Itanium w pierwszej połowie bieżącego roku

Intel ujawnia więcej szczegółów dotyczących premiery nowego 64-bitowego procesora do serwerów. Producent zapowiedział, że procesor będzie dostępny na rynku jeszcze w pierwszej połowie bieżącego roku. Do producentów oprogramowania przekazano już 35 tys. testowych systemów Itanium.

Intel przedstawił szczegóły dotyczące premiery zapowiadanego od długiego czasu procesora Itanium. Premierę nowego 64-bitowego układu zbudowanego w oparciu o rdzeń Merced, zapowiedziano na pierwszą połowę bieżącego roku. Równocześnie Intel wprowadzi do sprzedaży 2 nowe chipsety do płyt głównych o symbolach 460GX i 870 dla Itanium. Wersja 460GX umożliwi instalację do 4 procesorów, natomiast jak utrzymuje producent chipset 870 będzie mógł obsługiwać od 2 do 512 układów jednocześnie.

W drugiej połowie roku Intel zaprezentuje kolejną wersję Itanium, tym razem wyposażoną w nowy rdzeń McKinley. Przedstawiciele firmy zdradzili, iż Intel dostarczył wybranym producentom oprogramowania, ok. 35 000 testowych systemów Itanium, które mają pomóc programistom w dostosowaniu istniejących aplikacji do nowej architektury procesora. Do czasu premiery rynkowej procesora, 64 bitowe systemy operacyjne takie jak: Linux oraz HP-UNIX powinny zostać zoptymalizowane do pracy na bazie Itanium.

Zobacz również:

  • Chmura czy własne Data Center? Które rozwiązanie jest tańsze?
W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200