Jak dostać wymarzoną pracę

Wywarcie dobrego wrażenia na rozmowie kwalifikacyjnej to kwestia doświadczenia i przygotowania. Wykorzystanie opisanych rad na pewno pozwoli nam wypaść lepiej oraz zminimalizować nasze słabsze punkty.

Jak negocjować wynagrodzenie

Rozmowa kwalifikacyjna

Jeżeli chcemy zabłysnąć przed pracodawcą, przygotujmy odpowiedzi na poniższe pytania:

- Jaki jest profil działalności firmy?

- Od kiedy firma istnieje na rynku?

- Jaką firma ma pozycję na rynku?

- Jakie jest otoczenie firmy (klienci, konkurencja)?

- Jaka jest struktura organizacyjna firmy?

- Ilu pracowników jest zatrudnionych?

- Jaka wygląda polityka personalna?

- Jaka jest średnia płaca w firmie?

Udało się! Dostaliśmy wymarzoną pracę! Zdarza się jednak, że nie do końca satysfakcjonuje nas proponowane wynagrodzenie. Warto w takim wypadku podjąć negocjacje z pracodawcą. Często nie wiemy jak lub nie czujemy się na siłach, aby wynegocjować korzystniejsze warunki pracy, a to może nas dużo kosztować. Decydując się na negocjowanie, dajemy do zrozumienia przyszłemu pracodawcy, że znamy swoją wartość i umiemy walczyć o swoje prawa. Te cechy są pożądane zwłaszcza na stanowiskach kierowniczych. Większość pracodawców stara się być elastyczna w działaniu, zwłaszcza jeśli zależy im na pracowniku. Specjaliści IT są w tej komfortowej sytuacji, że należą do najbardziej pożądanych na rynku pracy, zatem pracodawcy są często otwarci na negocjacje z nimi.

Jednym z największych błędów popełnianych przez kandydatów jest ocena propozycji pracy głównie przez pryzmat wysokości wynagrodzenia zasadniczego. Zanim przystąpimy do negocjacji, warto zorientować się, jaki pakiet dodatkowych świadczeń oferuje firma. Być może po dokładnym ich przeanalizowaniu, okaże się, że mają one dla nas większą wartość niż wynagrodzenie pieniężne.

Przystępując do negocjacji, ważne jest zwrócenie uwagi nie tylko na nasze argumenty, ale również na sposób, w jaki je wypowiadamy. Nie powinniśmy stosować takich słów jak: "ale", "bo", ponieważ wzmagają one opór i niechęć. Zapytani o satysfakcjonujące nas zarobki, zawsze podajemy zakres, a nie dokładną wartość oczekiwanego wynagrodzenia. Warto zrobić to w ten sposób, że wartość dolna będzie średnią pensją uzyskiwaną na stanowisku, o które się staramy. Dzięki temu nasze pole manewru będzie większe. Unikajmy też postawy roszczeniowej. Lepiej "mieć nadzieję" na wyższe zarobki, niż "oczekiwać" wyższych zarobków. Pracodawcy chętniej spełniają nadzieje niż oczekiwania pracowników.

Wiele osób boi się negocjować wynagrodzenie z nowym szefem i akceptuje stawiane przez niego warunki. Czasami rzeczywiście lepiej jest odstąpić od negocjacji, zwłaszcza gdy proponowane wynagrodzenie tylko w niewielkim stopniu odbiega od naszych oczekiwań, a praca zapowiada się obiecująco. Istnieje jednak jedna, podstawowa zasada: jeżeli o coś nie zapytamy, to tego nie dostaniemy. Umiejętność negocjowania to z pewnością trudna sztuka, którą możemy posiąść jedynie dzięki praktyce. A więc do dzieła!

Aleksander Banach jest członkiem zarządu firmy Team Connect zajmującej się outsourcingiem kadr IT.

Wskazówki, jak skutecznie prowadzić negocjacje:

- Pozwólmy pracodawcy pierwszemu podjąć temat naszego wynagrodzenia. Taka taktyka daje przewagę. Wiemy, jaką kwotę chce zaproponować nam pracodawca i teraz możemy negocjować dalej.

- Negocjacje rozpoczynamy już po uzyskaniu oficjalnej propozycji zatrudnienia, nigdy w trakcie trwania procesu rekrutacji.

- Musimy znać swoją wartość i umieć obiektywnie ocenić swoje umiejętności pod kątem przyszłych obowiązków.

- Przygotujmy sobie krótkie wystąpienie na temat tego, jakie korzyści może odnieść firma, jeśli pracodawca spełni nasze oczekiwania finansowe.

- Unikamy postawy roszczeniowej i mało elastycznej. W razie braku zgody na naszą propozycję staramy się znaleźć "złoty środek".

- Należy zadbać o dobrą, przyjazną atmosferą podczas negocjacji z przyszłym pracodawcą.

Warto negocjować wyższe wynagrodzenie:

- kiedy mamy świadomość, że nasze umiejętności, doświadczenie i edukacja jest warta dużo więcej niż zaoferowane wynagrodzenie,

- kiedy wiemy, że oferowana pensja na danym stanowisku jest niższa niż w innych firmach,

- kiedy wiemy, że koszt utrzymania w danym mieście jest znacznie wyższy, a wynagrodzenie tego nie odzwierciedla.


TOP 200