Iomega modyfikuje technologię Zip

Iomega jest twórcą nowatorskiego rozwiązania (zmodyfikowany dysk ZIP) opartego na technologii opracowanej przez Fujifilm, które znacznie zwiększy wydajność aplikacji archiwizujących dane.

Iomega przygotowuje się do uruchomienia produkcji wymiennych dysków RDD (Rigid Disk Drive) o pojemności 35 GB, wykorzystując do tego celu technologię Nanocubic (napylanie warstwy magnetycznej na nośnik), której twórcą jest firma Fujifilm. Technologia ta jest stosowana przez IBM przy produkcji napędów taśmowych linii Enterprise Tape Drive 3592, które oferują pojemność rzędu 300 GB.

Jest to stacja ZIP wykorzystująca dyski o wielkości 2,5 cala, która będzie kosztować mniej niż standardowa stacja pamięci taśmowej typu DDS. Tak stacja jak i wymienny dysk są produkowane w oparciu o specjalną technologię zapobiegającą zanieczyszczaniu nośnika i głowic zapisujących/odczytujących dane. Dzięki tej technologii elementy stacji są aż o osiem razy odporniejsze na zanieczyszczenia niż produkowane do tej pory przez firmę Iomego napędy typu JAZ. Nowe dyski są bardzo małe - można je z powodzeniem schować w kieszeni marynarki.

Używając nowej stacji dane są zapisywane siedem razy szybciej niż ma to miejsce w przypadku stosowania tradycyjnych stacji pamięci taśmowej, a odczytywanie danych odbywa się z szybkością dorównującą dyskom twardym. Pojemność dysku (po skompresowaniu danych) wynosi od 70 do 90 GB. Rozwiązanie nie ma jeszcze nazwy firmowej i Iomega informuje, że pierwsze produkty oparte na tej technologii wejdą do jej oferty prawdopodobnie w pierwszym kwartale 2004 roku. Jest wysoce prawdopodobne, że technologią zainteresują się inni producenci napędów "autoloader" używanych do archiwizowania danych.


TOP 200