Itanium początkiem wojny między HP i Oracle

Według HP, zaniechanie rozwoju oprogramowania Oracle pod kątem architektury Itanium wpisuje się w szereg, podejmowanych przez kierownictwo amerykańskiego koncernu, działań ukierunkowanych na zwiększenie sprzedaży serwerów Sun. "To desperacka próba przymuszenia klientów do nabywania serwerów Sun" - czytamy w komunikacie HP. Władze koncernu HP zapowiadają jednocześnie, że oferta platform serwerowych bazujących na układach Intel Itanium i systemie operacyjnym HP-UX - m.in. linie Integrity i NonStop - będzie rozwijana co najmniej przez dekadę. Równolegle HP zamierza wspierać klientów m.in. w zakresie wykorzystania oprogramowania Oracle na platformie Integrity. Według obserwatorów, takie deklaracje pozwalają sądzić, że konkurencja między HP i Oracle na rynku rozwiązań serwerowych zdecydowanie się zaostrzy. Eksperci podkreślają też, że do istotnego pogorszenia stosunków między obiema firmami w naturalny sposób doszło m.in. po zamknięciu fuzji Oracle i Sun Microsystems. Nie bez znaczenia było też odejście Marka Hurda z HP.

Wsparcie Intela

Warto dodać, że o chęci rozwoju architektury Itanium zapewniają przedstawiciele Intela. Mówi się już o kolejnych dwóch generacjach procesorów Itanium. "Nasze zaangażowanie w rozwój architektury Itanium nie słabnie. Prowadzone obecnie prace nad kilkoma generacjami układów tej rodziny przebiegają zgodnie z harmonogramem. Jesteśmy też mocno zaangażowani w tworzenie przeznaczonych dla architektury Itanium systemów operacyjnych, z oprogramowaniem HP-UX na czele" - mówi Paul Otellini, prezes i dyrektor generalny Intela.

Zobacz również:

  • HP stawia na pracę zdalną. Wprowadza nowe usługi abonamentowe
  • Bare Metal Cloud

Szczegółowe informacje na temat planów rozwoju architektury Itanium oraz założeń kolejnych generacji układów na niej bazujących mają zostać ujawnione podczas kwietniowej konferencji Intel Developer Forum.

Co walka Oracle z HP to oznacza dla użytkowników?

Oracle zapewnia trzy poziomy wsparcia Premier Support (5 lat od daty wprowadzenia oprogramowania na rynek), Extended Support (dodatkowe 3 lata, bez aktualizacji do nowych wersji sprzętu i oprogramowania oferowanych przez niezależnych producentów) oraz tzw. Oracle Sustaining Support - tylko podstawowe wsparcie techniczne bez jakichkolwiek nowych aktualizacji ale bez ograniczeń na czas trwania.

Listę prezentującą ostatnie wersje aplikacji na platformę Itanium można znaleźć na stronie Oracle. Natomiast na stronie My Oracle Support zarejestrowani użytkownicy mogą dokładniej sprawdzić indywidualną perspektywę zakończenia wsparcia zgodnie w zakupioną wersją usługi. Dla przykładu ostatnie wersje PeopleSoft 9.1 i bazy danych Oracle 11gR2 dostępne na platformę Itanium zostały wprowadzone na rynek jesienią 2009 r.


TOP 200