Invex 95

Ekspansja Windows 95 w Europie Wschodniej, trendy dotyczące wysoko wydajnych komputerów PC oraz coraz szersze rozpowszechnianie się mulitmediów były zagadnieniami, które wzbudziły najwięcej emocji wśród zwiedzających od 10 do 14 października tegoroczne targi komputerowe Invex w Brnie, w Czechach.

Ekspansja Windows 95 w Europie Wschodniej, trendy dotyczące wysoko wydajnych komputerów PC oraz coraz szersze rozpowszechnianie się mulitmediów były zagadnieniami, które wzbudziły najwięcej emocji wśród zwiedzających od 10 do 14 października tegoroczne targi komputerowe Invex w Brnie, w Czechach.

Invex jest największą imprezą targową w Europie Wschodniej i Centralnej związaną z przemysłem IT. Pięć lat działania przyniosło imprezie podobną rangę, w zakresie oferty targów oraz liczby wystawców, do wielu wystaw odbywających się w krajach zachodnich.

Lawinowy wzrost rynku oprogramowania i sprzętu komputerowego, a także wzrost liczby użytkowników komputerów osobistych w Czechach notuje się już od kilku lat. W 1994 r. wystawa obejmowała obszar 37,5 tys. metrów kwadratowych, w tym roku aż 41,4 tys. W 1993 r. wystawę obejrzało 100 tys. ludzi, w 1994 r. 126 tys., a w br. 157 tys.

Tak jak podczas wszystkich światowych targów głównym tematem Invexu było Windows 95. Czeska filia Microsoftu obiecała wprowadzenie na rynek zlokalizowanych wersji Windows 95 i MS Office for Windows 95 w ciągu 90 dni od amerykańskiej premiery. Czechom udało się jednak udostępnić własną wersję językową obu produktów w ciągu 50 dni od ich premiery w Stanach Zjednoczonych.

Obecność swoją na targach zaznaczyła także rosnąca popularność wysoko wydajnych komputerów osobistych. Kilkunastu partnerów Intela prezentowało na Invex'sie - jeszcze nieoficjalnie - systemy wyposażone w procesor Pentium Pro.

Jednakże najpopularniejszym miejscem wystawy, zwłaszcza dla młodych użytkowników komputerów osobistych, była multimedialna ekspozycja nazwana "Welcome to the Future". Ekspozycja prezentowała prawdziwy stopień penetracji czeskiego rynku oraz innych rynków Europy Wschodniej przez multimedia. Na wystawie pokazywano oprogramowanie edukacyjne, gry oraz coraz popularniejszą rzeczywistość wirtualną. "Welcome to the Future" stworzyły wspólnie czeskie firmy produkujące sprzęt i oprogramowanie - AutoCont i Software602 oraz Compaq, Microsoft i Escom.

O tym, że brneński Invex na stałe wszedł do międzynarodowego kalendarza targowego świadczy obecność na targach szefów światowych koncernów. W ubiegłym roku Brno odwiedził Bill Gates. Tegorocznymi gośćmi targów byli m.in Steve Chen, założyciel firmy Cray, Manfred Schmitt, właściciel Escomu, Charles Haggerty, prezes Western Digital.

Najlepsze produkty uzyskały w nagrodę tzw. kryształowe dyski przyznawane przez dziennikarzy. Kryształowe dyski otrzymały m.in. notebooki Digitala HiNote Ultra, IBM-a ThinkPad 755CDV, zestaw aplikacji Microsoft Office for Windows 95, drukarkę kolorową HP DeskJet 850C oraz multimedialne narzędzie Apple'a QuickTime.

W trakcie targów przyznano także nagrodę dla najlepszego czeskiego dziennikarza zajmującego się technologiami informatycznymi. W 1995 r. wyróżnienie uzyskał Zbysek Bahensky, redaktor naczelny czeskiej wersji Computerworlda. Najlepszym menedżerem roku okazał się Richard Kaucky prezes czeskiej firmy programistycznej Software602, której obroty w ub.r. wyniosły 7 mln USD.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200