Jak można efektywnie zoptymalizować działanie aplikacji i wykorzystanie zasobów

Narzędzia umożliwiające inteligentną optymalizację istniejących zasobów IT oraz możliwości ich efektywnej rozbudowy przy wykorzystaniu hiperkonwergencji to główne tematy organizowanego przez Cisco webinarium. O tematyce webinarium oraz funkcjach oferowanego przez Cisco oprogramowania mówi Grzegorz Gondek, Product Sales Specialist - Data Center w firmie Cisco Systems.

Cisco organizuje webinarium, którego tematem ma być oprogramowanie do optymalizacji działania aplikacji w centrum przetwarzania danych oraz systemy hiperkonwergentne. Skąd wziął się pomysł połączenia tych dwóch tematów podczas jednego spotkania?

Pomysł ten wziął się z obserwacji, że sporo firm ma problem z określeniem poziomu wykorzystania swojej infrastruktury. Zauważyliśmy, że w czasie, gdy rozpoczęła się pandemia, wiele organizacji podjęło szybkie działania doraźne uruchamiając nowe aplikacje, najczęściej takie, które ułatwiają lub umożliwiają obsługę pracy zdalnej.

W efekcie niektóre systemy IT zaczęły być wykorzystywane bardziej niż pierwotnie planowano, a wzrost obciążenia środowiska mógł powodować problemy z wydajnością i dostępnością systemów krytycznych dla pracy firmy.

I choć taki system dalej działa, często na granicy wytrzymałości, to w każdej chwili może nastąpić awaria jakiegoś elementu, co może doprowadzić do jego kompletnego unieruchomienia.

Mimo, że istnieje wiele narzędzi pozwalających na monitorowanie bieżącego stanu systemu i ostrzegania o możliwości awarii, to najczęściej dotyczą one funkcjonowania różnych obszarów infrastruktury i wymagają ręcznego reagowania na zdarzenia. W efekcie administrator nie ma dostępu do wyników kompleksowej analizy, a także płynących z niej praktycznych wniosków i porad, a działania przychodzą zbyt późno.

Dlatego też postanowiliśmy zaprezentować nasze oprogramowanie do monitorowania obciążeń infrastruktury pod kątem optymalizacji działających na niej aplikacji.

Czego można dowiedzieć się dzięki temu oprogramowaniu?

Dostarcza ono bieżących informacji, czy aplikacje posiadają wystraczające do pracy zasoby. Zdarza się, że aplikacje działają powoli, bo gdzieś w infrastrukturze znajduje się wąskie gardło, hamujące ich działanie. Czasami system jest na przykład zbyt mocno obciążony lub zagraża mu potencjalna awaria, a czasem istnieją rezerwy, które można wykorzystać do uruchamiania dodatkowych aplikacji lub zwiększenia wydajności tych już działających. Taką analizę nasze oprogramowanie wykonuje na bieżąco i dopasowuje przydział zasobów tam, gdzie są niezbędne. Dzięki temu aplikacje zawsze dostają zasoby, których potrzebują.

Jeśli jednak z analizy wynika, że firmowy system jest na krawędzi wytrzymałości i jego optymalizacja nie jest praktycznie możliwa, to niezbędna jest jego rozbudowa. Nasze oprogramowanie informuje i doradza jakie elementy infrastruktury trzeba zmodyfikować lub z jakich usług chmurowych można skorzystać i jak dużo ich jest niezbędnych.

Dla firm, które preferują inwestycje we własną infrastrukturę i nie chcą korzystać z chmury, najlepszym rozwiązaniem może być zakup systemu hiperkonwergentnego.

I dlatego w drugiej części webinarium chcemy przedstawić nasze rozwiązania hiperkonwergentne.

W jaki sposób oprogramowanie umożliwia optymalizacje?

