Jak ograniczyć ilość danych IoT i zapewnić im odpowiedni poziom bezpieczeństwa

Wielu użytkowników sieci IoT zadaje sobie pytanie. Jak poradzić sobie z dwoma największymi wyzwaniami stawianymi przez takie środowiska pracy. Przede wszystkim chodzi z zarządzanie olbrzymią ilością danych generowanych przez takie sieci. Drugim problemem jest najczęściej to, jak takim danym zapewnić bezpieczeństwo.

Jak wiadomo sieci IoT to przede wszystkim olbrzymie ilości różnego rodzaju mierników i czujników, które generują nieustannie dane. Danych tych jest bardzo dużo, ponieważ projektanci sieci IoT przyjęli ze wszech miar logiczną zasadę, że im więcej jest danych, tym więcej przydatnych dla firmy informacji może z nich wycisnąć.

Tak postawiona teza jest może i słuszna, ale sprawdza się tylko w przypadku określonych rodzajów danych. Bardzo często jest bowiem tak, że oprogramowanie analityczne może z powodzeniem wyciągną odpowiednie wnioski mając do dyspozycji zdecydowanie mniej danych.

Zobacz również:

  • Meta zawiesza stosowanie generatywnej AI w Brazylii
  • Hawe Telekom rozbudowuje sieć światłowodową
  • Top10 technologii, które zapewnią najszybsze ROI

Weźmy np. czujniki mierzące temperaturę silników obsługujących określony proces produkcyjny i załóżmy, że wykonują one tę czynność co pięć sekund. A przecież może się okazać, że równie dobrze mogą mierzyć temperaturę co 15 sekund, na narażając w najmniejszym stopniu silników na przegrzanie czy awarię.

Sieć IoT generuje wtedy trzy razy mniej danych. Koszty ich przechowywanie automatycznie maleją nie mówiąc już o tym, że oprogramowanie analityczne potrzebuje mniej czasu na ich przetwarzanie. To tylko przykład i w miejsce słowa „temperatura” może wstawić inny parametr, np. ciśnienie, stężenie tlenku węgla, ciśnienie, itd.

A jak zapewnić tanim kosztem bezpieczeństwo danym IoT. Tu również można niepotrzebnie zainwestować w bardzo drogie rozwiązania, które wcale nie będą chronić danych IoT lepiej niż dużo od nich tańsze systemy.

Słowo tańsze nie musi wcale oznaczać gorsze. Wystarczy być może wdrożyć w firmie niedrogi system, który w określonych odstępach czasu sprawuje nadzór nad danymi i pozwala administratorowi w prosty sposób zarządzać tożsamościami, szyfrowaniem danych (i to zarówno podczas ich transmitowania, jak i wtedy gdy są przechowywane w pamięci masowej). System taki powinien przy tym wspierać proces proaktywnego monitorowania bezpieczeństwa wszystkich urządzeń IoT oraz całego obsługującego je zaplecza.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200