Inwazja mocy w nowych centrach danych

Według Dave’a Kelley’ego z firmy Liebert, obecne systemy chłodzenia powietrza powinny poradzić sobie z obsługą szaf, których zużycie energii wynosić będzie 30 kW, ale już powyżej tej wartości trzeba będzie szukać nowych rozwiązań.

Jak to z Onetem było

Onet rozpoczął działalność w 1996 r. i wówczas za centrum obliczeniowe służyło tylko kilka komputerów. W 1999 r. powstała pierwsza serwerownia przy Al. Pokoju 1 w Krakowie. Znajdowało się tam 10 szaf mieszczących 100 serwerów. Od tego czasu firma przekształciła się w ogromny portal świadczący wiele usług. Potrzebne było nowe centrum, w starych już nie wystarczało mocy. Paweł Leżański, członek zarządu Grupy Onet, wspomina, że pomimo poszukiwań nie udało się znaleźć w Polsce odpowiednio dużych usług kolokacyjnych. Pozostała budowa własnego centrum.

Zobacz również:

  • AI ma duży apetyt na prąd. Google znalazł na to sposób
  • Strategiczna współpraca NTT DATA Business Solutions i Beyond.pl
  • 9 cech wielkich liderów IT

"Budując centrum danych, można przyjąć, że średnio na 1 mkw potrzeba od 2 do 3 kW mocy."

W 2009 r. Grupa Onet.pl za 78 mln zł uruchomiła nową serwerownię w Krakowie o łącznej powierzchni użytkowej około 3 500 mkw. Onet ma w tej chwili 4 centra danych, ale krakowskie jest największe. Łączna przepustowość łączy wynosi kilkadziesiąt Gbps, co umożliwia wysłanie do Internetu danych z dysku twardego w ciągu zaledwie kilku sekund.

Budynek serwerowni jest ciekawy architektonicznie, co się takim obiektom nieczęsto zdarza. Konstrukcję zaprojektowano w technice żelbetowej, a elewacja wykonana jest z płyt gresowych, profili ceramicznych, blachy aluminiowej i okładziny imitującej kamień naturalny. Budynek podzielono na kilka komór, oddzielonych od siebie betonowymi ścianami. Zlokalizowano w nich 3 niezależne serwerownie. W każdej można pomieścić nawet 2 tys. serwerów. Moc serwerowni wynosi 5 MW. To niemało, zważywszy, że firmy energetyczne oceniają obiekt pobierający od 2 do 3 MW za bardzo duży. Do budynku doprowadzono dwie linie zasilające o maksymalnej mocy około 2 MW. Energia dostarczana jest z jednego GPZ, ale z różnych pól, dwiema niezależnymi liniami kablowymi średniego napięcia. Jednak dostawca energii jest jeden - firma Enion. Gdyby w budynku zabrakło prądu, jego dopływ zapewni zestaw akumulatorów firmy Caterpillar. Pojedynczy generator jest w stanie wytworzyć prąd o mocy 2 MW. W trzech osobnych serwerowniach znajduje się miejsce na 5 tys. serwerów, obecnie jest ich około 1200.,Liczba serwerów będzie sukcesywnie rosła i może osiągnąć 5 tys. maszyn. W serwerowni zlokalizowano pomieszczenie, z którego administratorzy kontrolują jej prace, mając do dyspozycji 50 monitorów ciekłokrystalicznych, na których wyświetlane są informacje dotyczące pracy wszystkich serwerów, ewentualnych awarii maszyn lub sieci. Jest to prawdziwe centrum dowodzenia, gdyż z tego pomieszczenia można także uruchamiać wszystkie systemy bezpieczeństwa, w tym generatory i gaśnice.


TOP 200