Inwestycje Crowley Data Poland

W roku 2001 na rozbudowę sieci DataStar operator przeznaczy 30 mln USD. W lipcu firma uruchomi działalność na terenie Wrocławia, w przyszłym roku zasięg sieci ma objąć także Szczecin i Łódź. Docelowo firma zamierza zainwestować w Polsce ponad 100 mln USD.

Crowley Data zapowiedziała, że w budowę szerokopasmowej sieci bezprzewodowej DataStar zainwestuje ponad 100 mln USD. Sieć oficjalnie uruchomiono we wrześniu ub.r. "Być może część tych inwestycji przesunie się na rok 2003. W tym roku na rozbudowę infrastruktury przeznaczymy ok. 30 mln USD" - powiedział Jarosław Roszkowski, dyrektor generalny Crowley Data Poland. Firma, świadcząca usługi bezprzewodowej transmisji danych, działa już w Warszawie, Poznaniu, Trójmieście, okręgu katowickim i Krakowie. W lipcu jej zasięgiem ma być objęty Wrocław. W przyszłym roku Crowley Data Poland (CDP) planuje uruchomienie kolejnych stacji bazowych na terenie Szczecina i Łodzi.

Do końca br. firma planuje uzyskać przychód na poziomie 14,8 mln zł. Na razie działalność spółki przynosi straty, co wynika z konieczność bardzo dużych nakładów na rozwój infrastruktury. Zarząd firmy pierwszych zysków spodziewa się w przyszłym roku. "Oczekujemy, że zwrot całej inwestycji nastąpi w ciągu siedmiu lat od początku uruchomienia sieci w Polsce" - dodaje Jarosław Roszkowski

Zobacz również:

  • Wyższy poziom ochrony danych przekłada się na przychody
  • Wirusy na Androida - popularne i niebezpieczne zagrożenia

Spółka Crowley Data Poland powstała w 1998 r. Jej głównym udziałowcem jest amerykańska firma telekomunikacyjna Crowley Data z siedzibą w Waszyngtonie. Firma oferuje usługi bezprzewodowej transmisji w technologii LMDS, budowę wirtualnych sieci prywatnych (VPN), dzierżawę kanałów cyfrowych i dedykowany, radiowy dostęp do Internetu. Obecnie firma obsługuje ok. 200 klientów korporacyjnych, do których należą m.in. PAP, Komitet Integracji Europejskiej, Henkel Polska czy Rafineria Gdańska. Do końca 2001 r. CDP planuje pozyskanie kolejnych 300 klientów.

Największymi konkurentami firmy w Polsce są obecnie Pro Futuro i Cel Polska (przejęta przez Energis). Usługi radiowej transmisji świadczy też TP SA. Do niedawna największym konkurentem firmy był Formus, którego przejęcie - wg nieoficjalnych informacji - rozważa Tel-Energo SA.

***

Strategiczna umowa Tel-Energo i Crowley Data Poland

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200