Jak budować kopalnie?

Większość waszych przychodów generują kontrakty zagraniczne, w Chinach czy Australii...

Rzeczywiście, zaczęliśmy tam działalność. Tamtejsza nasza spółka podpisała rok temu kontrakt o wartości 131,3 mln dolarów australijskich z Vale Australia Holdings w Brisbane na dostawę zmechanizowanego kompleksu ścianowego. Sprzęt trafi do nowo wybudowanej kopalni węgla kamiennego Carborough Downs w prowincji Queensland w Australii. To największy kontrakt Kopexu w ostatnich latach. Ta instalacja charakteryzuje się zastosowaniem wyrafinowanej technologii pozycjonowania pracy samojezdnej obudowy, rodem z technologii rakiet balistycznych. W Chinach już byśmy nie mogli się nią posłużyć.

Czy zatem, aby się liczyć na światowych rynkach, należy nieustannie prowadzić prace badawczo-rozwojowe?

Rocznie wydajemy na B+R kilkanaście milionów złotych. Chcemy mieć własny produkt oparty o naszą myśl techniczną po konkurencyjnych cenach. Tylko wtedy możemy pozyskiwać kontrakty, gdy konkurencja czuje nasz oddech za plecami. W Polsce należy do nas 50% rynku, podczas gdy konkurencyjny Famur ma 35%.

Nad tym biznesem trzeba też umieć zapanować...

I po to jest nam informatyka. W tym celu wybraliśmy system ERP IFS Applications, który ujednolici najważniejsze procesy biznesowe w sferze produkcji, finansów, księgowości, dokumentacji, dystrybucji, remontów, kadr, płac i zarządzania projektami. Pierwszy etap został już zakończony. Całość projektu będzie gotowa w grudniu 2009 r. Wówczas z systemu korzystać będzie ok. 800 użytkowników.

Co zdecydowało o wyborze tego systemu?

Elastyczność wyboru modułów, współpraca z producentem i firmą wdrażającą, sposób rozliczania dzierżawy. SAP odpadł w przedbiegach. Był zbyt sztywny. Ale powiedzmy sobie wprost. System nie zwalnia od myślenia. To my musimy podejmować decyzje na podstawie zebranych danych. Trzeba je umieć wydobyć.

Grupa ZZM-KOPEX powstała w lutym 2006 r. Jest generalnym wykonawcą przedsięwzięć inwestycyjnych w górnictwie węgla kamiennego, brunatnego i rud metali nieżelaznych. Oferuje pełną obsługę inwestycji obejmującą: projektowanie, produkcję, dostawę i montaż maszyn oraz kompletnych systemów technologicznych, a także usługi serwisowe i szkoleniowe. Grupa znana jest na rynkach ponad 50 krajów świata. Grupa rozwija się ekspansywnie w Polsce, Europie i Azji. Szerokie plany wiąże zwłaszcza z chińskim, indonezyjskim i australijskim rynkiem. Kopex zatrudnia ok. 7 tys. pracowników, a w 2008 r. jej przychody wyniosły 1,97 mld zł (1,27 mld zł przed rokiem).


TOP 200