JNI i IBM razem przy InfiniBand

Standard InfiniBand zyskał jeszcze bardziej na znaczeniu po tym, gdy firmy JNI (producent sprzętu Fibre Channel) i IBM ogłosiły, że zamierzają razem podjąć prace nad układami scalonymi InfiniBand przesyłającymi dane z szybkością 10 Gb/s.

Standard InfiniBand zyskał jeszcze bardziej na znaczeniu po tym, gdy firmy JNI (producent sprzętu Fibre Channel) i IBM ogłosiły, że zamierzają razem podjąć prace nad układami scalonymi InfiniBand przesyłającymi dane z szybkością 10 Gb/s.

JNI (producent HBA; produkty linii FibreStar i Zentai stosowane w urządzeniach pracujących w sieciach SAN; są to karty, które można instalować w gniazdach PCI, PCI-X, CompactPCI i Sbus) i IBM zamierzają produkować moduły HBA (Host Channel Adapter), które będą oferować przepustowości 2,5 i 10 Gb/s. Moduły będą wytwarzane z wykorzystaniem technologii opracowanej przez IBM. Wiadomo już, że moduły HBA będzie można instalować w komputerach pracujących pod różnymi systemami operacyjnymi, w tym Linux i Windows.

Zobacz również:

Moduły HBA to interfejsy InfiniBand instalowane w serwerach, a moduły TCA to też interfejsy InfiniBand, ale takie, które są instalowane w urządzeniach korzystających z usług serwera (pamięci masowe i inne urządzenia sieciowe). JNI i IBM mają wspólnie opracować standardowe karty InfiniBand dla serwerów i dla urządzeń docelowych, które użytkownik będzie mógł instalować w chassis zawierającym magistralę PCI-X.

IBM i JNI zamierzają też zająć się technologią InfiniBand-to-Fibre Channel, która posłuży do łączenia serwerów w klastry. Ponieważ połączenia takie pracują dużo wydajniej niż połączenia oparte na starszych rozwiązaniach lub na technologiach firmowych, klaster pracuje dużo szybciej.

Firma JNI ma już w swojej ofercie interfejsy Host Channel Adapter. Są to dodatkowe karty, które oferują specjalne funkcje I/O. Są one realizowane na zewnątrz serwera, nie obciążając tym samym żadnymi zadaniami układów CPU obsługujących serwer.

Jak wynika z raportu opublikowanego w marcu br. przez firmę konsultingową Salomon Smith Barney, obroty na rynku produktów InfiniBand wzrosną w 2005 r. do ponad 3 mld USD. Na sumę tę złożą się głównie produkty obsługujące połączenia między silnymi serwerami, chociaż niemałą rolę odegrają też interfejsy instalowane w serwerach, pamięciach masowych i w różnych urządzeniach sieciowych.

Z kolei IDC podaje, że 2003 r. będzie dla technologii InfiniBand przełomowy, ponieważ na rynek wejdzie wtedy większa liczba serwerów obsługujących tę technologię. IDC przewiduje jednocześnie, że w 2005 r. co drugi sprzedawany serwer będzie dysponować interfejsem InfiniBand.

JNI zamierza oferować 3 typy produktów: rozwiązania InfiniBand obsługujące połączenia między serwerami; obsługujące połączenia między serwerami i urządzeniami pamięci masowych Fibre Channel oraz pozwalające modyfikować starsze systemy, tak aby obsługiwały technologię InfiniBand.


TOP 200