JTT jak Dell?

Zarząd JTT przyjął plan restrukturyzacji wrocławskiej spółki opracowany przez MCI. Nowy model działania firmy zakłada przede wszystkim minimalizację kosztów. JTT chce wydzielić ze swojej struktury trzy nowe spółki i skupić się na bezpośredniej sprzedaży sprzętu komputerowego. Pozostaje pytanie czy program naprawy spodoba się wierzycielom, zwłaszcza Kredyt Bankowi. W ubiegłym miesiącu JTT informowała, że to właśnie działania windykacyjne KB ograniczają możliwość przetrwania spółki.

Nadzór nad realizacją planu sprawować ma m.in. Andrzej Lis, dyrektor inwestycyjny MCI Management, który wejdzie w skład zarządu JTT Computer. Zgodnie z założeniami restrukturyzacji JTT miałaby wydzielić trzy spółki: JTTdirect, ADAXtechnology oraz Technopolis. Pierwsza z nich, jak sugeruje nazwa, zajęłaby się bezpośrednią sprzedażą produktów przez Internet, korzystając z doświadczeń innych spółek z portfela MCI – Bankiera i Travelplanet. Markę Adax i linii produkcyjne ma natomiast uratować sojusz z „międzynarodowym partnerem branżowym”. Nowa spółka joint venture produkująca PC działałaby pod szyldem ADAXtechnology. Pozostałe aktywa – budynki i magazyny MCI zamierza przekształcić w „park nowych technologii” zarządzany przez spółkę Technopolis. Prawdopodobnie chodzi po prostu o wynajem powierzchni.

Teraz problemem pozostaje jak do planu ratowania JTT ustosunkują się wierzyciele spółki, zwłaszcza największy – Kredyt Bank. Propozycja MCI zakłada jedynie częściową spłatę zobowiązań gotówką i konwersje reszty na akcje JTT. Sprawa układu z wierzycielami rozstrzygnie się prawdopodobnie w ciągu miesiąca.

Zobacz również:

  • Biały Dom obejmie sankcjami kolejną chińską firmę produkującą chipy
  • Powstał największy chip AI na świecie
W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200