Irlandia najlepszym miejscem do budowania centrów danych

Firma analityczna BroadGroup przyjrzała się ostatnio wszystkim wielkim metropoliom zlokalizowanym w krajach należących do unii Europejskie i oceniła, że najbardziej przyjaznym miejscem do budowania centrów danych jest obecnie stolica Irlandii (Dublin).

Badania przeprowadzone przez BroadGroup, że Dublin oferuje firmom chcącym zbudować centrum danych oferuje dużo lepsze warunki niż jakiekolwiek inne europejskie miasto. Kluczową rolę odgrywa tu wyjątkowo dobrze rozbudowana struktura informatyczna oraz niskie podatki.

Niebagatelną rolę odgrywa też fakt, że w 2019 roku do użytku ma być oddany podmorskie łącze światłowodowe, które połączy bezpośrednio – z pominięciem Wielkiej Brytanii - Irlandię z Francją. Tym samym centra danych zlokalizowane w Irlandii będą wtedy mogły bardzo szybko wymieniać dane z Europą.

Zobacz również:

  • Chmura czy własne Data Center? Które rozwiązanie jest tańsze?
  • Instagram ukarany olbrzymią grzywną za nieprzestrzeganie zasad RODO

O tym, że Irlandia jest wyjątkowo dobrym miejscem do budowania centrów danych świadczy fakt, iż w Dublinie funkcjonuje obecnie wiele dużych ośrodków obliczeniowych, które zostały zbudowane przez wiodące na rynku firm IT. Są to np. centra danych należące do takich korporacji, jak Microsoft czy Amazon. Swoje centrum danych ma tu też Facebook. Irlandzkie centrum danych należące do Microsoftu jest obecnie największym w całej Europie ośrodkiem obliczeniowy.

Warto jeszcze wspomnieć o tym, iż Apple zapowiedział niedawno, że przystępuje do budowania w pobliżu Dublina (w miejscowości Athenry) olbrzymiego centrów danych, które będzie kosztować 850 mln euro. Jest to bardzo ciekawa inwestycja z jeszcze jednego powodu. Budowane przez Apple centrum danych będzie zasilane wyłącznie przez prąd pochodzący z odnawialnych źródeł, głównie z elektrowni wiatrowych. To też jest jednym z powodów, dlaczego firmy IT decydują się budować swoje instalacje IT właśnie w Irlandii.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200