Jak drukować taniej, mobilnie i z chmury?

Technologię taką blisko dwa lata temu wprowadziło HP pod firmową nazwą ePrint. Według przedstawicieli producenta, obecnie już ok. 70% dostępnych na rynku modeli tej firmy może korzystać z funkcji ePrint. Dzięki tej technologii możliwe jest drukowanie dokumentów z pominięciem komputera PC - wystarczy wysłać je do urządzenia e-mailem (np. ze smartfona).

Każda drukarka HP ePrint ma swój unikalny adres e-mail, który pozwala użytkownikowi na zlecenie drukowania. Na rynku są już aplikacje, które oferują podobne funkcje (np. PrintCentral, ActivePrint czy Print Magic HD), ale większość z nich jest bardziej skomplikowana niż system HP. W drukarkach ePrint zastosowano również inne interesujące rozwiązania, m.in. funkcje drukowania dokumentów bezpośrednio z serwisów chmurowych lub informacyjnych - np. Google Docs.

Efektywność systemów druku - o czym warto pamiętać

• W firmach warto dążyć do centralizacji, czyli instalacji jak najmniejszej liczby drukarek i kopiarek o wyższej wydajności, obsługujących wielu pracowników, zamiast np. rozproszonego systemu urządzeń osobistych.

• Wykorzystanie funkcji drukowania dwustronnego pozwala na zmniejszenie zużycia papieru.

• Wielkość stosowanej w dokumentach czcionki ma wpływ na zużycie zarówno papieru, jak i tonerów lub atramentów. Jeśli to możliwe warto korzystać z takiej opcji.

• Funkcje druku w trybie draft (oszczędnym) są udostępniane przez większość urządzeń, ale nie zawsze wykorzystywane.

• Podgląd wydruku lub tzw. wydruki próbne z reguły pozwalają na ograniczenie liczby nieudanych operacji wydruku, a także wytwarzania pustych stron.

• Wdrożenie funkcji monitorowania liczby wydruków wykonywanych przez użytkowników przypomina im o możliwości korzystania z w/w metod.

• Warto też zadbać o przeszkolenie pracowników, którzy często nie wiedzą, w jaki sposób można wykorzystać udostępniane przez urządzenia mechanizmy pozwalające na zmniejszenie kosztów eksploatacji.

• W przypadku drukarek atramentowych należy unikać urządzeń wyposażonych w głowice drukujące ze zintegrowanym zestawem kolorowych tuszy.

• Dostępność materiałów eksploatacyjnych o dużej wydajności, to z ekonomicznego punktu widzenia duża zaleta drukarki lub MFP.

• Można rozważyć korzystanie z tańszych, alternatywnych materiałów eksploatacyjnych, oferowanych przez niezależnych producentów.

Również prawie dwa lata temu Apple wprowadziła technologię AirPrint umożliwiającą drukowanie bezpośrednio z urządzeń mobilnych pracujących pod kontrolą iOS na drukarkach z interfejsem Wi-Fi zgodnych z AirPrint. Początkowo modele takie oferowało tylko HP, ale obecnie są one także w ofercie firm: Brother, Canon, Epson i Lexmark. Z kolei aplikacja Google Cloud Print pozwala na wydruk za pośrednictwem e-maila wysłanego do komputera z łączem internetowym, który ma podłączoną dowolną drukarkę.

Lexmark oferuje SmartSolutions, systematycznie rozszerzany zestaw dodatkowych aplikacji do drukarek biurowych. Umożliwiają one m.in.: wyświetlanie wiadomości RSS, prognozy pogody, dostęp do Facebooka, Twittera, Box.net bezpośrednio na panelu LCD, w który wyposażony jest sprzęt drukujący. Ponadto, Lexmark udostępnił aplikacje umożliwiające drukowanie z urządzeń przenośnych Android i Apple iOS, oraz korzystanie z usług Google Docs i Google Cloud Print.

W aplikacje umożliwiające drukowanie z urządzeń mobilnych lub za pośrednictwem serwerów w chmurze są wyposażane nowe modele drukarek Canona (Easy-PhotoPrint, Pixma Cloud Link) oraz Epsona (Epson Connect, Epson iPrint).

Racjonalny wybór sprzętu drukującego

Technologie druku są obecnie dojrzałe pod względem parametrów dotyczących rozdzielczości, szybkości lub jakości wydruków, a występujące różnice dotyczą przede wszystkim różnych modeli sprzętu (i ich ceny), a nie stosowanej techniki druku lub producenta.

Dlatego wybór produktu najlepiej dopasowanego do wymagań użytkownika wymaga zdefiniowania jego rzeczywistych potrzeb dotyczących: wolumenu wydruków, wykorzystania lub nie koloru oraz niezbędnej jakości (dokumenty tekstowe, grafika, fotografie). W przypadku urządzeń wielofunkcyjnych dotyczy to również skanera, a także potrzeby ewentualnego dostępu do modułu obsługującego faksy.

Dwie najpopularniejsze technologie druku - atramentowa i laserowa (również LED) - mają swoje wady i zalety. Ceny podstawowych modeli drukarek lub urządzeń wielofunkcyjnych atramentowych i laserowych nie różnią się wiele. Ale wszystkie urządzenia atramentowe udostępniają druk kolorowy, a tego typu modele laserowe są znacząco droższe.

Generalnie, warto kierować się dwoma zasadami. Koszt wydruku strony jest niższy w przypadku drukarek laserowych w porównaniu do atramentowych. Ponadto, koszty te z zasady spadają wraz ze wzrostem wydajności i ceny sprzętu.

Jeśli użytkownik drukuje głównie dokumenty tekstowe, to urządzenie laserowe jest najlepszym wyborem. Średnio, zapewnia większą szybkość i trwałość wydruków oraz niższy koszt eksploatacji. Inaczej jest w przypadku fotograficznego druku kolorowego. Pod tym względem urządzenia atramentowe mają przewagę nad laserowymi. Wynika to z technologii, która pozwala na uzyskanie większej palety barw. Na rynku są dostępne drukarki laserowe zapewniające fotograficzną jakość druku, ale są to modele przeznaczone do zastosowań poligraficznych, a nie biurowych.


TOP 200