JTT nadal czeka na decyzję Izby Skarbowej

Już prawie pięć miesięcy JTT Computer czeka na decyzję Izby Skarbowej we Wrocławiu, która pozwoliłaby firmie na odzyskanie części niesłusznie zapłaconego ponad czterema laty podatku VAT.

Już prawie pięć miesięcy JTT Computer czeka na decyzję Izby Skarbowej we Wrocławiu, która pozwoliłaby firmie na odzyskanie części niesłusznie zapłaconego ponad czterema laty podatku VAT.

W tym czasie zarząd JTT Computer - jeszcze w poprzednim składzie - wniósł do Sądu Rejonowego Wrocław Fabryczna wniosek o "ogłoszenie upadłości spółki z możliwością zawarcia układu z wierzycielami". Sąd nie otworzył jeszcze postępowania upadłościowego.

Przyczyną kłopotów JTT jest długotrwały - ciągnący się blisko cztery lata - spór z organami skarbowymi o VAT na komputery dostarczane dla szkół w ramach projektów Ministerstwa Edukacji Narodowej i Sportu. Mimo że w czerwcu br. JTT Computer wygrał w Naczelnym Sądzie Administracyjnym sprawę przeciwko wrocławskiej Izbie Skarbowej, do spółki nadal nie wpłynęły nowe decyzje izby, o które wnosił NSA. Ustawowy termin ich wydania minął 14 listopada 2003 r.

"Izba wydała jedynie decyzje cząstkowe dotyczące niewielkich kwot. Nadal czekamy na decyzje dotyczące większości spornych sum" - stwierdzają przedstawiciele firmy. "Szacujemy, że decyzje zgodne z wyrokiem NSA powinny skutkować zwrotem nadpłaconego podatku VAT z odsetkami w kwocie 23 mln zł" - dodają.

Spór z organami skarbowymi doprowadził jednego z największych niegdyś producentów komputerów w Polsce do ruiny. "W najlepszych latach produkowaliśmy 74 tys. komputerów i odprowadzaliśmy do budżetu ponad 70 mln zł podatku VAT. Do tego dochodziły podatki dochodowe, lokalne i osobiste od 400 zatrudnionych w naszej spółce osób" - mówi Błażej Miernikiewicz, rzecznik JTT. Tymczasem samowolna decyzja urzędników Izby Skarbowej we Wrocławiu dotyczyła zaledwie ok. 10 mln zł. O tyle mniej MENiS zapłaciło z budżetu za zakupione od JTT Computer komputery PC na potrzeby pracowni w szkołach.

Od 30 października br. prezesem JTT Computer jest Paweł Puterko, a większościowym akcjonariuszem spółka Getin. Nowy prezes i akcjonariusz opracowują obecnie plan ratunkowy dla spółki, licząc na możliwość zawarcia układu z wierzycielami w ramach postępowania upadłościowego. Ewentualna upadłość JTT nie oznacza zniknięcia z rynku marki Adax. Od grudnia br. sprzedażą komputerów ADAX zajmuje się Centrum Komputerowe Adax sp. z o.o., spółka zależna od JTT Computer. Prawdopodobnie właśnie dla niej poszukiwany jest nowy inwestor. JTT prowadzi rozmowy m.in. z Optimusem.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200