Żeby aplikacja była wydajna to przede wszystkim musi być dobrze napisana, ale również mieć przydzielone dostateczne zasoby. Centra danych są wyposażone w zestaw bloków funkcjonalnych (macierze, serwery, urządzenia sieciowe), które odpowiadają potrzebom aplikacji i od czasu do czasu monitorowane są przez administratorów. Logi z tych komponentów rzadko kiedy analizowane i korelowane są między sobą, a na pewno nie w czasie rzeczywistym. W czasie rzeczywistym natomiast zmieniają się potrzeby aplikacji wraz z działaniami użytkowników.

Nasze oprogramowanie „podpina” się do istniejących w infrastrukturze zasobów bezagentowo, zbiera informacje i określa zależności między nimi. Tu należy podkreślić, że informacje mogą być zbierane z urządzeń rożnych producentów pracujących na praktycznie wszystkich platformach.

Sprawdzić dostępną pamięć i moc przetwarzania jest względnie łatwo, ale znacznie trudniej wykryć, że aplikacja działa wolniej, bo jej moduły znajdują się w różnych szafach, a w jednej z nich przełącznik sieciowy lub karta HBA jest przeciążona. Gdybyśmy inaczej rozmieścili komponenty systemu na dostępnej infrastrukturze to wzrosłaby wydajność tej aplikacji.

Czy na tym się kończy rola Waszego oprogramowania?

Nasze oprogramowanie, gdy zbierze informacje z systemu, idzie dalej. Nie jest to system tylko do monitorowania infrastruktury. Wykonuje analizę danych i sugeruje, jakie działania warto podjąć, żeby zoptymalizować środowisko i zwiększyć jego wydajność.

Głównym zadaniem jest zwiększenie wydajności aplikacji, ale praktycznym efektem wprowadzanych modyfikacji może też być zwolnienie niepotrzebnie blokowanych zasobów i ich udostępnienie do wykorzystania przez inne aplikacje.

Analizując stan systemu, oprogramowanie zwraca uwagę na przeskalowanie zasobów przydzielanych aplikacjom. Jeśli, na przykład, administrator przydzieli aplikacji 10 procesorów i 60 GB RAM, a ona tego nie wykorzystuje, oprogramowanie sugeruje obniżenie zarezerwowanych zasobów do bezpiecznego poziomu i udostępnienie ich innym aplikacjom.

Z drugiej strony, jeśli administrator przydzieli zasoby zgodnie ze standardową rekomendacją producenta aplikacji, a okaże się, iż ich wykorzystanie zbliża się do maksimum, to oprogramowanie prezentuje sugestię gdzie i o ile zwiększyć przydzielone zasoby, żeby aplikacja nie zmniejszyła wydajność.

Czy oprogramowanie oferuje mechanizmy automatyzacji?

Tak, są one dostępne. Ale z reguły na początku o wszystkim decyduje administrator, a z czasem, gdy nabierze zaufania do sposobu w jaki oprogramowanie działa, wybiera jakąś aplikację i pozwala na automatyczne podejmowanie decyzji o jej optymalizacji. A jeśli to się sprawdzi, rozszerza jego samodzielność w zakresie automatycznego przesuwania maszyn wirtualnych, zasobów pamięci itd.

Warto zauważyć, że w porównaniu do działań, które jest w stanie podejmować każdy administrator, oprogramowanie ma ważną zaletę. W przypadku, gdy obciążenia się zmieniają na przykład w ciągu 10 minut, człowiek nie jest w stanie śledzić tych zmian i modyfikować konfigurację parametrów. Tymczasem nasze oprogramowanie może wtedy reagować.

Należy pamiętać, że audyt funkcjonowania aplikacji przedstawia obraz sytuacji w danej chwili. Jeśli jednak obciążenie się zmieni, to wówczas informacje te przestają być aktualne. Natomiast oprogramowanie w sposób ciągły analizujące stan systemu może na bieżąco optymalizować jego parametry. Człowiek by sobie z tym nie poradził.

Można oczywiście określić w jakim zakresie działa ta automatyzacja - to administrator decyduje co można zautomatyzować, a czego nie.

