Jak kupować notebook?

Co znajdziemy w środku?

Procesor

Do niedawna istniejący podział notebooków na bardziej wydajne (z Pentium 4) i energooszczędne (Pentium M) zaczyna się zacierać, ponieważ procesory Intel Pentium M są obecnie wystarczająco wydajne żeby zdeklasować rywali, a przy tym pozwalają na lżejsze konstrukcje, znacznie dłużej pracujące na akumulatorach, co jest bardzo istotne w przypadku notebooka. Dostępne są również laptopy z procesorami AMD Turion oraz Intel Pentium M ULV - jeszcze bardziej energooszczędne, co niestety pociąga za sobą większe ceny i mniejszą wydajność.

Dla użytkowników nieczęsto pracujących na akumulatorach, a wymagających wydajności na poziomie zwykłego peceta istnieją konstrukcje ze "zwykłymi" procesorami Pentium 4 oraz AMD Athlon 64. Są one jednak dość ciężkie, krótko pracują bez zasilacza, oraz wymagają dobrego chłodzenia, więc są hałaśliwe. Najtańsze notebooki są zbudowane w oparciu o procesor Celeron M który jest pozbawiony większości zalet starszych braci - nie posiada technologii oszczędzania energii, oraz jest mniej wydajny od Pentium M.

Pamięć

Współczesny komputer powinien posiadać co najmniej 512 MB, mniejsze ilości oznaczać utrudnioną pracę, zwłaszcza jeżeli chcemy robić coś poważniejszego niż przeglądanie Internetu, czy praca biurowa.

Układ graficzny

Podsystem grafiki w notebookach jest znacznie mniej wydajny niż w zwykłych pecetach, należy o tym pamiętać. Dla graczy jedyną opcją pozostają specjalne konstrukcje jak na przykład nVidia GeForce Go 6800 Ultra. Jeżeli potrzebujemy w miarę wydajnej grafiki, można się dodatkowo upewnić, że karta graficzna będzie posiadać własną pamięć, a nie używać pamięci RAM. Architektury z dzieloną pamięcią RAM są określane jako UMA (universal memory architecture) lub SMA (shared memory architecture). W przypadku notebooka z UMA/SMA nie dość że karta graficzna będzie działać wolniej, to dodatkowo zmniejszy nam się ilość dostępnej pamięci operacyjnej.

Ekran

Ekrany notebooków stale rosną, większość producentów ma już w ofercie konstrukcje 17-calowe. Dodatkowo bardzo często spotyka się ekrany typu "widescreen", ułatwiające pracę nie tylko podczas oglądania filmów. Dla użytkowników ceniących niedużą wagę sprzętu pozostają notebooki z ekranami 12-13 calowymi.

Akumulator

Ogromny wpływ na czas pracy bez zasilacza ma użyty w laptopie procesor - najnowsze konstrukcje z Pentium M pozwalają średnio na 3,5 - 4 godziny "bez prądu". Użytkownicy planujący dłuższą pracę powinni zaopatrzyć się w dodatkowy akumulator.

Klawiatura

Bardzo istotnym elementem w laptopie jest klawiatura - jeżeli planujemy wprowadzać duże ilości tekstu bez podłączania zewnętrznej klawiatury, należy koniecznie sprawdzić, czy jest wygodna. W przypadku pisania po polsku zwróćmy uwagę, gdzie znajduje się prawy klawisz Alt - w niektórych konstrukcjach jest tak daleko po prawej stronie, że wpisywanie polskich literek staje się nie lada wyzwaniem.

Urządzenie wskazujące

Najczęściej spotykanym urządzeniem wskazującym, zastępującym mysz w notebookach jest "touchpad" (panel dotykowy) - dość wygodna opcja. Rzadziej natkniemy się na trackball ("odwróconą mysz") zwany też kotem albo manipulatorem kulkowym, lub (w notebookach IBM) "pointing stick" - wystający spomiędzy klawiszy miniaturowy joystick.

Napędy optyczne

Większość notebooków dostarczana jest z nagrywarką DVD, tylko najtańsze konstrukcje mają jeszcze niekiedy napęd "combo" - odtwarzacz DVD i nagrywarkę CDRW.

Stacje dyskietek

Pomimo swojej śmiesznie małej - jak na dzisiejsze czasy - pojemności dyskietki 3,5-calowe są nadal używane i w niektórych laptopach stacja dyskietek jest wbudowana na stałe. Lepsze wydaje się jednak rozwiązanie bez stacji dyskietek (mniejsza waga sprzętu) - w razie potrzeby za kilkadziesiąt złotych można dokupić stację podłączaną przez USB.

Dysk twardy

Pojemności dysków dla notebooków nie rosną tak szybko jak dla zwykłych pecetów, jednak 60 GB jest w tej chwili standardem. Za większe opcje przyjdzie nam słono zapłacić.

Waga

Waga jest często bardzo istotnym parametrem laptopa, szczególnie jeżeli planujemy nosić go cały czas ze sobą. Waga notebooków waha się od 7 kg w przypadku superwydajnych maszyn mających zastępować domowe pecety, przez 3-4 kg (konstrukcje pośrednie) aż do ultraprzenośnych 1,6-kilogramowych maleństw, które nie posiadają własnych napędów.

W niektórych konstrukcjach istnieje opcja odłączenia napędu optycznego i wsunięcia w jego miejsce dodatkowego twardego dysku lub akumulatora. Warto zatem przemyśleć, w jaki sposób laptop będzie używany - oraz sprawdzić, na przykład czy przypadkiem ultralekki sprzęt wraz z napędami i zasilaczem nie waży więcej od nieco większego.

Złącza

W notebooku nie znajdziemy zazwyczaj takiej różnorodności złącz jak w zwykłym pececie, ale też nie są one potrzebne. Porty szeregowe odeszły już w niepamięć, podobnie zanikają porty równoległe ("drukarkowe"). Na 100% natomiast znajdziemy kilka portów USB oraz złącze PC-Card, dzięki którym można rozbudować nasz sprzęt wedle potrzeb.

Jeżeli chcemy podłączać laptopa do większego monitora, projektora, lub telewizora, warto upewnić się że znajdziemy odpowiednie wyjścia wideo. Praktycznie każdy notebook będzie również posiadał gniazdko ethernet oraz modem telefoniczny. Różne bywają natomiast rozwiązania sieci bezprzewodowej, ale w większości nowych konstrukcji WiFi jest obecne, a i Bluetooth nie jest rzadkością.

Miłym dodatkiem jest wbudowany czytnik kart CompactFlash, SecureDigital, czy SmartMedia - pozwoli nam to nie nosić dodatkowego czytnika podłączanego przez USB.


TOP 200