakuje przedsiębiorstw, które stają się zapewnić jak najlepsze wsparcie, ale proces aktualizacji przedłuża się w czasie. Niestety nadal nie brakuje producentów, którzy bez powodów ucinają wsparcie dla popularnych modeli lub przeciągają proces aktualizacji w czasie. Często spotkamy się również z pochopnym wydawaniem nowych wersji systemów bez odpowiednich testów, co przekłada się na problemy z funkcjonowaniem urządzeń.

Na podstawie przebiegu aktualizacji do Androida 12 przedstawiamy producentów, którzy stanęli na wysokości zadania i sprawnie przeprowadzili proces aktualizacji do nowej wersji systemu operacyjnego.

Google na pierwszym miejscu, ale nie obyło się bez wpadki

Nie powinno dziwić, że Google, które jest producentem Androida najsprawniej aktualizuje swoje urządzenia do nowej wersji systemu operacyjnego. Niestety w tym roku nie obyło się bez małych wpadek. Zgodnie z polityką firmy wyszukiwarkowego giganta aktualizację przygotowano dla urządzeń mających poniżej trzech lat.

Google Pixel z Andoridem 12
Źródło: Eriel Suarez / Unsplash

Google Pixel z Andoridem 12

Źródło: Eriel Suarez / Unsplash

W 2021 roku premiera Androida 12 nie zbiegła się w czasie z udostępnieniem aktualizacji na smartfony z serii Pixel, co jest odstępstwem od normy. Aktualizacja trafiła dopiero po 16 dniach od daty premiery. W przypadku firmy, która produkuje zarówno sprzęt jak i oprogramowanie, to duża zwłoka czasowa. Z drugiej strony w porównaniu do innych producentów, Google i tak stoi na wygranej pozycji. Aktualizacje są wydawane niemalże tak szybko, jak w przypadku sprzętu pracującego pod kontrolą iOS. Niestety do Apple brakuje dłuższego wsparcia dla większej liczby urządzeń. Apple udostępnia aktualizacje dla smartfonów mających ponad 3 lata.

Google należy pochwalić za udostępnienie Androida 12 dla każdego kompatybilnego modelu w tym samym czasie.

Samsung nadal na szczycie

Samsung to największy producent smartfonów z Androidem, który posiada prawie 35% udziały w rynku. Jednocześnie Koreańczycy uczą się na błędach. Po kilku kosztownych wpadkach z aktualizacjami i niestabilnym, wolno działającym interfejsem sprzed lat, aktualnie Samsung jest wzorem dla innych producentów.

Samsung bardzo szybko zaktualizował swoje flagowce
Źródło: Neeraj Bhateja / Unsplash / techietech.tech

Samsung bardzo szybko zaktualizował swoje flagowce

Źródło: Neeraj Bhateja / Unsplash / techietech.tech

Inżynierowie z Korei współpracują z Google i aktywnie testują nowe wersje Androida integrując je z własną nakładką One UI.

W 2021 roku aktualizacja do Androida 12 trafiła na flagowe wtedy modele z rodziny Galaxy S21 w ciągu 44 dni od premiery systemu operacyjnego. Mowa o udostępnieniu oprogramowania w finalnej wersji dla urządzeń z procesorami Exynos oraz Snapdragon w wersjach bez brandingu oraz z brandingiem.

Poprzednia generacja smartfonów - Galaxy S20 - otrzymała identyczną aktualizację po 95 dniach, co nadal jest bardzo dobrym wynikiem. Samsunga należy pochwalić rownież za udostępnienie Androida 12 dla modeli z 2019 roku. Seria Galaxy S10 otrzymała Androida 12 w lutym 2022 roku.

Nieco rozczarowujący może wydawać się czas udostępnienia Androida 12 dla Galaxy Z Fold 3, który wynosi 86 dni. Należy jednak pamiętać, że to bardzo specyficzne urządzenie wymagające przygotowania systemu operacyjnego praktycznie od zera.

OnePlus pozytywnie wyróżnia się spośród chińskich producentów

OnePlus - niegdyś pogromca flagowców - radzi sobie z udostępnianiem nowych wersji systemu operacyjnego najlepiej z wszystkich chińskich firm produkujących smartfony. Firma wchodząca w skład spółki BBK Electronics (Oppo oraz Realme) pozytywnie wyróżnia się spośród innych brandów z Chin.

OxygenOS 12 bazuje na Androidzie 12
Źródło: oneplus.com

OxygenOS 12 bazuje na Androidzie 12

Źródło: oneplus.com

Aktualizacja dla flagowych modeli dotarła po 75 dniach, a poprzednia generacja - OnePlus 8/8T została zaktualizowana 167 dni po wydaniu na rynek Androida 12.

Liczby nie zachwycają, a sytuacja wynika z niepewnych losów OnePlusa. Firma po przejęciu przez BBK Electronics anulowała część projektów, a w tle procesowana jest fuzja z Oppo, której rezultaty nie są jeszcze znane.

Motorola zaliczyła twardy upadek

Na przeciwległym biegunie znajdziemy Motorolę. Firma ta niegdyś brylowała w kwestii udostępniania aktualizacji oprogramowania na swoje tanie oraz średnio-półkowe urządzenia. Niestety czasy te dawno przeminęły.

Motorola ma problem z terminowym udostępnianiem aktualizacji
Źródło: Jonas Leupe / Unsplash

Motorola ma problem z terminowym udostępnianiem aktualizacji

Źródło: Jonas Leupe / Unsplash

Motorola Mobility LLC najlepiej radziła sobie w latach 2012-2014. Firma była wtedy własnością Google, które dbało o udostępnienie nowych wersji oprogramowania zaraz po ich premierze. Dodatkowo inżynierowie Motoroli potrafili stworzyć świetne urządzenia takie jak seria Moto G.

Od 2014 roku Motorola Mobility LLC należy do firmy Lenovo. Niestety od tego czasu wsparcie dla urządzeń Motoroli bardzo się pogorszyło. Aktualizacje wydawane są z dużymi opóźnieniami lub wcale. brakuje również terminowych poprawek zabezpieczeń. Sprawa dotyczy zarówno budżetowców, jak i flagowe urządzeń za wiele tysięcy złotych.

Wybierając urządzenie z Androidem warto zwrócić uwagę na wsparcie

Decydując się na zakup sprzętu z Androidem, który będzie wykorzystywany w firmach należy przewidzieć, że urządzenie pozostanie w użytku przez co najmniej 24 miesiące, a czas ten nierzadko przedłużany jest do 36-miesięcy lub więcej. Z tego powodu warto wybrać nowe modele, które miały swoją premierę niedawno. Aby uniknąć problemów ze wsparciem w przyszłości należy sprawdzić politykę aktualizacji danego producenta oraz prześledzić historyczne procesy aktualizacji do nowszej wersji Androida.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200