Inżynier na zamówienie

We wrześniu ciąg dalszy rekrutacji na tzw. zamawiane kierunki studiów. Wielu uczelniom nie udało się obsadzić wszystkich wolnych miejsc.

Inżynier na zamówienie

Program "kierunków zamawianych", którego celem jest wykształcenie dodatkowych kilkudziesięciu tysięcy potrzebnych na rynku pracy absolwentów kierunków technicznych, informatycznych i matematycznych, uruchomiony został pilotażowo w październiku 2008 roku. Jego łączny budżet do 2013 roku wynosi 1,5 miliarda złotych. W 2008 roku pula na wsparcie przyszłych inżynierów, matematyków i fizyków wyniosła 85 mln złotych. W programie wzięło udział 47 uczelni, na kierunkach zamawianych studiowało ponad dwa tysiące studentów, a stypendia otrzymało ponad tysiąc osób.

W tym roku Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego zdecydowało się zaoferować studentom mało popularnych, lecz potrzebnych gospodarce kierunków studiów zachętę finansową w wysokości 1000 złotych stypendium miesięcznie. Stypendium otrzyma połowa najlepszych studentów studiów stacjonarnych na roku, a będzie ono wypłacane przez dziewięć miesięcy w roku przez okres trzech lat. Budżet na realizację projektu wyniesienie w tej edycji projektu 370 milionów złotych. Początkowo budżet ten miał być o 170 milionów niższy, a finansowanie miało otrzymać 27 najlepszych, złożonych przez uczelnie wniosków, ale ostatecznie na fundusze może liczyć 59 projektów na 42 uczelniach, zarówno publicznych, jak i niepublicznych.

Na liście kierunków zamawianych znalazły się w tym roku: automatyka i robotyka, biotechnologia, budownictwo, chemia, energetyka, fizyka, fizyka techniczna, informatyka, inżynieria materiałowa, inżynieria środowiska, matematyka, mechanika i budowa maszyn, mechatronika, ochrona środowiska i wzornictwo. Celem programu jest nie tylko zmotywowanie studentów do wybierania kierunków ścisłych, ale też zachęcenie uczelni do ich tworzenia i uatrakcyjniania programów nauczania. Chodzi nie tylko o bardziej interesujące wykłady, zajęcia laboratoryjne i zajęcia w języku angielskim, ale też o zajęcia adaptacyjne i wyrównawcze dla świeżo upieczonych studentów.

Nie wszystkie uczelnie będą przyznawać swoim studentom stypendium w wysokości tysiąca zł miesięcznie. Studenci Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie studiujący na kierunku Informatyka mogą liczyć jedynie na 500 zł miesięcznie. Również nie na wszystkich uczelniach pieniądze otrzyma najlepsza połowa studentów - na wielu z nich szansę na stypendium ma zaledwie 20-30% najlepszych.

Druga tura

Program wymaga od uczelni, by limit przyjęć na istniejące kierunki zamawiane był wyższy o 10% niż w roku akademickim 2007/2008 (jeśli studiów nie rozpocznie odpowiednio duża liczba studentów, stypendia nie zostaną przyznane nikomu). Tymczasem wielu uczelniom nie udało się w pierwszej turze rekrutacji zachęcić do studiowania kierunków ścisłych wystarczającej liczby studentów. Na wydziale matematyki, fizyki i informatyki Uniwersytetu Gdańskiego na początku września odbędzie się rekrutacja dodatkowa na zamawianą fizykę (początkowy limit 120 osób na informatykę zwiększono do 140 - ostatecznie przyjęto 138). Państwowa Wyższa Szkoła Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży od 4 sierpnia prowadzi rekrutację uzupełniającą na studia I stopnia, m.in. na informatykę. Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Krośnie rekrutuje jeszcze na budownictwo, informatykę, inżynierię środowiska oraz mechanikę i budowę maszyn.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200