Itanium w serwerach Della

Dell utrzymuje, że będzie pierwszym producentem, który wprowadzi na rynek wieloprocesorowe serwery oparte na nowym układzie Intela. Seria PowerEdge 7150 znajdzie się w sprzedaży już na przełomie lipca i sierpnia br.

Dell Computer poinformował, że na przełomie lipca i sierpnia br. wprowadzi do sprzedaży linię serwerów PowerEdge, zbudowanych z wykorzystaniem nowego 64-bitowego układu Intela - Itanium. Dell jest pierwszą firmą z trójki największych producentów komputerów, która zapowiedziała sprzedaż 4-procesorowych serwerów, wykorzystujących nowy chip. PowerEdge 7150, wyposażony w 64 GB pamięci, będzie oparty na czterech układach Itanium taktowanych zegarem 733 MHz lub 800 MHz.

Nowa linia komputerów PowerEdge będzie dostępna z systemem Windows 2000 lub z Red Hat Linux. Według producenta gotowych jest już ponad 400 aplikacji zopytmalizowanych dla Itanium. Dzięki wprowadzeniu 64-bitowych serwerów producenci, tacy jak Dell, Hewlett-Packard czy Compaq, mają nadzieję odebrać część klientów konkurentom, do których należą Sun czy IBM, oferującym rozwiązania oparte na platformach RISC.

Zobacz również:

  • Intel przedstawił swoje plany na przyszłość i zapowiedział rewolucję w nazewnictwie procesorów

Premiera układu Itanium jest zaplanowana na 29 maja. Prace nad jego architekturą trwały ponad 10 lat.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200