Jak kupić telewizor plazmowy, LCD lub LED? Poradnik dla każdego

Z LED czy bez?

Jak kupić telewizor plazmowy, LCD lub LED? Poradnik dla każdego

Technologie wyświetlaczy

Obserwując reklamy nowych telewizorów największych firm, łatwo zauważyć, że promowane są modele LED-owe. Można mieć wręcz wrażenie, że jest to jakaś nowa, lepsza technologia, wypierająca poczciwe plazmy i LCD. Nic bardziej błędnego. Urządzenia te nie reprezentują tak naprawdę ogromnego skoku technologicznego wobec standardowych odbiorników LCD - odróżnia je wyłącznie rodzaj umieszczanego za ciekłokrystalicznym panelu podświetlenia (diody LED zamiast świetlówek). I tak samo jak LCD z tradycyjnym podświetleniem, mogą mieć problemy z kątami widzenia i efektem smużenia. Producenci promują jednak nazwę LED TV z przyczyn głównie marketingowych, nic bowiem tak nie przyciąga kupującego, jak etykietka "nowość" oraz efektowny wygląd.

Modele LED-owe mają oczywiście wiele zalet. Zastosowany w nich system diodowego podświetlenia sprawia, że wyświetlany obraz jest bardziej kontrastowy, a same telewizory mogą być jeszcze cieńsze i bardziej energooszczędne. Trzeba tylko pamiętać, że kupując taki odbiornik, można liczyć na stosunkowo niewielkie (rzędu kilkudziesięciu złotych rocznie) oszczędności.

Zobacz również:

  • IPS, OLED, mini-LED czy QLED - jaka matryca do pracy?

Tymczasem ceny telewizorów z podświetleniem LED są wyższe średnio o co najmniej 1-2 tysiące zł od tradycyjnych odpowiedników LCD. W przypadku topowych modeli różnica ta może być jeszcze wyższa. Należy więc poważnie zastanowić się przed zakupem takiego odbiornika, czy to, co oferuje (lepszy obraz, mniejsza waga i grubość, niższe zużycie energii), jest warte jego ceny...

Ważne HDMI

Przy wyborze telewizora powinna przyświecać kupującemu dewiza: im więcej gniazd HDMI, tym lepiej. Oczywiście, im bardziej rozbudowany i drogi model, tym zazwyczaj ma większą liczbę takich gniazd.

Dwa złącza HDMI to absolutne minimum - do jednego z nich podłączymy np. cyfrowy tuner HDTV, a do drugiego odtwarzacz płyt DVD czy Blu-ray. A co, jeśli zechcemy do telewizora podłączyć kamerę HD lub konsolę do gry? Widać, że trzecie lub czwarte wejście HDMI, instalowane zwykle na boku ekranu, jest rozwiązaniem potrzebnym i wygodnym.

Przy kupnie odbiornika ze złączami HDMI należy zwrócić także uwagę, w którą wersję tego standardu jest wyposażony. Wersja 1.3b, przy podłączeniu nowoczesnego odtwarzacza Blu-ray, pozwala na wyświetlanie większej palety barw niż w przypadku HDMI w starszym standardzie. Najnowsza wersja 1.4 umożliwia przesyłanie sygnału Full HD 3D, a także pozwala na transmisję wielokanałowego dźwięku z telewizora czy tunera HDTV do amplitunera. Niestety, telewizorów z HDMI 1.4 jest na razie mało (są to głównie modele 3D).

Konieczne MPEG-4

Należy zwrócić uwagę, by telewizor był wyposażony nie tylko w analogowy, ale i cyfrowy tuner. Za kilka lat w Polsce (być może już w 2013 r.) zostanie wyłączony sygnał analogowy. Kupując telewizor z odpowiednim tunerem, unikniemy dodatkowych wydatków.

Wbudowany tuner DVB-T (czyli cyfrowej telewizji naziemnej) powinien obsługiwać sygnał kodowany w systemie MPEG-4/AVC HD, bo taki będzie obowiązywał w Polsce. To bardzo ważne, ponieważ nadal sporo modeli telewizorów ma cyfrowe tunery DVB-T akceptujące jedynie kodowanie MPEG-2. Odbiornik z tunerem DVB-T, umożliwiającym odbiór naziemnej cyfrowej telewizji, pozwoli w przyszłości oglądać programy nawet w jakości Full HD, do których obecnie mają dostęp tylko abonenci platform cyfrowych i wybranych telewizji kablowych.

