Invest-Bank SA rozpoczął wydawanie tzw. wirtualnych kart płatniczych

Karty wirtualne odpowiadają funkcjonalnie plastikowym kartom debetowym. Za ich pomocą można dokonywać płatności do wysokości salda, które jest każdorazowo sprawdzane przed dokonaniem transakcji.

Jako pierwszy na świecie karty wirtualne zaczął wydawać w marcu br. turecki oddział Citibanku. Invest-Bank jest ósmym bankiem w Europie, który udostępni klientom karty wirtualne. "Dla banków ważny jest fakt, że wprowadzenie kart wirtualnych nie wymaga personalizacji i wyrafinowanego nośnika. Obniża to koszty pozyskiwania klientów" - twierdzi Zdenek Houser, kierownik ds. technologii na Europę Środkową i Wschodnią w Europay International.

<B>Bez plastiku</B>

Karty wirtualne odpowiadają funkcjonalnie plastikowym kartom debetowym. Za ich pomocą można dokonywać płatności do wysokości salda, które jest każdorazowo sprawdzane przed dokonaniem transakcji. Jednak - zgodnie ze specyfikacją Europay - karta wirtualna różni się od kart tradycyjnych tym, że nie ma paska magnetycznego, paska podpisu ani hologramu. Nie musi nawet istnieć fizycznie. Może być jedynie zapisem przechowywanym w systemie bankowym. Taka właśnie sytuacja ma miejsce w przypadku Invest-Banku. Zamiast fizycznej karty klienci otrzymują kopertę, podobną do tej, w jakiej banki przesyłają numery PIN. Znajdują w niej: szesnastocyfrowy numer karty, datę jej wygaśnięcia i kod zabezpieczający CVC2.

Kartę wirtualną zaprojektowano do wykorzystywania przy płatnościach dokonywanych telefonicznie lub za pośrednictwem Internetu, w których nie występuje terminal POS. "Karta wirtualna nie wymaga otworzenia dodatkowego konta - jest przypisana do konta ROR, podobnie jak wydawane przez nas karty Visa Electron" - mówią przedstawiciele Invest-Banku.

Nowy produkt rozszerzono o usługi dodatkowe. Każda transakcja może być automatycznie potwierdzana na dwa sposoby: za pomocą wiadomości SMS lub poczty elektronicznej. Zaletą jest fakt, że w razie zagubienia lub podejrzenia o nie autoryzowane transakcje, kartę wirtualną można zastrzec telefonicznie ze skutkiem natychmiastowym. Invest-Bank nie pobiera opłat za wydanie karty ani za jej użytkowanie. Pobierane są natomiast prowizje od transakcji. Według przedstawicieli Invest-Banku, karty wirtualne może już obsługiwać ok. 30 polskich sklepów internetowych, w tym prowadzone przez Onet.pl i Wirtualną Polskę.

<B>Cyfrowe produkty</B>

Invest-Bank zamierza w najbliższych miesiącach wprowadzić kolejne produkty. "Do końca stycznia udostępnimy klientom system bankowości elektronicznej. Za pomocą przeglądarki będzie można zarządzać środkami na koncie ROR, a także zmieniać limit dla karty wirtualnej" - twierdzi Arkadiusz Jasiński, zastępca dyrektora Departamentu Bankowości Elektronicznej w Invest-Bank SA w Poznaniu. Dostęp do konta będzie szyfrowany za pomocą 128-bitowej technologii SSL. Wspólnie z większościowym udziałowcem banku - telewizją Polsat - do końca I kwartału 2001 r. Invest-Bank uruchomi usługi zdalnych zakupów wykorzystujące Platformę Cyfrową Polsatu.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200