Itanium - trzecia próba

HP opiera przyszłość swoich serwerów na architekturze IA-64. Za dwa tygodnie odbędzie się premiera kolejnego procesora z serii Itanium - Madison.

HP opiera przyszłość swoich serwerów na architekturze IA-64. Za dwa tygodnie odbędzie się premiera kolejnego procesora z serii Itanium - Madison.

Benchmarki nie dają jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, który serwer, procesor czy system operacyjny jest najlepszy. Wiedzą o tym producenci, ale mimo to nie oszczędzają na przeprowadzaniu kosztownych testów, by wykazać wyższość jednego rozwiązania nad drugim. Najciekawsza rywalizacja odbywa się obecnie między działającym w pojedynkę IBM i drużyną złożoną z HP, Intela i Microsoftu. Konkurencją, w której się zmagają, jest test wydajności serwerów TPC-C.

Od połowy kwietnia br. w testach TPC-C prym wiódł HP z serwerem Superdome wyposażonym w 64 jednostki Itanium 2 (Madison), system Windows Server 2003 i 64-bitową bazę Microsoft SQL Server 2000. HP udało się zdetronizować japońskich producentów - NEC i Fujitsu. Dwa tygodnie później prestiżowy rekord po długiej przerwie odzyskał IBM, który osiągnął jeszcze lepszy wynik, wystawiając do zawodów unixowy serwer z serii p690 Turbo z bazą DB2. Wystarczyło kilkanaście dni i HP powrócił na najwyższe miejsce na podium dzięki wynikowi 707 tys. transakcji na minutę przy koszcie 9,13 USD za transakcję.

Odważny krok

Itanium - trzecia próba

Itanium w walce o rynek serwerów klasy Enterprise

Dla HP przodownictwo na arenie serwerów klasy enterprise ma prawdopodobnie większe znaczenie niż dla pozostałych producentów stających w szranki, ponieważ pomaga dowieść słuszności strategicznego wyboru, którego firma dokonała w niedalekiej przeszłości. Przy okazji połączenia z Compaqiem HP zadeklarował, że w połowie dekady przejdzie całkowicie na architekturę intelowską, rezygnując z rozwoju i produkcji własnych procesorów - PA-RISC i odziedziczonej po Compaqu architektury Alpha. Z kilku powodów decyzja ta budziła kontrowersje.

Po pierwsze, rezygnacja z własnych architektur mogła zaniepokoić klientów, zwłaszcza jeśli pamięta się, że w przeszłości HP i Compaq traktowały swoje procesory i ściśle dopasowane do nich systemy operacyjne jako elementy wyróżniające ich ofertę na tle konkurencji. Naturalne stało się pytanie o przewagę technologiczną HP w sytuacji, gdy firma stawia na standardową architekturę Intela, której podstawowe elementy, w postaci gotowych podzespołów, będą dostępne dla wszystkich producentów serwerów.

Po drugie, zastrzeżenia budziła wydajność dotychczasowych układów IA-64. Wprowadzone w ub.r. procesory Itanium 2 - McKinley prezentowały się znacznie lepiej niż pierwsze układy Itanium, ale nadal nie można było mówić o przełomie, który Intel zapowiadał w trakcie prac nad architekturą 64-bitową. Dell i kilku mniejszych producentów serwerów w ogóle pominęło Itanium 2 w oczekiwaniu na następne wersje. IBM wprawdzie nie zlekceważył Itanium 2, ale traktuje tę platformę jako polisę na wypadek, gdyby została zagrożona jego własna architektura Power.

Madison nadchodzi

Rekord ustanowiony przez serwer Superdome jest w dużej mierze zasługą procesora IA-64 o nazwie Madison, który oficjalnie zostanie wprowadzony na rynek za dwa tygodnie. Pod względem architektury Madison stanowi kontynuację linii zapoczątkowanej przez McKinley, tyle że w porównaniu z ubiegłorocznym modelem zmieniło się kilka elementów. Innowacje powodują, że wzrost wydajności - wg Intela - względem procesora McKinley wyniesie 30-50% (w zależności od zastosowań i konfiguracji przyjętych przez poszczególnych producentów serwerów).

Itanium 2 Madison jest wykonywany w procesie produkcyjnym 0,13 mikrona i składa się z prawie 500 mln tranzystorów. Przejście na nowy proces pozwoliło zintegrować w rdzeniu procesora więcej pamięci cache trzeciego poziomu - 6 MB (tylko 3 MB w McKinley).

Madison będzie taktowany zegarem o częstotliwości 1,5 GHz, co może budzić zdziwienie w sytuacji, gdy 32-bitowe Pentium 4 zbliża się do granicy 4 GHz. "Itanium wykonuje sześć instrukcji w jednym cyklu procesora. W architekturze 32-bitowej procesor wykonuje instrukcje sekwencyjnie, jedna po drugiej. Z czystego porównania częstotliwości procesorów 32- i 64-bitowych praktycznie nic nie wynika. Wyższa wydajność Itanium 2 jest poza dyskusją" - tłumaczy Paweł Gepner, specjalista od architektury Intela.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200