Iomega w Warszawie

Firma Iomega, producent napędów Ditto, Zip i Jaz rozpoczyna działalność na polskim rynku.

Firma Iomega, producent napędów Ditto, Zip i Jaz rozpoczyna działalność na polskim rynku.

Amerykańska firma Iomega, specjalizująca się w produkcji nowej generacji wymienialnych pamięci, ujawniła Warszawie plany rozwoju i przedstawiła swoją ofertę. Produkuje ona wewnętrzne oraz zewnętrzne urządzenia do zapisywania danych. Podstawy sukcesu rynkowego firmy to napęd taśmowy Ditto Easy 3200 (opis Computerworld 13/96), napęd dysków magnetycznych ZIP 100 MB oraz najnowszy produkt - napęd dysków magnetycznych Jaz 1 GB (Computerworld 24/96).

Według Srini Nageshwara, wiceprezesa firmy odpowiedzialnego za sprzedaż produktów firmy w Europie, Iomega, mimo zwiększającego się wolumenu sprzedaży (napędu ZIP sprzedano już 1 mln), nie przewiduje globalnej obniżki cen nowych napędów magnetycznych. Obecnie koncentruje się zarówno na sprzedaży napędów dla rynku domowego, jak i dla dużych przedsiębiorstw, administracji oraz instytucji oświatowych.

Iomega zawarła strategiczne porozumienia z koncernami, takimi jak Epson oraz Sony na produkcję nowej generacji napędów. Nośniki Iomegi mają być wytwarzane m.in. przez Fuji, 3M, belgijski Senitel. Przedstawiciele firmy potwierdzili, iż Sony zamierza wykorzystywać napęd Zip we własnych urządzeniach elektroniki domowego użytku. Napędy ZIP mają być także instalowane w komputerach Hewlett-Packarda oraz klonach Macintosha. Tajwański Acer zapowiada natomiast wprowadzenie na rynek tanich komputerów (ok. 500 USD) wyposażonych w napęd ZIP, zamiast dysku twardego.

Srini Nageshwar poinformował, iż koncern pracuje nad wyprodukowaniem cienkiego, kilkunastomilimetrowego napędu

przeznaczonego do wbudowywania w komputery przenośne, który ma pojawić się na rynku w przyszłym roku. Koncern nie przewiduje rozprowadzania napędów w wersjach EIDE dla użytkowników końcowych. Napędy takie dostępne będą wyłącznie dla partnerów OEM. Z myślą o użytkowniku końcowym projektowane są modele wewnętrzne (SCSI) i zewnętrzne (port równoległy).

Podczas konferencji przedstawiciele Iomegi ujawnili wyniki finansowe z I kw. br. W tym okresie koncern uzyskał obroty 222 mln USD, co oznacza wzrost o 456% w porównaniu z I kw. ub.r. Przychód koncernu osiągnął wartość 10,1 mln USD. Według przedstawicieli firmy, sprzedaż napędów Ditto, Zip i Jaz przyniosły łącznie 213 mln z 222 mln USD obrotów. W I kw. ub.r. obroty Iomegi wynosiły zaledwie 19 mln USD.

W Polsce Iomega zbudowała sieć dystrybutorów z udziałem trzech firm: Westwood Poland, California Computer oraz Cadina Systems. Koncern uruchomił również bezpłatną linię telefoniczną serwisu technicznego w języku polskim (800) 353 12 01.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200