Niezbędne dodatki

Jak kupić telewizor plazmowy, LCD lub LED? Poradnik dla każdego

Odbiorniki LCD oferowane są w najróżniejszych wielkościach ekranu - od kilkunastocalowych (dobrych np. do sypialni) po prawdziwe olbrzymy.

Najnowsze telewizory oferują coraz więcej mniej lub bardziej przydatnych funkcji. Część z nich uprości ci życie, inne są tylko marketingowym dodatkiem, z którego korzystają nieliczni. Jedno jest pewne: od jakiegoś czasu odbiorniki TV zaczynają coraz bardziej przypominać domowe centra multimedialne.

Wyposażeniem obowiązkowym najnowszych, droższych modeli stały się złącza sieciowe Ethernet (lub moduł bezprzewodowy Wi-Fi), które pozwalają podłączyć telewizor do domowej sieci komputerowej czy Internetu. Dzięki temu na ekranie odbiornika można nie tylko oglądać zdjęcia cyfrowe czy fi lmy zgromadzone na dyskach domowych komputerów, ale także korzystać z wybranych serwisów internetowych, np. pogodowych czy popularnego YouTube. Co więcej, pojawiły się już pierwsze odbiorniki wyposażone w przeglądarkę WWW, która umożliwia oglądanie na ekranie dowolnej witryny internetowej.

Standardem stało się także montowanie w telewizorach złączy USB i czytników kart pamięci. Jest to niezwykle przydatne rozwiązanie, zwłaszcza że wiele modeli pozwala na wyświetlanie bezpośrednio z przenośnych dysków USB nawet fi lmów w popularnych formatach - XviD, DivX HD, MKV - w rozdzielczości Full HD (ostatnio też w popularnym RMVB) i, co najważniejsze, z polskimi napisami ekranowymi.

Istotne nazwy

HDMI

Oznaczenie cyfrowego złącza, które pozwala jednym przewodem przesłać obraz i dźwięk. Jeśli kupujemy duży telewizor, mający być centrum domowej rozrywki, zadbajmy o to, by miał trzy lub więcej takich złączy, najlepiej jeśli choć jedno z nich jest standardu 1.4.

Full HD

Oznaczenie stosowane w przypadku telewizorów potrafiących bez przeskalowania wyświetlić obraz o maksymalnej rozdzielczości sygnału HDTV - 1080p (1920x1080 bez przeplotu).

HD Ready

Oznaczenie odbiorników, które na swych ekranach mogą wyświetlać obraz w rozdzielczości 720p (1280x720 bez przeplotu) oraz 1080i (1920x1080 z przeplotem).

Full HD 3D

Oznaczenie telewizora, który pozwala wyświetlić trójwymiarowy obraz Full HD.

LED

Odmiana telewizorów LCD, w których generujące obraz ciekłe kryształy podświetlane są specjalnymi diodami LED. Dzięki temu takie odbiorniki dają obraz lepszej jakości, zużywają mniej prądu, są cieńsze i lżejsze.

Pamiętaj
  • Należy dostosować przekątną ekranu do wielkości pomieszczenia. Jeśli siedzimy dalej niż 3 m od telewizora, można wybrać ekran o przekątnej 50" lub większej.
  • Kupując telewizor zwróćmy uwagę na to, jak powłoka ekranu odbija światło. W wielu odbiornikach plazmowych, szczególnie starszej generacji, odblaski światła od ekranu są dokuczliwą wadą.
  • Sprawdźmy, ile konkretny model telewizora pobiera energii. Dane te znajdują się w specyfikacji. Jest to istotne, bo zazwyczaj im większy ekran, tym większe zużycie energii. Lepiej być przygotowanym na dodatkowe wydatki na energię elektryczną. Do niedawna telewizory plazmowe były bardziej "energochłonne" niż modele LCD, ostatnio jednak powstały plazmy nieróżniące się poborem mocy od ekranów ciekłokrystalicznych.
  • Wygodne menu ekranowe to podstawa. Sprawdźmy jeszcze w sklepie, czy obsługuje się je intuicyjnie.

TOP 200