Inwestorzy stracili zaufanie do spółek internetowych

Globalna gospodarka internetowa osiągnie w 2003 roku wartość 2,8 bln USD - uważa Gareth Price-Jones, kierujący działem Internet Research w Commerzbank Securities.

"Chociaż niedawne korekty wartości spółek należących do tzw. Nowej Ekonomii na światowych giełdach oceniane są jako zjawisko pozytywne i pożądane, przyszłość jest nadal niepewna" mówił na seminarium Finansowanie Nowej Ekonomii Gareth Price-Jones, kierujący działem Internet Research w Commerzbank Securities. Mimo to uważa on, że globalna gospodarka internetowa w 2003 r. osiągnie wartość 2,8 bln USD. Wartość rynku europejskiego handlu elektronicznego ma natomiast w tym czasie wzrosnąć z 20 mld euro, uzyskanych w 1999 r., do 350 mld euro.

Seminarium zorganizowane zostało przez Dom Inwestycyjny BRE Banku S.A. oraz Commerzbank Securities. Dotyczyło ono możliwości pozyskiwania kapitału przez spółki sektora TMT (telekomunikacja, media, technologia) w drodze ofert publicznych kierowanych do inwestorów krajowych i zagranicznych.

Po kilku spektakularnych bankructwach inwestorzy stracili dużą część zaufania do spółek internetowych (popularnych dot coms). Obecnie coraz większe zainteresowanie budzą firmy należące do tzw. starej ekonomii, angażujące się w przedsięwzięcia typu business-to-business. Tendencja ta zaczyna być widoczna również na giełdzie warszawskiej. Duże nadzieje wiązane są z zapowiedziami tworzenia giełd metalowych przez Impexmetal i Prokom oraz Stalexport i ComputerLand.

Jeszcze na koniec 1999 r. udział spółek z sektora TMT w kapitalizacji Warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych wynosił roku było 41 % i był jednym z wyższych w regionie. Obecnie jest to już blisko 50%, a przedstawiciele Departamentu Analiz i Doradztwa Domu Inwestycyjnego BRE Banku zapowiadają dalszy wzrost.

***

IDC: Wartość handlu elektronicznego osiągnie w ciągu trzech lat 1,6 bln USD

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200