Jabłka z nowym gniazdem

Apple zamyka proces transformacji komputerów Mac do technologii Intela.

Apple zamyka proces transformacji komputerów Mac do technologii Intela.

Podczas Worldwide Developer Conference 2006 Apple zaprezentował nowe komputery typu desktop, które mają zastąpić maszyny Power Mac. Wprowadzenie na rynek linii Mac Pro zamyka proces przechodzenia Apple na układy Intela w komputerach desktop i komputerach przenośnych. Każdy komputer Mac Pro będzie wyposażony w dwa 64-bitowe, dwurdzeniowe układy Xeon 5100 (Woodcrest). W standardowej konfiguracji - z procesorami 2,66 GHz, 1 GB pamięci i dyskiem 250 GB - kosztuje w Stanach Zjednoczonych 2500 USD.

Podczas Worldwide Developer Conference 2006 Apple zaprezentował także nowe serwery z procesorami Intela. Maszyny XServe do montażu w szafach (o wysokości 1U) wyposażono w dwa dwurdzeniowe procesory Intel Xeon pracujące pod kontrolą Mac OS X Server Tiger. Cena XServer zaczyna się od 3000 USD.

Jabłka z nowym gniazdem

Wnętrze komputera Mac Pro

Podczas konferencji okazało się, że dział Microsoft odpowiedzialny za rozwiązania dla komputerów Macintosh nie opracuje nowej wersji narzędzia Virtual PC na komputery z układami Intela. Oprogramowanie to umożliwiało komputerom Mac - wyposażonym w układy PowerPC - uruchamianie systemu Windows i pracujących na nim aplikacji.

Użytkownicy Macintoshy z układami Intela mogą jednak liczyć na oprogramowanie wirtualizacyjne VMWare. Jeszcze w 2006 r. zostanie udostępniona wersja beta technologii VMWare dla nowych komputerów Mac Pro. W połączeniu z oprogramowaniem Boot Camp przygotowanym przez Apple pozwoli ono m.in. na równoczesne uruchamianie komputera z systemami Mac OS i Windows.


TOP 200