Jak optymalizować środowiska bazodanowe

Foto: freepik

Materiał promocyjny Nieprzerwany dostęp do kluczowych aplikacji biznesowych, ich wydajność i ciągłość działania, są dla wielu organizacji kluczowymi czynnikami efektywnego funkcjonowania na rynku. Niedostępność krytycznych aplikacji może nie tylko chwilowo zakłócić biznes, ale długofalowo wpłynąć na organizację. Świadome przedsiębiorstwa optymalizują posiadane rozwiązania i usługi teleinformatyczne, by uniknąć podobnego scenariusza.

Dla wielu biznesów, budowanych w oparciu o dane, modernizacja środowiska bazodanowego jest sporym wyzwaniem. Z jednej strony – jako wynik skali prowadzonych operacji na danych – potrzebują więcej mocy obliczeniowej, z drugiej zaś lepszych baz danych, zapewniających stabilność i dalszy rozwój organizacji. Nieprzemyślane „parowanie” serwerów i baz danych może być początkiem technologicznej gonitwy, w której jedynym wygranym są koszty. Ważne jest więc odpowiednie zaplanowanie TCO przyszłego rozwoju technologicznego firmy i optymalizacja obecnych lub przyszłych rozwiązań.

Obniżaj TCO

Na rynku baz danych Oracle jest niekwestionowanym liderem rozwiązań bazodanowych klasy enterprise. Organizacje sięgają po bazy klasy enterprise ze względu na ich wysoką wydajność, stabilność i dostępność, co przekłada się na jakość działania firmowych aplikacji, a finalnie na cały biznes.

Wiele firm, w naturalnym procesie rozwoju cyfrowego, rozważa upgrade czy migrację z dotychczasowych rozwiązań bazodanowych do klasy enterprise, szukając optymalnego środowiska dla swoich danych. Jednak „wielkim hamulcowym” są często koszty licencji, które zwykle zależą od ilości rdzeni procesorowych służących do przetwarzania danych. Koszty licencyjne mogą stanowić nawet 80% całego TCO inwestycji, podczas gdy infrastruktura i wydatki operacyjne to jedynie 20%. Widać więc wyraźnie, gdzie leży potencjał optymalizacji.

Umiejętne dopasowanie bazy danych i serwerów ostatecznie prowadzi do uzyskania TCO pozwalającego w zupełnie inny sposób spojrzeć na nową inwestycję. Próg wejścia w rozwiązania klasy enterprise nagle okaże się inny niż początkowo zakładany, zaś biznes – napędzany nowym silnikiem – będzie finalnie tańszy. Okazuje się bowiem, że w ramach tej samej licencji można przetwarzać więcej, sprawniej, efektywniej.

Więcej za mniej

Idealne rozwiązanie to serwer dedykowany do pracy z firmową bazą danych. Wydajny, oszczędny (energetycznie), zapewniający ciągłość działania i wysokie bezpieczeństwo przetwarzanych danych oraz optymalne wykorzystanie posiadanej mocy obliczeniowej. Tyle i aż tyle.

Ważne, że szukanie rozwiązania optymalnego nie jest poszukiwaniem mitycznego Graala. Odpowiednie rozwiązania są na rynku dostępne. Mowa tu o rodzinie serwerów IBM Power generacji 10., tworzonych między innymi z myślą o optymalnej współpracy z bazami danych Oracle, posiadających odpowiednie certyfikaty, a co najważniejsze – przystosowanych do pracy pod dużymi obciążeniami. Procesory IBM Power 10 mogą pracować przy obciążeniu bliskim 100% i nie wpływa to na ich wydajność. Charakteryzują się również najwyższym poziomem bezpieczeństwa ciągłości działania, uzyskując od lat w rankingach najmniejszy czas nieplanowanych awarii, co znacząco wpływa na biznes. Według raportu „ITIC 2020 Global Server Hardware, Server OS Reliability Report”, serwery Power miały o 25% krótszy czas przestojów niż serwery innych producentów. Obecnie IBM Power 10 zapewnia SLA na poziomie 99,999%.

