Inwestycja w Atom

Atom SA wspólnie z amerykańską firmą GTS planują rozbudowę internetowej sieci Atomnet. GTS kupił ok. 25% akcji Atomu.

Atom SA wspólnie z amerykańską firmą GTS planują rozbudowę internetowej sieci Atomnet. GTS kupił ok. 25% akcji Atomu.

Global TeleSystem Group (GTS) stał się strategicznym inwestorem jednego z największych internetowych usługodawców w Polsce - Atom SA. Według zapowiedzi w ciągu kilku lat GTS ma zainwestować kilka milionów dolarów w rozbudowę ogólnopolskiej sieci internetowej Atomnet. ATM SA będzie natomiast współpracować z Atomem w zakresie dostarczania usług internetowych wybranym grupom klientów na rynku polskim, w tym m.in. abonentom telewizji kablowych. GTS już wcześniej zainwestował w kilka innych firm internetowych w Europie Środkowej i Wschodniej.

"Dalsza ekspansja naszej firmy wymagała zawarcia strategicznego porozumienia z silnym, zagranicznym partnerem" - stwierdził Emil Konarzewski, prezes zarządu Atom SA. "Chcemy zmienić jakość Internetu w Polsce" - zapowiada Roman Szwed, prezes firmy ATM, będącej dotychczas jedynym właścicielem Atomu. GTS posiada na terenie Europy rozbudowaną sieć internetową, obsługuje 95 usługodawców internetowych oraz łącza atlantyckie.

Atom podpisał jednocześnie umowę o połączeniu obsługiwanej przez siebie sieci internetowej z europejską siecią Ebone (należącą także do GTS). Z chwilą uruchomienia naziemnego łącza 2 Mb/s do Szwecji (powinno to nastąpić w ciągu kilku tygodni) poprawi się jakość pracy dotychczasowych klientów firmy Atom przy ściąganiu danych z części Internetu znajdującego się poza granicami naszego kraju. W ciągu kilkunastu miesięcy firma planuje zrealizować we współpracy z Naukową i Akademicką Siecią Komputerową (NASK) nowe łącze do Londynu, które zastąpi połączenie ze Sztokholmem. GTS Poland planuje budowę dodatkowych łączy międzynarodowych z Polski i zaoferowanie ich, w miarę rosnących potrzeb, Atomowi.

Atom zapowiedział również wprowadzenie nowych usług, które zapewnią międzynarodowy routing danych do sieci Ebone każdego klienta podłączonego łączem stałym przez dowolnego innego operatora w Polsce.

Global TeleSystem Group dzieli się w Europie na pięć działów, w tym: GTS Carrier Services, zapewniający transeuropejską transmisję danych innym operatorom telekomunikacyjnym; GTS Access Services, dostarczający lokalnie usługi dostępowe, oraz GTS Business Services, oferujący usługi internetowe, transmisji danych, głosu i inne klientom korporacyjnym.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200