Jak branża IT przeszła z Q1 do Q2?

Takie newsy lubimy. Koniec Q1 tj. marzec okazał się być lepszy od oczekiwań i wywindował wynik barometru na poziom 76,4 punktów. Warto zatem przyjrzeć się temu nieco bliżej, które subindeksy okazały się decydujące do osiągnięcia tak dobrego rezultatu?

Jak branża IT przeszła z Q1 do Q2?

1. Wzrost nowych zamówień u 74,1% badanych, przy zaledwie 3,7% spadku.

2. Wzrost przychodów u 70,1% ankietowanych.

3. Rekordowy wzrost średniego wynagrodzenia u 40,7% badanych.

4. Rekordowy wzrost wydatków na marketing u 37% respondentów.

5. Wzrost zatrudnienia w stosunku do poprzedniego miesiąca u 75% firm.

Te liczby przebiły noworoczny optymizm i widać, że dobrze nasza branża dobrze przepracowała pierwszy kwartał 2021. Prognozy na kwiecień są również pozytywne:

74% ankietowanych managerów przewiduje wzrost zatrudnienia, co również powinno wpłynąć na presję płacową i jeszcze wyższe wynagrodzenia w Q2.

29,6% spółek technologicznych deklaruje zwiększenie cen za swoje produkty i usługi, co pozytywnie koreluje z planowanym zwiększeniem przychodów na kolejny miesiąc.

Zobacz również:

  • Technologia, która przynosi sukces

Prognoza za kwiecień plasuje się na poziomie 72,4 punktów, co byłoby bardzo dobrym wynikiem. Kolejnym, potwierdzającym świetną kondycję polskiej branży IT.

Jak rozpoczęliśmy Q2?

W połowie drugiego kwartału 2021 roku sytuacja epidemiczna wydawała się być pod kontrolą, za oknami coraz cieplej, wiele biznesów offline’owych otwiera się, po bardzo trudnym okresie. Dla nas, polskiej branży IT, ostatnie miesiące okazały się wręcz wybitnie dobre. Brawo My.

Wynik za kwiecień wyniósł 71,0 pkt., co jest wynikiem gorszym od delikatnie zbyt optymistycznych prognoz (72,4), także nie udało się przebić rekordowego marca (76,4).

Mimo wyniku odrobinę niższego od oczekiwań, wynik można nazwać bardzo dużym sukcesem.

Dlaczego?

Warto przy tym wrócić do konstrukcji indeksu. Składa się on ze średniej arytmetycznej takich subsindeksów jak: średnie wynagrodzenie, wydatki na marketing, nowe zamówienia, przychody, billable rate, ceny, czy zatrudnienie. Wartości powyżej 70 pkt oznaczają, że sumarycznie od 50-70% firm cały czas z miesiąca na miesiąc deklarują wzrosty w wyżej wymienionych kwestiach.

Hipotetycznie:

Gdyby wszystkie wyżej wymienione aspekty utrzymały się na bardzo już wysokim poziomie, ale nie mielibyśmy do czynienia ze wzrostami, a managerowie zadeklarowaliby w odpowiedziach “bez zmian”, to cały wskaźnik spadłby z 70 do 50 punktów.

Reasumując, jeżeli mamy odczyty na poziomach 70 punktów, to znaczy, że polskie firmy utrzymują bardzo wysokie, a zarazem trudne do utrzymania tempo, co obrazuje również poniższy wykres z odczytami z ostatnich miesięcy.

Jak branża IT przeszła z Q1 do Q2?

Przechodząc do liczb, jak to wyglądało w kwietniu?

● U 66% firm nastąpił wzrost zatrudnienia z miesiąca na miesiąc

● 59% polskich firm tech miało więcej nowych zamówień niż w marcu

● 18% firm podniosło swoje ceny, przy tylko 4%, które je obniżyło

● średnie wynagrodzenie wzrosło u 48% badanych

● wydatki na marketing były bez zmian u 63% badanych

Wszystkim polskim firmom IT gratulujemy sprawnego przejścia z Q1 do Q2, trzymamy kciuki w Just Join IT za kolejne wzrosty, które będziemy skrupulatnie monitorować. Jesteśmy tu po to, abyście dzięki nam byli na bieżąco.

Autorem artykuły jest Piotr Nowosielski, CEO Just Join IT.

Computerworld jest patronem medialnym Barometru ITX.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200