Pełniejsze wykorzystanie licencji

Technologiczna charakterystyka serwerów IBM Power 10 wyraźnie pokazuje, gdzie inwestująca w takie rozwiązanie firma znajdzie korzyści finansowe w dłuższym okresie. Tu warto przypomnieć sposób obliczania ilości licencji w zależności od ilości używanych rdzeni i porównać wydajność procesorów IBM Power 10 z konkurencyjnymi procesorami. Wyniki są imponujące. Procesory IBM Power 10 są ponad dwukrotnie wydajniejsze niż procesory Intel x86 czy o prawie połowę wydajniejsze niż produkt AMD. Mniej zaangażowanych rdzeni, przy tej samej wydajności, oznacza po pierwsze możliwość większej liczby operacji bazodanowych w ramach tej samej licencji Oracle, po drugie – mniejsze zużycie energii elektrycznej.

Szukając dalej przyszłych oszczędności, należy wspomnieć o zastosowanych w serwerach IBM pul procesorowych, pozwalających zoptymalizować wykorzystanie zasobów obliczeniowych.

Standardową sytuacją na rynku jest zakup serwerów, których nie wykorzystuje się w pełni. Jeśli w organizacji jest więcej niż jedna baza danych – a tak jest bardzo często – przy standardowych rozwiązaniach konkurencji do danej bazy danych przypisuje się stałe zasoby procesorowe. W momencie mniejszego zapotrzebowania na moc obliczeniową zasoby są po prostu zablokowane. W serwerach IBM Power 10 wspomniana pula procesorowa powoduje, że system automatycznie sam dobiera sobie moc obliczeniową do bieżących potrzeb, przekładając zasoby w puli. Ma to istotny wpływ na stabilne i wydajne działanie aplikacji korzystających z baz danych, zatem można maksymalnie wykorzystać wykupione licencje.

Natywne bezpieczeństwo a TCO

Organizacje, które zdecydowały się na duet bazy danych enterprise od Oracle i serwerów IBM Power 10, uzyskały nie tylko niesamowicie wydajny silnik napędzający biznes, ale też pewność, że dane i cały proces przetwarzania będą maksymalnie zabezpieczone. To szczególnie ważne w kontekście firm objętych dyrektywą NIS2, dotyczącą budowania cyberodporności kluczowych dla funkcjonowania państwa i gospodarki organizacji.

Wystarczy wspomnieć tu o wbudowanych w serwery narzędziach kryptograficznych, które szyfrują pamięć bez uszczerbku dla wydajności i przepustowości chronionego procesora. To też kolejny element technologiczny, obniżający TCO inwestycji – kupujący serwery IBM Power 10 nie muszą już posiadać dodatkowych, płatnych narzędzi do szyfrowania. IBM Power 10 zapewnia natywne szyfrowanie end-to-end, - od dysku do procesora i w drugą stronę.

Zrozumieć własne potrzeby

Podsumowując – dzięki technologii IBM Power 10 można optymalnie wykorzystać zakupione licencje bazodanowe, „wyciskając” z nich o wiele więcej, niż na sprzęcie innych producentów. Równie istotne jest uzyskanie nowego doświadczenia pracy z firmowymi aplikacjami, które na serwerach od IBM działają nieprzerwanie, stabilnie i szybko.

By lepiej przygotować się do inwestycji bazodanowej, należy zrozumieć, jaki jest realny koszt takiej inwestycji, jak rozłoży się ona w czasie i jakie korzyści (nie tylko finansowe) ostatecznie przyniesie biznesowi. Do tak dużej zmiany w organizacji należy podejść z odpowiednim planem i wiedzą, a to są w stanie dostarczyć firmie doświadczeni integratorzy, posiadający w swoim portfolio nie tylko odpowiednie rozwiązania, ale przede wszystkim sukcesy wdrożeniowe.

To firmy takie jak Averbit mogą wskazać organizacjom najlepszy dla ich biznesu moment na zmianę technologiczną i przeprowadzić je przez proces planowania inwestycji i realizacji.

Wsparcie doświadczonego integratora jest niezbędne do zrozumienia aktualnych potrzeb organizacji i celu samej zmiany, której pozytywne skutki będą stymulować firmowy biznes przez wiele kolejnych lat.

Więcej informacji znajdziesz na www.averbit.pl

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]