Itanium w serwerach Della

Dell utrzymuje, że będzie pierwszym producentem, który wprowadzi na rynek wieloprocesorowe serwery oparte na nowym układzie Intela. Seria PowerEdge 7150 znajdzie się w sprzedaży już na przełomie lipca i sierpnia br.

Dell Computer poinformował, że na przełomie lipca i sierpnia br. wprowadzi do sprzedaży linię serwerów PowerEdge, zbudowanych z wykorzystaniem nowego 64-bitowego układu Intela - Itanium. Dell jest pierwszą firmą z trójki największych producentów komputerów, która zapowiedziała sprzedaż 4-procesorowych serwerów, wykorzystujących nowy chip. PowerEdge 7150, wyposażony w 64 GB pamięci, będzie oparty na czterech układach Itanium taktowanych zegarem 733 MHz lub 800 MHz.

Nowa linia komputerów PowerEdge będzie dostępna z systemem Windows 2000 lub z Red Hat Linux. Według producenta gotowych jest już ponad 400 aplikacji zopytmalizowanych dla Itanium. Dzięki wprowadzeniu 64-bitowych serwerów producenci, tacy jak Dell, Hewlett-Packard czy Compaq, mają nadzieję odebrać część klientów konkurentom, do których należą Sun czy IBM, oferującym rozwiązania oparte na platformach RISC.

Premiera układu Itanium jest zaplanowana na 29 maja. Prace nad jego architekturą trwały ponad 10 lat.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200