Inwestycje na czas po kryzysie

Nokia Siemens Networks zamierza do 2010 rok zwiększyć zatrudnienie o 200-400 osób we wrocławskim centrum badawczo-rozwojowym. Już dziś pracuje tam 1200 osób.

Inwestycje na czas po kryzysie

Wrocławskie centrum badawczo-rozwojowe Nokia Siemens Networks to dziś największy tego typu ośrodek dla branży teleinformatycznej w Polsce. Dla NSN we Wrocławiu pracuje już 1100 osób. Drugim pod względem wielkości jest centrum R&D Motoroli w Krakowie (ponad 900 osób). Nokia Siemens Networks ma jednak szansę jeszcze bardziej umocnić swoją pozycję, gdyż planuje zatrudnić we Wrocławiu kolejne 200-400 osób. "Decyzje co do rozwoju podejmowane są na bazie kosztów, ale - co ważniejsze dla nas - także w oparciu o jakość tworzonych rozwiązań, a my w Polsce mamy świetnie wykształconych inżynierów" - przekonuje Radomir Grucza, prezes zarządu Nokia Siemens Networks Poland. "Na koniec dnia trudno jest bowiem oszacować koszt złej jakości oprogramowania, a poprawianie lub tworzenie go od początku kosztuje, niezależnie od tego, jak niska jest stawka za godzinę pracy programisty" - dodaje.

Przygotowania na wzrost

W 2000 r. Siemens otworzył we Wrocławiu swoje Centrum Rozwoju Oprogramowania. Kilka lat później - w kwietniu 2007 r. - kiedy z połączenia działów sieci telekomunikacyjnych Siemensa i Nokii powstał Nokia Siemens Networks, wrocławskie centrum miało ok. 600 pracowników, dziś 1100. "Czas kryzysu to dla nas przygotowanie na czas po jego zakończeniu. Stąd decyzja o inwestowaniu i zwiększaniu zatrudnienia we Wrocławiu. Większość operatorów już dziś ma problemy pojemnościowe, a brak inwestycji przez kilka najbliższych kwartałów - z powodu spowolnienia gospodarczego - jeszcze je pogłębi. Mimo kryzysu bowiem, transmisja danych rośnie lawinowo, podobnie jak zapotrzebowanie na zwiększenie pojemności sieci" - mówi Radomir Grucza.

Według danych NSN, do 2015 r. ruch w sieciach komórkowych ma wzrosnąć o 100% w porównaniu do roku 2008. Będzie się to wiązać ze wzrostem liczby abonentów na rynkach słabo nasyconych i wzrostem transmisji danych tam, gdzie rynki się nasyciły. Tymczasem we wrocławskim centrum powstają rozwiązania i aplikacje w wielu obszarach najnowszych technologii telekomunikacyjnych i sieci nowych generacji, takich jak stacje bazowe, tzw. charging platforms, systemy zarządzania siecią, sieci szkieletowe, Carrier Ethernet czy sieci optyczne. Specjaliści z Wrocławia prowadzą również zaawansowane własne badania i biorą udział w tworzeniu nowych standardów telekomunikacyjnych w ramach 3GPP dla technologii sieci następnej generacji, np. Long Term Evolution (LTE) i LTE Advanced.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200