Jak konkurować z Intelem?

Nowe architektury Socket Super 7 i MMX AMD-3D zapowiadają istotne zmiany w ofercie AMD. Ich wprowadzenie oznacza przede wszystkim odejście od naśladowania rozwiązań Intela.

Nowe architektury Socket Super 7 i MMX AMD-3D zapowiadają istotne zmiany w ofercie AMD. Ich wprowadzenie oznacza przede wszystkim odejście od naśladowania rozwiązań Intela.

Advanced Micro Devices Inc. (AMD) - największy konkurent Intela - zamierza zrezygnować z wytwarzania mikroprocesorów, które są zgodne z architekturami opracowanymi przez Intela, i rozpocząć promocję własnych technologii. Firma w ogóle nie będzie oferować układów dla płyt głównych z gniazdem Slot 1 wprowadzonym wraz z procesorami Pentium II. „Specyfikacja Slot 1 nie oferuje żadnego zasadniczego postępu w porównaniu do powszechnie wykorzystywanego, standardowego gniazda Socket 7, a powoduje wzrost kosztu budowy komputera” - powiedział Dane Krelle, dyrektor marketingu AMD. Natomiast AMD opracowuje ulepszony standard Socket 7 - tzw. Super 7 Platform, który umożliwi wzrost wydajności systemów komputerowych, dzięki wprowadzeniu lokalnej szyny danych o częstotliwości podwyższonej do 100 MHz (obecny standard to 66 MHz) oraz obsługi interfejsu AGP (Accelerated Grphics Port). Firma zamierza również rozpocząć promocję tzw. AMD-3D Technology - nowej architektury, która będzie zastosowana w procesorach K6 3D oraz K6+ 3D, mających pojawić się na rynku w przyszłym roku. Będą to układy o częstotliwościach zegara 300 i 400 MHz, wytwarzane w technologii 0,25 mm i wyposażone w rozszerzony zestaw instrukcji MMX, obsługujących grafikę trójwymiarową. Obecnie AMD wprowadza do sprzedaży nową wersję układu K6 266 MHz, którego masowa produkcja ma zostać uruchomiona w IV kw. br.

Prezentacja nowych technologii oraz planów AMD na najbliższe lata po raz pierwszy odbyła się w Europie wcześniej niż w USA. Jak powiedział Robert Stead, dyrektor marketingu AMD w Europie, firma „chce w ten sposób podkreślić swoje zaangażowanie i obecność na rynku europejskim” w ślad za inwestycjami w zakłady wytwarzające mikroprocesory. Ma to być odpowiedź na krytykę AMD, że firma traktuje Europę wyłącznie jako rynek zbytu swoich produktów.

Za rok tylko technologia 0,25 mm

Do niedawna AMD oferowała procesory, których główną cechą była zgodność z układami Intela. Wprowadzane na rynek z co najmniej kilkumiesięcznym opóźnieniem konkurowały one przede wszystkim niższą ceną przy porównywalnej lub lepszej wydajności od intelowskich odpowiedników. Mimo że AMD jest firmą o znacznie mniejszym potencjale od Intela, konsekwentne inwestycje pozwoliły jej w ostatnich latach na istotne zmniejszenie dystansu technologicznego - pierwszą spektakularną tego oznaką była premiera procesora K6, który został zaprezentowany wcześniej niż Intel Pentium II. Obecnie AMD rozpoczyna wytwarzanie układów w technologii 0,25 mm i zapowiada, że procesor K6 w wersji dla komputerów przenośnych pojawi się w I połowie 1998 r., również wcześniej niż podobnej klasy układ Intel Deschutes. Jednocześnie Dane Krelle powiedział, że już w III kw. 1998 r. wszystkie procesory AMD będą wytwarzane przy wykorzystaniu technologii 0,25 mm, a firma będzie kontynuować politykę oferowania układów po cenach o ok. 25% niższych od porównywalnych produktów Intela.

Wprowadzanie nowych technologii nie przebiega bez problemów - w III kw. br. firma zanotowała większe straty finansowe niż się spodziewano. Główną tego przyczyną była znacznie niższa wydajność produkcji układów K6. Pół roku temu AMD zapowiadała sprzedaż ok. 5 mln tych procesorów do końca 1997 r. Obecnie wiadomo, że liczba ta wyniesie tylko ok. 3 mln - w III kw. wyprodukowano 1 mln układów zamiast planowanych 2 mln. Jak zapewnia Dane Krelle, problemy związane z niższą od spodziewanej wydajnością linii technologicznych zostały ostatnio rozwiązane i w IV kw. br. produkcja osiągnie poziom 2 mln procesorów K6.

Najpierw Super 7, później K7

Zmniejszenie dystansu technologicznego wywołuje oczywisty problem - trudno jest wprowadzać procesor zgodny z układami intelowskimi wcześniej niż Intel. Dodatkowym problemem są modyfikacje architektury wprowadzane przez Intela - jako zdecydowany lider na rynku producentów mikroprocesorów narzuca on własne standardy, których implementacja zajmuje czas i wywołuje wzrost kosztów osłabiający konkurentów. Ostatnio firma ta wprowadziła zupełnie nową architekturę gniazda Slot 1 oraz dopasowaną do niego obudowę procesora - tzw. SEC (Single Edge Cartridge) przeznaczone dla procesorów Pentium II. W przyszłym roku Intel zamierza wprowadzić kolejną specyfikację tzw. Slot 2, który ma umożliwić budowę systemów 4-procesorowych z tym układem. W roku 1999 pojawi się nowa architektura związana z wprowadzeniem na rynek procesorów Merced. W odpowiedzi na te zmiany AMD podejmuje próbę poprawienia pozycji przez podtrzymanie oferty układów dla dotychczasowej architektury Socket 7, wykorzystywanej w systemach z Pentium oraz opracowanie własnych jej ulepszeń w postaci specyfikacji AMD Super 7, która zakłada wprowadzenie lokalnej szyny danych o częstotliwości 100 MHz, obsługi interfejsu graficznego AGP i pamięci DDR SDRAM (SDRAM II) przy częstotliwości 100 MHz oraz interfejsu szeregowego FireWire (IEEE 1394). Zestawy układów wspomagających (chipset) dla Super 7 mają być wytwarzane przez AMD, a także m.in. przez VIA Technologies i SiS.

