Inwestycje, a nie opłaty?

Witold Gabroś, prezes Urzędu Regulacji Telekomunikacji i Poczty (URTiP), powraca do pomysłu restrukturyzacji zobowiązań koncesyjnych operatorów sieci komórkowych.

Witold Gabroś, prezes Urzędu Regulacji Telekomunikacji i Poczty (URTiP), powraca do pomysłu restrukturyzacji zobowiązań koncesyjnych operatorów sieci komórkowych.

Zamiast spłacać w ratach - do 2022 r. - 390 mln euro za koncesję, już teraz mogliby inwestować w rozbudowę sieci i usług UMTS. "Odpowiednie pismo trafiło do ministra infrastruktury na początku września br. Mamy nadzieję, że prace nad takim projektem wkrótce się rozpoczną" - powiedział Jacek Strzałkowski, rzecznik prasowy URTiP. We wrześniu Urząd chce także ogłosić koncepcję przetargu na dodatkowe częstotliwości być może dla kolejnego operatora komórkowego.

Inicjatywa URTiP ma umożliwić operatorom dalszą rozbudowę sieci, w tym przede wszystkim UMTS, wprowadzanie nowych usług i zwiększenie penetracji telefonii komórkowej w Polsce. Obecnie jest to ok. 50%. Jak argumentują przedstawiciele Urzędu, jeśli operatorzy przeznaczą część środków na rozbudowę infrastruktury radiowego dostępu, może to pozytywnie wpłynąć na realizację rządowego programu upowszechniania szerokopasmowego dostępu do Internetu.

Dalsze losy inicjatywy Urzędu Regulacji Telekomunikacji i Poczty są w rękach ministra infrastruktury, który miałby przygotować projekt odpowiedniej ustawy. Ostateczna decyzja będzie należała do Sejmu, który już raz nie zgodził się, aby operatorzy komórkowi skorzystali z konwersji opłat za koncesję na inwestycje. Dwa lata temu parlament co prawda przyjął Ustawę o restrukturyzacji zobowiązań koncesyjnych, jednak dotyczyło to tylko operatorów stacjonarnych.


TOP 200