Jak chronić swoją prywatność w aplikacjach Flash?

Adobe Flash często gościł w ostatnich miesiącach w nagłówkach informacji o nowych dziurach. Całkowita rezygnacja z Flasha jest trudna, jeśli nie chcemy pozbawić się dostępu do YouTube czy wielu serwisów, które korzystają z niego w celu uatrakcyjnienia wyglądu strony, czy jest to konieczne czy nie.

Co można zrobić by nadal korzystać z Flasha i równocześnie nie narażać się na infekcję złośliwego programowania? Po pierwsze, stosować proste zasady profilaktyki opisane w artykule Bezpieczny Windows bez antywirusa. Po drugie, należy mieć zawsze aktualną wersję Flasha. Po trzecie można nieco poprawić ochronę swojej prywatności przy pomocy funkcji wbudowanych w sam interpreter Flash - opisujemy je poniżej.

Jak chronić swoją prywatność w aplikacjach Flash?
Wejście do opcji Flasha polega na kliknięciu prawym przyciskiem na dowolnej aplikacji Flash na dowolnej stronie. Pojawia się wówczas menu - jego pierwszą opcją jest "Zoom In", a pod koniec są opcje "Settings" oraz "Global settings". Jeśli mamy problemy ze znalezieniem takiej aplikacji to wystarczy wejść na stronę Adobe i kliknąć prawym przyciskiem na animacji u góry strony. Następnie wybieramy opcję Global settings.

Panel konfiguracyjny Flasha jest w rzeczywistości stroną w domenie Macromedia (dawnego producenda Flasha), można go więc dodać do zakładek. Nie jest jednak zagwarantowane, że w kolejnych wersjach Flasha będzie on taki sam. Panel konfiguracyjny ma kilka zakładek:

Global Privacy Settings

Jak chronić swoją prywatność w aplikacjach Flash?
Zakładka Global Privacy Settings określa w jaki sposób aplikacje Flash mogą korzystać z kamery i mikrofonu. Całkowite zablokowanie dostępu (Always deny) ograniczy nieco prawdopodobieństwo różnych scenariuszy użycia ich do śledzenia użytkownika, ale równocześnie uniemożliwi korzystanie z opartych o Flash telefonów internetowych. Jeśli z nich korzystamy lepiej by aplikacja za każdym razem prosiła o pozwolenie (Always ask).

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200