Jak drukować taniej, mobilnie i z chmury?

Jeśli chodzi o koszty utrzymania drukarek i MFP, to cena sprzętu ma w nich tylko 5-15% udziału. Dlatego też - z ekonomicznego punktu widzenia - przy wyborze modelu ważna jest analiza kosztów druku, a także wiedza, jak można je ograniczyć. Po określeniu funkcjonalnych wymagań dotyczących sprzętu, warto więc sprawdzić ceny materiałów eksploatacyjnych i ich wydajności oraz ewentualnie dostępność tzw. materiałów alternatywnych, które najczęściej, choć nie zawsze, pozwalają na uzyskanie oszczędności.

Po zdefiniowaniu wymagań z reguły okazuje się, że spełnia je przynajmniej kilkanaście urządzeń dostępnych na rynku. Pojawia się więc najważniejszy problem: które wybrać? Choć renoma i zaufanie do producenta może być dobrym argumentem, to często większą rolę odgrywają elementy ekonomiczne.

W szczególności warto zwrócić uwagę na dostępność tonerów lub tuszów o dużej wydajności, które często umożliwiają obniżenie kosztów eksploatacji nawet o 50%. Nie każdy producent i nie do każdego modelu sprzętu ma taką ofertę.

Ekonomia druku

Analiza kosztów eksploatacji jest trudna i pracochłonna, biorąc pod uwagę liczbę dostępnych na rynku modeli drukarek i urządzeń wielofunkcyjnych różnych producentów i różnych wersji materiałów eksploatacyjnych (tonery lub tusze o standardowej lub wysokiej wydajności, zestawy promocyjne itp.), a dodatkowo ofertę materiałów alternatywnych (zamienników) wielu niezależnych producentów. Pomocne w niej mogą być testy i analizy, a także kalkulatory kosztów eksploatacji sprzętu. Zależnie od polityki producenta oraz przeznaczenia modelu urządzenia do zastosowań domowych, w małych lub dużych firmach - koszty eksploatacji w przeliczeniu na stronę mogą różnić się nawet kilkukrotnie.

Jak drukować taniej, mobilnie i z chmury?
Interesującą analizę materiałów eksploatacyjnych dla drukarek atramentowych znajdziemy w miesięczniku "PC World" (czerwiec 2012). Opisane tam testy dotyczyły tuszów do drukarek HP, Brother, Canon i Epson oferowanych przez producentów oraz sześciu znanych na polskim rynku dostawców zamienników. Niektóre płynące z nich wnioski są zaskakujące. Jeśli chodzi o jakość druku, to brak jest jednej reguły. Z prezentowanej przez "PC World" analizy wynika, że producenci materiałów alternatywnych "specjalizują się" w obsłudze sprzętu określonych firm. Oznacza to, że pod względem jakości druku, optymalny wybór producenta zamiennika może zależeć od tego, jakiej firmy drukarkę lub MFP użytkownik wykorzystuje lub planuje kupić. Co do kosztów druku, to okazało się, że zamienniki potrafią być bardziej ekonomiczne niż oryginalne materiały eksploatacyjne, ale są i takie przypadki, że wydruk strony jest droższy niż przy korzystaniu z oryginalnych tuszy producenta sprzętu.

Z kolei amerykański PC World udostępnił na swojej stronie kalkulator kosztów utrzymania sprzętu - Printer Cost Calculator (www.pcworld.com/article/254899-2). Choć prezentowane tam analizy nie dotyczą rynku polskiego, to z samego kalkulatora można łatwo skorzystać, bo zakłada on samodzielne wprowadzenie przez użytkownika danych dotyczących: cen sprzętu, materiałów eksploatacyjnych oraz przewidywanej, średniej miesięcznej liczby wydruków różnej kategorii (dokumenty tekstowe, dokumenty z kolorową grafiką, fotografie).

Po wprowadzeniu danych kalkulator oblicza średni koszt utrzymania sprzętu

w okresie od 1 do 3 lat. W efekcie użytkownik może ocenić: zakup jakiego modelu sprzętu jest w jego przypadku najbardziej ekonomicznie uzasadniony, przy uwzględnieniu nie tylko początkowej ceny (niekoniecznie najniższej), ale również późniejszych zakupów materiałów eksploatacyjnych zarówno oryginalnych, jak i zamienników.


TOP 200