Istotne przemeblowanie

Dla kierownictwa Fabryk Mebli Forte z Ostrowi Mazowieckiej wdrożenie nowego systemu jest jednym z elementów przygotowawczych do dalszej ekspansji i rozwoju firmy.

Dla kierownictwa Fabryk Mebli Forte z Ostrowi Mazowieckiej wdrożenie nowego systemu jest jednym z elementów przygotowawczych do dalszej ekspansji i rozwoju firmy.

Z początkiem tego roku pracownicy Fabryk Mebli Forte SA w Ostrowi Mazowieckiej korzystają z nowego systemu informatycznego. SAP R/3 zastąpił wcześniej wdrożony system BPCS, również realizujący standard zarządzania MRP II. Pierwsze tygodnie tego roku przeznaczono na czyszczenie i uzupełnienie bazy danych przeniesionej do nowego systemu. Instalacja obejmuje cztery lokalizacje w Polsce i jedną w Niemczech. Z systemu korzysta ok. 400 użytkowników.

Skonfigurować produkt

"Zmiana była podyktowana potrzebą pełnego zabezpieczenia się przed tzw. problemem roku 2000, a także chęcią posiadania systemu, który pełniej zaspokoi nasze potrzeby, zwłaszcza w zakresie ścisłej kontroli kosztów i dokładniejszego planowania produkcji. Nie bez znaczenia był fakt, że R/3 ma wsparcie w Polsce, w przeciwieństwie do niektórych rozważanych przez nas rozwiązań" - twierdzi Andrzej Korzeb, zastępca dyrektora generalnego Fabryk Mebli Forte.

Najtrudniejszym momentem implementacji był okres tuż po zakończeniu testów integracyjnych wdrożonych modułów. Przed uruchomieniem okazało się bowiem, że w wersji 3.0.F nie działa konfigurator wariantów i zespół wdrożeniowy był zmuszony do uaktualnienia systemu do wersji 3.1.I. Funkcja ta umożliwia, korzystając z bazy danych wszystkich elementów, stworzenie np. określonego zestawu mebli kuchennych.

Odpowiedzialność zbiorowa

Zdaniem przedstawicieli fabryki, nowy system wymaga od pracowników większej precyzji działania niż poprzedni, który tolerował pewne braki w informacjach, a niektórych danych nie wymagał. W tej chwili trwa proces godzenia starych przyzwyczajeń i procedur z nowymi wymaganiami. Jak podkreśla Maciej Formanowicz, prezes i dyrektor generalny Forte, podstawowa bariera w posługiwaniu się systemem zintegrowanym została pokonana już wcześniej, podczas wdrażania i stosowania BPCS.

"Wtedy przeszliśmy prawdziwą szkołę. Każdy pracownik musiał zrozumieć, że dane, które wprowadza do komputera, mają znaczenie nie tylko dla niego, lecz są odczytywane w wielu innych miejscach. Od jakości jego pracy zależy, czy właściwie wykonają swoje zadania inni ludzie, czy prawidłowo będzie funkcjonować cały biznes" - mówi Maciej Formanowicz.

Wdrożenie systemu zintegrowanego wiązało się z wcześniej podjętymi działaniami reorganizacyjnymi w firmie. Wprowadzono procesowy system organizacji i zarządzania. Wdrożono normy ISO 9001. Opracowane i spisane wówczas procedury wykorzystano podczas wdrażania SAP R/3. "Największym dla nas wyzwaniem jest pogodzenie różnych rynków, zmiennych wymagań klientów, sprzedaży detalicznej i hurtowej, sposobów ustalania cen, a wreszcie różnych wariantów produktów. W przypadku fabryki mebli praktycznie każdy produkt jest inny. Oprócz polskiego działamy także na rynkach niemieckim i rosyjskim. Doprawdy trudno o większą od naszej różnorodność w każdym aspekcie działalności. Bez wyrafinowanego systemu informatycznego niemożliwe byłoby opanowanie naszej działalności" - twierdzi Andrzej Korzeb.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200