Inwestorzy przestają wierzyć w metaverse

Coraz więcej inwestorów wyraża przekonanie, że idea metaverse nie rokuje nadziei na osiągnięcie znaczących zysków i zachęca firmę Meta do tego, aby zrewidowała swoją strategię i wycofała się z nadmiernie, według nich, rozbuchanych planów rozwijania tej technologii.

Grafika: Meta

Wzywają Meta do ograniczenia ogromnych inwestycji w spółkę Reality Labs, która rozwija świat metaverse. Szef funduszu Altimeter Capital, który jest właścicielem akcji Meta wartych setki milionów dolarów, opublikował na początku tego tygodnia list otwarty do Marka Zuckerberga i zarządu Meta, nadając mu wiele mówiący tytuł „Czas na dopasowanie” (w oryginale "Time to Get Fit").

W liście tym Brad Gerstner oskarża firmę Metę o dryfowanie i obranie niebezpiecznego według niego kursu w niepewnym kierunku razem ze zbyt wieloma ludźmi, zbyt wieloma pomysłami oraz zbyt małą sumiennością. A trzeba wiedzieć, że list Gerstnera jest częścią rosnącego chóru inwestorów i analityków wyrażających wątpliwości co do kierunku w którym zmierza Meta.

Zobacz również:

  • Technologia AI zyskała nowego sprzymierzeńca
  • Instagram i Facebook wezmą wkrótce rozwód
  • Krótka lista najbardziej niedocenianych technologii w IT

Ponadto Gerstner uważa, że skoncentrowanie się firmy na idei metaverse odciąga ją od skupienia się na podstawowej działalności korporacji, która w przeciwieństwie do spółka Reality Labs, generuje zyski. List Gerstnera zawiera listę sugerowanych środków naprawczych, w tym zmniejszenie liczby pracowników firmy o co najmniej 20%, zmniejszenie rocznych wydatków kapitałowych o co najmniej 5 miliardów dolarów oraz ograniczenie inwestycji firmy w spółkę Reality Labs do wielkości nie więcej niż 5 mld USD rocznie.

W rzeczy samej miniony rok nie był dla firmy Meta dobry. Forsowany usilnie biznes metaverse odnotował od zeszłego roku – a dokładnie od momentu, w którym firma niespodziewanie ogłosiła, że zmienia markę Facebooka na Meta - straty w wysokości ponad 15 mld USD. Cena akcji firmy spadła do tej pory o ponad 60% w 2022 roku. Meta ma przedstawić wyniki kwartalne pod koniec tego tygodnia i wielu analityków nie ma wątpliwości, że straty będą nadal rosnąć.

Na początku tego miesiąca Mark Zuckerberg zaprezentował najnowszy raport prezentujący dokonania spółki Reality Labs, który wielu zaniepokoił czy nawet mocno rozczarował. Jeden z analityków nazwał nawet tę prezentację „desperacką”, co dobrze oddaje nastroje panujące wśród inwestorów finansujących metaverse.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200