Natomiast w roku 1999 AMD zamierza wprowadzić na rynek nową generację procesorów K7. Szczegóły na temat ich architektury nie są jeszcze znane, ale - jak powiedział Dane Krelle - będą to zupełnie nowe układy o odmiennej niż intelowska architekturze. Termin premiery jest zbliżony do zapowiadanego przez Intela wprowadzenia na rynek procesorów Merced. W tym samym roku AMD planuje uruchomienie linii produkujących układy scalone przy wykorzystaniu technologii 0,18 mm.

AMD rozszerza MMX

W przyszłym roku AMD zamierza wprowadzić na rynek dwa modele procesorów K6 wytwarzane w technologii 0,25 mm i oferujące zestaw instrukcji MMX rozszerzony o 24 nowe rozkazy, przeznaczone do obsługi grafiki trójwymiarowej. Układy wykorzystujące tzw. AMD-3D Technology będą zgodne z architekturą Super 7.

W I połowie 1998 r. ma pojawić się procesor K6-3D 300 MHz, współpracujący z 100 MHz szyną danych i zawierający 9,3 mln tranzystorów na powierzchni 81 mm2. Natomiast w II połowie przyszłego roku AMD zamierza wprowadzić układ K6+ 3D 400 MHz ze zintegrowaną, synchroniczną pamięcią podręczną L2 (szybkość transmisji danych 3,2 GB/s przy procesorze z zegarem 400 MHz), który będzie mógł współpracować z opcjonalną pamięcią podręczną L3. Procesor ma zawierać 21,3 mln tranzystorów na powierzchni 135 mm2.

Wykorzystanie rozszerzonego o funkcje 3D zestawu instrukcji multimedialnych MMX będzie wymagać odpowiednio przystosowanych programów. Dla współpracujących z AMD firm tworzących oprogramowanie już obecnie dostępny jest zestaw narzędziowy SDK (Software Development Kit), obsługujący nowe funkcje procesorów K6 3D. Jednocześnie przedstawiciele AMD zapowiadają, że w połowie 1998 r. pojawią się biblioteki API DirectX i OpenGL zawierające moduły zoptymalizowane do współpracy z AMD 3D Technology.

10 tys. resellerów w Europie?

Obecnie AMD rozszerza na inne kraje Europy uruchomiony w ub.r. w Niemczech i Wielkiej Brytanii program promocji sprzedaży procesorów w sieci małych resellerów - ARP (AMD Reseller Program). Jest on adresowany do lokalnych firm składających komputery PC, które - według szacunków prezentowanych przez AMD - mają ok. 25% udział w rynku europejskim. Przeznaczone dla nich procesory są oferowane w pojedynczych opakowaniach wraz z wentylatorami, rozszerzoną gwarancją, literaturą techniczną oraz opisem parametrów i procedury instalacji tłumaczonym na lokalny język. Jednocześnie firma oferuje wsparcie techniczne, zapewnia szybkie dostarczanie informacji o nowych modelach procesorów i sytuacji na rynku oraz możliwość współfinansowania promocji, sprzedaży i reklamy produktów.

Aktualnie sieć resellerów procesorów AMD w Europie liczy ok. 4 tys. firm. Dzięki rozszerzeniu programu ARP ich liczba ma do końca roku wzrosnąć do 10 tys.

Procesory K6 są adresowane przede wszystkim do użytkowników komputerów we względnie małych firmach, zatrudniających do 100 pracowników, lub nabywców indywidualnych. Nie są one np. przystosowane do pracy w systemach wieloprocesorowych. Jak podkreślają przedstawiciele AMD, podstawowym atutem w konkurencji z procesorami Intela jest niższa cena komputerów wyposażonych w układy K6 o wydajności podobnej do Pentium lub Pentium II.

Silne wsparcie Digitala

Tylko kilku największych producentów komputerów PC zdecydowało się wprowadzić do swojej oferty modele sprzętu wyposażonego w procesory K6. Z pierwszej światowej dziesiątki należą do nich IBM, Acer i Fujitsu/ICL. Wydaje się jednak, że najsilniejsze wsparcie AMD uzyskała od Digitala. Firma ta wprowadza serię komputerów Venturis FX-2 wyposażonych w procesory AMD K6, zestaw układów (chipset) Intel 430TX, pamięć SDRAM i preinstalowany system Windows 95 lub Windows NT 4.0 - ich ceny to minimum ok. 1250 USD. Przedstawiciel Digital Equipment Corp. Jukka Pokkinen powiedział, że firma planuje do końca br. osiągnąć wysoki, 12%-20% udział sprzedaży komputerów z układami AMD.

To silne wsparcie Digitala dla AMD zbiega się w czasie z procesem o naruszanie praw patentowych przy produkcji mikroprocesorów, który Digital wytoczył Intelowi. Jak jednak zapewnił Jukka Pokkinen, firma nie zamierza rezygnować ze stosowania procesorów intelowskich i w dalszym ciągu będzie oferować komputery wyposażone w Pentium Pro i Pentium II.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200