JVC: Blu-ray i DVD na jednym nośniku

Jakiś czas temu informowaliśmy o dokonaniach inżynierów z firmy Toshiba, którym udało się wyprodukować nośnik będący hybrydą płyty DVD oraz HD-DVD. Za ciosem poszli specjaliści z JVC, prezentując krążek o łącznej pojemności 33,5 GB, kompatybilny tym razem z formatem Blu-ray oraz tradycyjnym DVD.

Nośnik wyprodukowany w laboratoriach JVC na zewnętrznej warstwie jest w stanie pomieścić 25 GB danych (format Blu-ray), zaś wewnętrzna warstwa ma pojemność 8,5 GB (dwuwarstwowa płyta DVD).

Uzyskujemy w ten sposób krążek o łącznej pojemności 33,5 GB, kompatybilny zarówno z tradycyjnymi czytnikami DVD, jak i napędami Blu-ray (konkurencyjnego dla HD-DVD, następcy wysłużonego DVD). Nośnik jest jednostronny i nadaje się jedynie do odczytu.

Przedstawiciele JVC podkreślają również, iż prowadzone są prace nad kolejnym hubrydowym krążkiem, oferującym pojemność 58,5 GB (połączenie BD-ROM z dwuwarstwowym DVD).

Więcej informacji: JVC

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200