Iridium (drogo) połączy

W wyniku trwających 11 lat prac prowadzonych przez Iridium LLC powstała sieć satelitarnej telefonii komórkowej. Cena za minutę rozmowy szacowana jest dziś na 3-7 USD. Telefony nowej sieci będą dostępne w Polsce.

W wyniku trwających 11 lat prac prowadzonych przez Iridium LLC powstała sieć satelitarnej telefonii komórkowej. Cena za minutę rozmowy szacowana jest dziś na 3-7 USD. Telefony nowej sieci będą dostępne w Polsce.

23 września br. Iridium rozpocznie przyłączanie 2 tys. wybranych abonentów do pierwszej na świecie satelitarnej sieci łączności telefonicznej. Komercyjne uruchomienie sieci planowane jest na 1 listopada br. Pierwsi użytkownicy mają uczestniczyć w przeprowadzeniu kontrolowanego rozruchu sytemu. Poza usługami łączności satelitarnej, Iridium ma zapewniać przesyłanie wiadomości tekstowych SMS i usługi przywoławcze. Na orbicie znajdują się już wszystkie z 66 planowanych satelitów. Nie podano jeszcze ceny za minutę połączenia. Specjaliści szacują jednak, że wyniesie ona 3-7 USD.

Kłopoty na finiszu

Między innymi ze względu na kłopoty z oprogramowaniem i problemy związane z działaniem stacji naziemnych przesunięto o kilka tygodni termin uruchomienia sieci. Po przeprowadzeniu zmian w oprogramowaniu odsetek uzyskanych podczas testów połączeń niespodziewanie spadł z 87 do 20-30% - stwierdził Edward Staiano, dyrektor wykonawczy Iridium LLC. Najważniejszym jednak problemem operatorów jest uzupełnienie "dziur" w zasięgu sieci. W tym celu na orbitę wprowadzono dodatkowe 3 satelity.

Ponadto tylko jeden z dwóch producentów telefonów - Motorola - ma gotowe do sprzedaży aparaty. Drugi z nich - Kyocera - wciąż ma problemy z oprogramowaniem stosowanym w aparatach. Przewiduje się, że do końca tego roku zostanie wyprodukowanych 100 tys. telefonów satelitarnych. Sugerowana ich cena to ok. 2,8 tys. USD. Są one obecnie poddawane homologacji w USA, Europie i państwach, w których jest ona wymagana. Telefony Iridium jako pierwsze będą miały znak Międzynarodowej Unii Telekomunikacyjnej. Pozwoli to ich użytkownikom na swobodne ich wwożenie na tereny innych państw bez utrudnień celnych.

Umowy z operatorami

Umożliwienie użytkownikom sieci Iridium przełączanie się między różnymi sieciami i operatorami z zachowaniem jednego numeru telefonu zapewnią podpisane umowy roamingowe. W Polsce przed kilkoma miesiącami Iridium zawarło ją z Polską Telefonią Cyfrową (Erą GSM). W salonach polskiego operatora, według zapewnień jego przedstawicieli, można będzie kupić telefony satelitarne pracujące w sieci Iridium.

Wcześniej muszą być uzgodnione z Ministerstwem Łączności i Telekomunikacją Polską SA zasady działania Iridium w Polsce, tak by nie naruszały one monopolu polskiego operatora na połączenia międzynarodowe. Zdaniem przedstawicieli Iridium Communication Germany, problem ten powinien być rozwiązany do końca tego roku.

Dotychczas firma Iridium podpisała ogółem ok. 300 umów dystrybucyjnych w 122 krajach. Zezwolenia na świadczenie usług udzielono w prawie 100. Przewiduje się, że do końca roku będzie ich 150.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200