Iridium broni się przed wierzycielami

Iridium, operator satelitarnej telefonii komórkowej, chcąc poprawić swoją trudną sytuację rynkową i uniknąć likwidacji, zdecydował się na podjęcie działań polegających na kontynuowaniu działalności pod ochroną sądową przed wierzycielami.

Iridium, operator satelitarnej telefonii komórkowej, chcąc poprawić swoją trudną sytuację rynkową i uniknąć likwidacji, zdecydował się na podjęcie działań polegających na kontynuowaniu działalności pod ochroną sądową przed wierzycielami. Jeżeli jednak sąd szybko nie zatwierdzi planu ratowania firmy, może ona definitywnie zakończyć działalność. Zdaniem Motoroli, głównego inwestora Iridium, ratunkowy plan restrukturyzacji może zostać opracowany w ciągu 30 dni.

Mimo że Iridium nie spłaciło kredytów, których termin spłaty minął w zeszły czwartek, w dalszym ciągu świadczy usługi. Po ostatnich obniżkach koszt połączenia wynosi 1,5-3 USD za minutę. Jednak od wiosny, kiedy firma poinformowała, że ma zaledwie 10 tys. klientów, nie ujawniono danych dotyczących sprzedaży. Nie zrealizowano także planu rozwoju zakładającego m.in. udostępnienie usług za pośrednictwem sieci bezprzewodowej firmy .

Powołany dwa miesiące temu nowy zarząd podjął decyzję o skierowaniu uwagi w stronę rynków, które tradycyjnie już wykorzystują usługi satelitarne, takich jak przemysł energetyczny czy morski.

Jednym z podstawowych błędów popełnionych przez Iridium była masowa kampania reklamowa, posługująca się sloganami, w której jednak nie informowano o szczegółach dotyczących usług. Osoby zainteresowane ofertą Iridium nie mogły uzyskać podstawowych informacji o cenach i serwisie nawet dzwoniąc do firmowego call center czy przeglądając strony WWW operatora. Kilku z 7 oryginalnych dystrybutorów nie zdołało nawet zapewnić stałej podaży, zwłaszcza gdy jeden z dwóch producentów satelitarnych zestawów telefonicznych miał opóźnienia w produkcji. Do słabej popularności usług telefonii satelitarnej, które na początku kosztowały 3-7 USD za minutę połączenia, przyczynił się gwałtowny spadek cen usług telefonii komórkowej.

W najbliższym czasie planowane jest jednak uruchomienie kolejnych systemów satelitarnych wykorzystujących od kilkudziesięciu do kilkuset niskoorbitowych satelitów. W ciągu najbliższych trzech lat systemy te miałby świadczyć konkurencyjne cenowo usługi telefoniczne, pagerowe oraz zapewniać dostęp do Internetu.

***

Iridium grozi bankructwo