Itanium początkiem wojny między HP i Oracle

Deklaracje o zaniechaniu rozwoju oprogramowania Oracle dla procesorów Intel Itanium spotkały się z natychmiastową reakcją przedstawicieli kierownictwa HP, które ma 90% rynku serwerów opartych o ten procesor.

Zdaniem wielu obserwatorów będzie to początek zaciętej rywalizacji rynkowej między firmami, które jeszcze kilka lat temu blisko ze sobą współpracowały. Zgodnie z wczorajszymi (23 marca) zapowiedziami Oracle nie będzie dalej rozwijał oprogramowania pod kątem platformy Intel Itanium. Ostatnią, wspierającą ją wersją bazy danych Oracle będzie środowisko oznaczone symbolem 11gR2. Podobnie jest w przypadku oprogramowania biznesowego.

Zaniepokojeni kluczowi klienci

Na platformę Itanium nie zostanie np. wydana kolejna - zapowiadana na 2012 rok - wersja systemu Oracle PeopleSoft. Podobnie będzie w przypadku pakietu Oracle e-Business Suite oraz oprogramowania linii JDEdwards, Siebel i Hyperion. Architektury Itanium nie będzie obsługiwać również platforma Oracle Fusion Applications. Zamiar zaprzestania rozwoju oprogramowania dla procesorów Intel Itanium ma być związany m.in. ze zmianami zachodzącymi na rynku rozwiązań serwerowych. Władze Oracle nie ukrywają również, że zamierzają inwestować przede wszystkim w rozwój oprogramowania pod kątem architektury SPARC - przejętej przez Oracle wraz z Sun Microsystems - i x86.

Zobacz również:

  • HP naprawia drukarki po wydaniu wadliwej aktualizacji
  • Większa wydajność nie oznacza większego TCO
Więcej o relacjach HP-Oracle-Sun:

Początek końca współpracy Oracle i HP

Prezentacji kwartalnych wyników Oracle towarzyszyło pierwsze publiczne wystąpienie Marka Hurda, jako członka najwyższego kierownictwa koncernu. Niewykluczone, że jego osoba będzie punktem zapalnym w relacjach między firmami Oracle i HP.

Oracle przejął Suna, HP przejmie SAP?

Powołanie na stanowisko prezesa Hewlett-Packard Léo Apothekera, byłego szefa SAP wywołało plotki o potencjalnym przejęciu niemieckiego producenta systemów ERP. Dzięki temu HP miałoby skuteczniej konkurować z Oracle.

HP i Microsoft łączą siły przeciwko IBM i Oracle

W ramach wspólnej oferty na rynek trafią kompleksowe platformy łączące odpowiednio zoptymalizowane systemy sprzętowe HP z oprogramowaniem serwerowym Microsoftu. Pierwsze rozwiązania oferowane w ramach partnerstwa obu koncernów mają trafić do sprzedaży jeszcze w tym tygodniu.

Oracle zapowiada Sparc Supercluster

Oracle zamierza nadal produkować serwery zaprojektowane przez przejętą na początku br. firmę Sun i zapowiada, że w przyszłym roku wprowadzi na rynek super wydajny, klastrowy system obliczeniowy Sparc Supercluster.

Oracle zmienia zasady certyfikacji w zakresie technologii Java i Solaris

Od sierpnia br. obowiązkowym elementem procesu certyfikacji dla architektów i deweloperów oprogramowania tworzonego w technologii Java oraz administratorów systemu Solaris będą szkolenia praktyczne. Warsztaty będą jednak dodatkowo płatne.

Oracle rezygnuje z rozwoju platformy OpenSolaris

Oracle nie zamierza dłużej rozwijać przejętej wraz z firmą Sun platformy OpenSolaris i będzie koncentrować się tylko na komercyjnej, zamkniętej wersji systemu.

Według ekspertów, decyzja o zaniechaniu rozwoju oprogramowania Oracle dla platformy Intel Itanium może boleśnie odbić się na wynikach HP. Z nieoficjalnych informacji wynika, że na większości serwerów HP opartych na architekturze Itanium, funkcjonują systemy Oracle. Firma ta jest bowiem największym producentem serwerów wykorzystujących układy architektury Itanium. Z szacunków firmy analitycznej IDC wynika, że w 2010 roku koncern HP kontrolował ok. 90% światowego rynku serwerów bazujących na architekturze Itanium. Pozostałe 10% należało do firm Bull i SGI.

Niespodziewana decyzja władz amerykańskiego koncernu - być może spowodowana awersją Marka Hurda, wiceprezesa Oracle do dawnego pracodawcy - stawia w trudnej sytuacji także klientów Oracle korzystających z oprogramowania amerykańskiego koncernu działającego na serwerach HP w krytycznych dla swojej działalności systemach. Eksperci nie wykluczają, że władze koncernu Oracle zdecydują się wprowadzić m.in. specjalne warunki migracji z systemów serwerowych bazujących na platformie Itanium na systemy unixowe przejętego Sun Microsystems. Ten ma obecnie ok. 6% rynku platform unixowych, a dominującą pozycję mają HP i IBM (po ok. 40% rynku). Migracja krytycznych systemów na inną platformę to jednak dla większości przedsiębiorstw bardzo bolesny temat. Tym większe ich zaniepokojenie, także wśród klientów obu firm w Polsce.

Coraz ostrzejsza konkurencja

Zdaniem przedstawicieli HP, chęć zaprzestania rozwoju oprogramowania pod kątem systemów serwerowych bazujących na układach Intel Itanium to przejaw zaostrzającej się konkurencji ze strony firmy Oracle w segmencie rozwiązań serwerowych. "Oracle - starając się wesprzeć słabnącą sprzedaż serwerów Suna - przejawia zachowania szkodliwe dla klientów. Wymierzone w konkurentów działania władz Oracle mogą u wielu przedsiębiorstw i organizacji publicznych generować liczone w setkach milionów dolarów koszty utraconej produktywności" - przekonuje Dave Donatelli, wiceprezes HP odpowiedzialny za segment rozwiązań serwerowych, pamięci masowych i systemów sieciowych.

Aktualizacja: 25 marca 2011 15:33

Dodaliśmy informację o programach wsparcia Oracle dla swoich rozwiązań.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200