O jakim konkretnie oprogramowaniu będzie mowa podczas webinarium?

Jest to oprogramowanie Cisco Workload Optimization Manager oferowane jako oddzielny produkt. ale też integralna część serwerów i systemów hiperkonwergentnych Cisco HyperFlex.

Oprogramowanie jest dostępne w formie maszyny wirtualnej lub urządzenia appliance, które każdy może testowo uruchomić w centrum danych i zobaczyć jak działa. Jest to rozwiązanie niewymagające instalacji programów agenckich na urządzeniach wykorzystywanych w infrastrukturze.

Cisco Workload Optimization Manager jest oferowany na zasadach licencji czasowej, a więc pewnego rodzaju subskrypcji.

A jeśli optymalizacja i tak nie daje pożądanego efektu?

Jeśli oprogramowanie optymalizacyjne stwierdzi, że system zaczyna być przeciążony to sugeruje rozwiązanie, na przykład zakup dodatkowych serwerów, zwiększenie pamięci itp.

Po podaniu parametrów sprzętu, określa ile urządzeń lub modułów trzeba dokupić, a także koszty takiej inwestycji na podstawie cen określonych przez użytkownika. Doradza też co należy kupić, żeby nie przepłacić.

Ponadto pozwala na prezentację scenariuszy sugerujących jakie serwery warto kupić, a także symulacji, jak będzie działał system po modernizacji lub zainstalowaniu nowych aplikacji.

Analizy te obejmują również różne systemy chmurowe, jak AWS lub Azure, prezentując możliwości i koszty modernizacji przy ich wykorzystaniu. Jeśli przewidywany wzrost obciążeń jest chwilowy, to czasami warto skorzystać z takich usług.

Co, jeśli to nie wystarczy?

Jeśli pojawi się potrzeba szybkiego zwiększenia własnych zasobów to bezkonkurencyjnym rozwiązaniem jest system hiperkonwergentny. Można go uruchomić szybko, na przykład w 2 dni, a jednocześnie jest łatwy w zarządzaniu i utrzymaniu. Te cechy leżą u podstaw koncepcji systemów hiperkonwergentnych.

Cisco oferuje takie kompletne rozwiązanie – system HyperFlex, o którym będziemy mówili podczas webinarium.

Warto podkreślić, że HyperFlex jest wyposażony w łącza FC, które pozwalają na integrację z posiadaną siecią SAN i ograniczenie kosztów inwestycji. Oprócz tego Cisco ściśle współpracuje z Intelem i wykorzystuje najnowsze technologie opracowywane przez tę firmę. Na przykład dyski SSD są bezpośrednio podłączane do procesorów w technologii NVMe, co daje ogromne zwiększenie wydajności. Użytkownik może też zdecydować się na wykorzystanie nowej generacji pamięci cache Intel Optane co jeszcze bardziej przyspiesza działanie systemów. Mamy w Polsce wdrożone już pierwsze rozwiązania AllNVMe w modelu stretch cluster a więc replikujące się synchronicznie w 2 lokalizacjach. Mówimy o setkach tysięcy IOPS w rozwiązaniu wielkości 4-5U.

HyperFlex przez kilku naszych klientów wykorzystany został do budowy zapasowego Centrum Przetwarzania Danych. Jego proste zarządzanie i szybka budowa była czynnikiem decydującym o wyborze. Klienci wybrali taką formę zamiast powielania tradycyjnej infrastruktury w zapasowym ośrodku.

Więcej opowiemy i pokażemy podczas webinarium, które odbędzie się 21.10 o godzinie 10.00. Serdecznie zapraszam do rejestracji pod adresem: https://e-seminaria.pl/Cisco-infrstruktura-it

Zapraszamy do rejestracji na webinarium Cisco


Zapraszamy do udziału w webinarium „Jak wydobyć więcej z posiadanej infrastruktury”, które odbędzie się 21 października 2020 roku o godz. 10:00.

Zachęcamy do wcześniejszej rejestracji na stronie e-seminariów Computerworld.