Jak odczytać dane z dysku, nie włączając komputera

Dwie firmy (Silicon Storage Technology - producent pamięci flash i Insyde Software - dostawca oprogramowania Unified Extensible Firmware Interface) opracowały hybrydową technologię dysków twardych o nazwie New FlashMate, która pozwala odczytywać dane z dysku nawet wtedy, gdy komputer jest wyłączony.

Jak odczytać dane z dysku, nie włączając komputera
Użytkownicy notebooków opartych na tej technologii mogą np. odtwarzać pliki MP3 czy przeglądać fotografie zapisane na dysku, nie włączając komputera. System FlashMate kontroluje dysk twardy zainstalowany w komputerze, wykorzystując do tego celu specjalne oprogramowanie, firmware oraz rozwiązania sprzętowe, takie jak kontrolery NAND Flash Disk (zdjęcie obok).

Głównym elementem systemu FlashMate (który może współpracować między innymi z opcją Windows Vista ReadyDrive) jest bufor na dane (nieulotna pamięć flash), dzięki któremu standardowy dysk twardy zaczyna funkcjonować jak hybrydowy napęd. Bufor zwiększa także ogólną wydajność notebooka wtedy, gdy jest on włączony, ponieważ zainstalowane na nim aplikacje mają szybszy dostęp do potrzebnych ich danych. Notebook pobiera też dzięki temu rozwiązaniu mniej prądu, co wydłuża żywotność baterii.

Zobacz również:

  • Jedną z metod obrony przed skutkami ataków ransomware może być taśma

Dzięki technologii FlashMate, użytkownicy notebooków mogą pobierać dane zapisane na dysku za pośrednictwem portu USB, bez udziału układu CPU. Pierwsze rozwiązania wspierające technologię FlashMate mają się pojawić w ofercie SST w drugim kwartale 2008 r. Obie firmy (SST i Insyde Software) nawiązały już współpracę z producentami notebooków celem opracowania modułów, które będzie można instalować w komputerach przenośnych.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200